Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Statisícové hejno špačků ohromilo Prahu v Malešicích

aktualizováno 
Dopravu u Malešické spalovny téměř ochromila statisícová hejna špačků. Řidiči zastavovali a fotili si je. A zároveň se ptali, kde se takové množství ptáků bere přímo ve městě.

„Bylo to večer za Malešickou spalovnou směr Štěrboholy. Té oblasti se říká Slatiny, je tam kousek rybník,“ popisuje čtenář. „Auta zastavovala, lidi fotili, velká akce. Nebe se zatáhlo a nebylo slyšet vlastního slova. Trvalo to asi hodinu,“ doplnil.

Fotogalerie

Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické v tom nevidí nic neobvyklého. „Já jsem to osobně sice neviděl, ale toto je obvyklé chování špačků. V oblasti Slatiny máme hlášeno asi 200 tisíc jedinců, takže když se slétnou na přenocování, může to vytvořit takový efekt,“ říká.

Takové pozorování je možné zaznamenat na podzim, kdy se špačci stěhují na jih. V takových hejnech se najdou nejen jedinci z Česka, ale podle odborníka zřejmě i z Polska.

„Na rozdíl od vlaštovek, které putují až do subtropických oblastí, špačci se stěhují jen do oblasti Středomoří,“ vysvětluje. A ta „hustá“ hejna vysvětluje tím, že se tím ptáci brání proti predátorům.

„Ono se to nezdá, ale i v oblasti Prahy žije spousta dravců, jako jsou sokoli nebo krahujci. A špačci v hejnu se proti nim chrání lépe, než když letí sami. Samozřejmě nejlépe ti, kteří jsou uvnitř toho hejna,“ osvětluje chování ptáků.

Tento jev z Prahy není ovšem nic neobvyklého. Migrující špačky lze někdy spatřit i v zimě na Moravě, pozorováni byli i v Amsterodamu nebo v Británii. Před pěti lety svět oblétlo video, kdy statisícové hejno špačků udivilo Izrael. Početná hejna vypadají jako samostatná živá bytost, která mění za letu tvar. 

Což je jev, který byl donedávna vědcům utajen. Až v roce 2011 poprvé mezioborový tým italských vědců složený jak z biologů, tak i z matematiků, expertů na počítačové modelování i kybernetiku popsal  v čem záhada spočívá (studii o chování špačků najdete zde). 

Chování špačků podle této práce vůbec není magické, ale „magnetické“. Vědci využili toho, že nad Římem jsou pravidelně k vidění obří hejna špačka obecného, takže je mohli detailně studovat.

Dospěli k tomu, že ptáky vlastně drtivá většina hejna vůbec nezajímá – své pohyby přizpůsobují jen tomu, jak se chová sedm vedlejších zvířat v hejnu. Díky tomu vzniká velmi funkční samoorganizovaná struktura, jejíž chování je důsledkem aktivity jejích jednotlivých částí. I jediný pták tak může mít dopad na zbytek: změna jeho chování nebo manévr se hejnem šíří podobně jako magnetická vlna, jak popsal web České televize.

V důsledku to znamená, že hejno ptáků může v letu měnit tvar, což vytváří čarokrásné obrazce, ale přitom pořád tvoří sevřenou formaci. Díky ní je hejno pořád chráněné vůči predátorům, kteří vždy loví spíš osamocené nebo oslabené kusy.

Autor:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

Zoo Praha začala zpracovávat kompostovatelné nádobí, pořídila linku

Zoo Praha apeluje na návštěvníky, aby důkladně třídili a správně používali...

Zoo Praha postupně nahradila veškeré plastové nádobí zcela kompostovatelným, které se vyrábí ze škrobu. Spustila také...

VIDEO: Statisícové hejno špačků ohromilo Prahu v Malešicích

Milionová hejna ptáků se houfují v Praze

Dopravu u Malešické spalovny téměř ochromila statisícová hejna špačků. Řidiči zastavovali a fotili si je. A zároveň se...

Schapendoes je rozčepýřený skokan, který přiroste k srdci

Průměrná délka života tohoto plemene je 15 let.

Holandské národní plemeno se zvláštním jménem schapendoes (čti šapendúz) je v České republice spíše neznámé. Jedná se o...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz