Špička obecná

Špička obecná | foto: www.houbar.cz

Špička obecná (Marasmius oreades)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiŠpička obecná je jednou z prvních hub objevujících se na jaře, často v čarodějných kruzích, kde má tráva na jaře brčálovou barvu. Později tam však mizí - je "spálená". 

Má jedovatého dvojníka - strmělku potůčkovou (Clitocybe rivulosa), který velmi podobně vypadá a dokonce se vyskytuje na podobných místech. Je proto důležité umět oba druhy rozeznat, i když si ve stáří už tolik podobné nejsou.

Kloboučky jsou 2 - 5 cm široké, v mládí polokulovitě sklenuté, potom zvonkovité až rozvinuté, s tupým hrbolem, hladké, světle okrové až masově zbarvené, naspodu s řídkými, světle okrovými lupeny a válcovitým, až 8 cm dlouhým třeněm. Dužnina je poměrně masitá, výtrusný prach bílý.

Kde a kdy roste

Špička obecná roste od března do října v trávě na lukách, v zahradách, na pastvinách, u cest, v parcích, ale i na okrajích lesů.

Tato houba je výborná za čerstva, brzy ale sesychá. Může být též uchovávána po blanšírování v kořeněném cinzanu, čistém panenském olivovém oleji, ve víně nebo v ovocném octě. Jinak je to houba k nejrůznějšímu použití - hodí se výborně k masitým i rybím pokrmům, do směsí a podobně.