VIDEO: Statisícové hejno špačků ohromilo Prahu v Malešicích

aktualizováno 
Dopravu u Malešické spalovny téměř ochromila statisícová hejna špačků. Řidiči zastavovali a fotili si je. A zároveň se ptali, kde se takové množství ptáků bere přímo ve městě.

„Bylo to večer za Malešickou spalovnou směr Štěrboholy. Té oblasti se říká Slatiny, je tam kousek rybník,“ popisuje čtenář. „Auta zastavovala, lidi fotili, velká akce. Nebe se zatáhlo a nebylo slyšet vlastního slova. Trvalo to asi hodinu,“ doplnil.

Fotogalerie

Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické v tom nevidí nic neobvyklého. „Já jsem to osobně sice neviděl, ale toto je obvyklé chování špačků. V oblasti Slatiny máme hlášeno asi 200 tisíc jedinců, takže když se slétnou na přenocování, může to vytvořit takový efekt,“ říká.

Takové pozorování je možné zaznamenat na podzim, kdy se špačci stěhují na jih. V takových hejnech se najdou nejen jedinci z Česka, ale podle odborníka zřejmě i z Polska.

„Na rozdíl od vlaštovek, které putují až do subtropických oblastí, špačci se stěhují jen do oblasti Středomoří,“ vysvětluje. A ta „hustá“ hejna vysvětluje tím, že se tím ptáci brání proti predátorům.

„Ono se to nezdá, ale i v oblasti Prahy žije spousta dravců, jako jsou sokoli nebo krahujci. A špačci v hejnu se proti nim chrání lépe, než když letí sami. Samozřejmě nejlépe ti, kteří jsou uvnitř toho hejna,“ osvětluje chování ptáků.

Tento jev z Prahy není ovšem nic neobvyklého. Migrující špačky lze někdy spatřit i v zimě na Moravě, pozorováni byli i v Amsterodamu nebo v Británii. Před pěti lety svět oblétlo video, kdy statisícové hejno špačků udivilo Izrael. Početná hejna vypadají jako samostatná živá bytost, která mění za letu tvar. 

Což je jev, který byl donedávna vědcům utajen. Až v roce 2011 poprvé mezioborový tým italských vědců složený jak z biologů, tak i z matematiků, expertů na počítačové modelování i kybernetiku popsal  v čem záhada spočívá (studii o chování špačků najdete zde). 

Chování špačků podle této práce vůbec není magické, ale „magnetické“. Vědci využili toho, že nad Římem jsou pravidelně k vidění obří hejna špačka obecného, takže je mohli detailně studovat.

Dospěli k tomu, že ptáky vlastně drtivá většina hejna vůbec nezajímá – své pohyby přizpůsobují jen tomu, jak se chová sedm vedlejších zvířat v hejnu. Díky tomu vzniká velmi funkční samoorganizovaná struktura, jejíž chování je důsledkem aktivity jejích jednotlivých částí. I jediný pták tak může mít dopad na zbytek: změna jeho chování nebo manévr se hejnem šíří podobně jako magnetická vlna, jak popsal web České televize.

V důsledku to znamená, že hejno ptáků může v letu měnit tvar, což vytváří čarokrásné obrazce, ale přitom pořád tvoří sevřenou formaci. Díky ní je hejno pořád chráněné vůči predátorům, kteří vždy loví spíš osamocené nebo oslabené kusy.

Autor:

Nejčtenější

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Zákaz srkaček, háku i míra na okouny. Nová pravidla při lovu ryb

Okoun má konečně míru.

Rybářský řád se každý rok nějakým způsobem mění. Většinou jsou to změny kosmetické a nejinak je to i v řádu pro revíry...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Čeští modeláři v Británii opět nezklamali. Přivezli 63 medailí

Jeden z exemplářů na výstavě ke stům letům československé aviatiky.

Čeští modeláři letos opět zabodovali na mezinárodním mistrovství v britském Telfordu. Na klání, které se konalo během...

Další z rubriky

Psi mohou nastydnout stejně jako lidé. Nejvíc pomáhá prevence

Neléčené nachlazení může přerůst ve virózu, která může skončit i zápalem plic.

Ani našim čtyřnohým kamarádům se nevyhýbají obtíže z prochladnutí. Od podzimu do jara jim navíc hrozí virózy. Jak...

VIDEO: Elektrická vedení mají na svědomí úhyn stovky tisíc ptáků ročně

Orlovec říční u nás nežije, jen přelétává naše území při cestě ze severu do...

Nezabezpečené elektrické vedení znamená pro ptáky doslova každodenní boj o život. Někdy na drátech nebo sloupech přímo...

Učí psy vyčmuchat slonovinu i luskouny, pomáhá chránit zvířata v Kongu

"Maliňák" Shon na hlídce v Odzale se svou psovodkou. K radosti Hanky Böhme se...

Před čtyřmi lety letěla do Konga poprvé, před pár dny se odtud vrátila už poosmé. Šťastná, že potomci feny Camy,...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz