Místo pískoviště je uprostřed hřiště kameniště, u kterého nehrozí, že tam budou

Místo pískoviště je uprostřed hřiště kameniště, u kterého nehrozí, že tam budou chodit močit kočky. | foto: Michaela Mikovcová

Anketu o nejlepší hřiště vyhrála hradba ušlapaná vlastníma nohama

  • 31
Vítězné hřiště není typickým místem pro rodinné dětské hrátky. Postavila ho parta nadšenců z ekologického sdružení Paleta pro děti, které se tu zúčastňují výukových programů, a pro místní děti.

"Hřiště jsme stavěli letos v létě o prázdninách v Oucmanicích. Bude sloužit zejména dětem, které k nám jezdí na ekologické výukové programy, ale je volně přístupné i ostatním místním dětem. Hlavním kritériem pro nás bylo postavit hřiště z čistě přírodních nebo alespoň odpadních materiálů, pokud možno z lokálních zdrojů s minimálními náklady," říká spoluautorka návrhu a členka stavební party Michaela Mikovcová, která nám poslala soutěžní e-mail.

Fotografie ze stavby hřiště

"Pro děti jsme to zamýšleli jako opičí dráhu. Začíná zatravněným kopečkem, na který navazují stojaté kůly, po kterých je možno přeskákat. Na to navazuje největší a nejoriginálnější součást. Je to 12 metrů dlouhá zahnutá stěna z masivní nepálené hlíny, která slouží zároveň jako dětská prolézačka, zátiší pro středové místo s kameništěm i jako originální lavičky k sezení," popisuje tvůrčí záměr.

Jedna velká lavička pro 4 až 5 lidí je otočena směrem dovnitř, dvě menší hliněná sedátka jsou otočena směrem ven na výhled do krajiny. Hlína za slunných dní akumuluje teplo, které navečer z laviček ještě dlouho sálá. Je to tedy i lákavé večerní posezení pro dospělé. Děti mohou přejít po vršku stěny od začátku do konce nebo prolézat dovnitř a ven kulatými otvory. Celá dráha je zakončena tunelem, který vede skrz další zelený kopeček.

Celá stavba je "slepená" z malých jílových koulí.

Detail postupu při stavbě prolézaček

Hliněnou část překážky vytvořili "stavebníci" z rozmočené jílovité hlíny, písku a slámy. Sešlapáváním této směsi nohama vznikla jakási obří mokrá hliněná modelína, ze které se postupně prolézačka modelovala. Hlína po vyschnutí ztvrdla jako beton. "Ještě bychom ji chtěli napustit voděodolným nátěrem, pravděpodobně z lněného oleje. Masa hlíny stojí na nízké nasucho skládané podezdívce z místních kamenů, aby nevlhla od země," plánuje soutěžící.

Další specialitou je "kameniště", což je jakási alternativa pískoviště. Na rozdíl od písku do kamení nechodí na záchod kočky, a není ho proto třeba důsledně přikrývat. Směs oblázků je levná frakce z nedaleké těžby písku a rozmanité tvary, barvy i velikosti kamenů podněcují tvořivost a umožňují různé nejrůznější využití pro hry, stavby hradů apod.

Hliněný val "vlastonožně" ušlapali z směsi jílu. písku a slámy.

Kůly jsou opálené kvůli zemní vlhkosti.

Na kůly využili dřevo z jasanu, který na pozemku pokáceli před rokem. Aby velké kůly v zemi nehnily a vydržely co nejdéle, byly zakonzervovány opálením v ohni.

"Kopeček jsme nemuseli zatravňovat, ale pokryli jsme ho drny, které jsme dali stranou při nedávné stavbě cestičky přes trávník. Jílovitá hlína je zbytek po vykopaných základech z nedaleké stavby domu, slámu používáme i jako podestýlku pro zvířata," popisuje.

Kulaté otvory i tunel jsou vyztuženy použitými pneumatikami. Koupit, dovézt a zaplatit tedy bylo nutné pouze dvě fůry písku a dvě fůry oblázků. Vše stavěli s pomocí dobrovolníků, kteří se díky tomu učili i práci s hlínou jakožto ekologickým stavebním materiálem.

Cena za toto obří dílo tedy zatím nepřesáhla 2 000 Kč, ale ještě se minimálně zdvojnásobí kvůli velké ploše, kterou bude potřeba natřít, aby se zlepšila odolnost hlíny proti vodě.

Do soutěže se přihlásilo 67 soutěžících, jejich hřiště jste si mohli prohlédnou zde. Zároveň jste mohli hlasovat – celkově jste poslali 3 214 hlasů. Výherce získává poukaz v hodnotě 24 000 korun na zahradní nábytek, který do soutěže věnovala společnost ABF, organizátor stavebního veletrhu. Výherci blahopřejeme.

O společnosti ABF

ABF je pořadatelem Stavebního veletrhu FOR ARCH, který se loni stal nejnavštěvovanější akcí svého druhu v ČR, letos vstoupí již do svého 23. ročníku.

Každoročně přináší prezentace novinek z mnoha oborů spojených se stavebnictvím, své zastoupení na veletrhu mají přední výrobci, dodavatelé, řemeslníci, ale také investoři, developeři a zástupci dalších oborů souvisejících se stavebnictvím.

FOR ARCH je stavební veletrh s nejdelší tradicí v ČR, představuje pro české i zahraniční vystavovatele výbornou příležitost pro prezentaci svých služeb a výrobků v mezinárodní konkurenci.

Akce již dávno necílí pouze na odborníky, zajímavé informace a tipy zde najdou také zástupci veřejnosti, kteří se chystají například na stavbu či rekonstrukci domu.

Na výstavní ploše větší než 17 tisíc m² nabízí FOR ARCH a souběžné stavební veletrhy kromě výstavních expozic také bohatý doprovodný program plný přednášek, workshopů, konferencí a soutěží.

Nejnovější informace o letošním veletrhu najdete ZDE.