Zahrada v severních Čechách si žije do určité míry po svém, a svědčí jí to.

Zahrada v severních Čechách si žije do určité míry po svém, a svědčí jí to. | foto: Archiv soutěže

Zahrada užívaná po osm generací ukrývá staré jabloně a žije si po svém

  • 18
Zahradu u rodného domu v Držkově paní Alena zbožňuje. Stejně jako Jizerské hory, do kterých je prý jejich vesnice bránou. Aby ne, její rodina tu žije už osm generací. „Pro mě je to nejkrásnější místo na světě a jsem šťastná, že tu bydlíme,“ napsala čtenářka k příspěvku do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Paní Alena dům zdědila po rodičích a žije v něm téměř sedmdesát let, dnes i s rodinou své dcery. Svou zahradu a její proměny během roku tak má opravdu poctivě zažité. „Každý rok je barevná a až do podzimu nám dělá radost,“ píše. 

Až do znárodnění tu její dědové hospodařili generace za generací nejméně 150 let. „Bylo to rozlehlé hospodářské stavení s velkým chlévem, které jsme původně chtěli zrekonstruovat, ale nakonec bylo třeba zbourat celý dům. A tak jsme před čtyřiceti lety postavili nový,“ vzpomíná a konstatuje, že z původního starého statku tu dnes zbyly už jen sklepy a stodola. 

Původní zahrada, která byla dříve především užitková, také prošla nějakými terénními úpravami. Většina ale zůstala zachována, včetně starých stromů. 

„Zahrádku máme již po 30 let rozkvetlou a kytičky si většinou samy najdou svoje místo, a tam, kde se vysemení, rostou nejlépe. Tam je nechávám a je jich všude plno. Máme z nich radost a až do podzimu je na co se dívat,“ popisuje čtenářka, kterou pohled na rozkvetlou zahrádku vždycky potěší. Stává se prý, že i cizí se občas zastaví a dívá se. Ale moc málo, protože lidé jen pospíchají. 

Spousta květin se tu protlouká na vlastní pěst, což zahradě jen svědčí.

„A je toho tolik, co člověku dělá radost, a to úplně zadarmo. Louka plná kytek, kopretiny, zvonečky, boží krev, no krása. Jen se umět dívat,“ píše čtenářka.

Letošní soutěž Nejkrásnější zahrada vrcholí

Velice děkujeme za veškeré příspěvky zaslané do soutěže do včerejší uzávěrky. Postupně zveřejníme další vybrané zahrady, od středy 26. srpna pak budete mít možnost hlasovat ve čtenářské anketě pro ty, které vás nejvíce zaujaly. (Viz informace k soutěži.)

Mnoho lidí má podle ní krásné zahrádky, všechno předem promyšlené a uspořádané. „U nás je to úplně naopak. Je to chaos. Prostě jedno přes druhé. Kytky si tak trochu cestují kolem domu samy, tam, kam semínko zaletí,“ konstatuje s tím, že nejraději má krásenky, kokardy, třapatky. Máme hodně trvalých hrachorů, floxy ve spoustě barev, klematis, fuchsie, kopretiny, denivky i jiné.“ 

A za stodolou jim rostou jabloně ještě po pradědečcích, více než 100 let staré. Jejich stará jména má paní Alena moc ráda, a tak jim tak říká odjakživa: „Malináče, parádnice, hranáče, sláďátka, cibulčátka, zlaté renety, jelení hubičky a koženáče.“ Pěstují tu ale i jahody, maliny, rybíz, jostu, rakytník a rajčata a okurky ve skleníku. A hlavně tu žijí moc rádi. 

Jak to vidí krajinářská architektka Jana Pyšková:

„Láska k místu a ke květinám je tu cítit na každém kroku, a právě tolerance k semenáčkům květin, které se samy protloukají zahradou, dávají vzniknout nenapodobitelné harmonii. Paní Alena se do ničeho nenutí a se zahradou žije. Starý sad dostává zaslouženou úctu a majitelům ji vrací v ovoci, květech i stínu.“

Zahradní architektka doporučuje ponechat dřevinám jejich přirozený tvar.
Ve starém sadu stále prospívají i více než stoleté jabloně.

„V dnešní době už se nepoužívají tolik jehličnany přísných tvarů; tedy nepoužívají je zahradní designéři a krajinářští architekti. Nicméně do období, kdy zahrada vznikala, patřily. Kdyby ale některý jalovec či zerav začal chřadnout, vyměnila bych jej za listnatý keř nebo strom a místy bych se srdnatě zamyslela, zda se některý z těch chlupáčů už moc neroztahuje. Určitě ale není dobré dřeviny stříhat do nepřirozených tvarů, to je lepší některý z nich odstranit. Zahrada tak bude dál dělat radost rodině i kolemjdoucím.“

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2020

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

V 1. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Elektrické nůžky na živý plot (Fieldmann, FZN 2305E)
Střih větví do průměru 16 mm, příkon 550 W, lišta 460 mm, bezpečnostní spínač

Vysokotlakou myčku (Fieldmann, FDW 202201)
Max. tlak 165 bar, průtok 450 l/h, velká pojezdová kolečka, navíjecí buben hadice

Elektrickou rotační sekačku (Fieldmann, FZR 2035E)
Motor 1600 W, záběr 38 cm, centrální nastavení výšky sečení do 5 poloh, 45l sběrný koš se signalizací zaplnění, sklopné madlo, ideální na trávníky do 800 m2

 

Ve 2. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Benzinovou motorovou pilu (Fieldmann, FZP 5016B)
Motor 50 cm3/1,7 kW, lišta Oregon 405 mm, řetěz Oregon, japonský karburátor Walbro

Elektrický vyžínač (Fieldmann, FZS 2050E)
Elektromotor 1400 W, záběr sečení 42 cm, dělitelná hřídel, hmotnost 6 kg

Víceúčelový vysavač (Fieldmann, FDU 201432)
Motor 1400 W, mokré i suché vysávání, kovová nádoba 30 l

Gumicuky 8 ks (Fieldmann, FDAG 1001)
Délka 20 až 120 cm, tloušťka 8 mm