Správná údržba prodlouží životnost dřevěné podlahy - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Správná údržba prodlouží životnost dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha není levná. Starejte se o ni tak, aby dlouho vydržela jako nová, nesprávnou údržbou ji můžete zničit.
Správná péče o dřevěnou podlahu | (1:53) | video: Hobby.cz

Nezapomeňte

- při údržbě se vyhněte přemokřování podlahy
- po několikerém nanesení leštěnky je třeba celou vrstvu odstranit včetně nečistot a leštěnku nanést nanovo
- lakované podlahy lze jen velmi obtížně lokálně opravovat
- u olejovaných povrchů je třeba občas dodat dřevu novou "dávku" oleje

O parkety nebo dřevěnou podlahu je třeba pravidelně pečovat. A to nejen o povrch ošetřený olejovými přípravky, ale i o lakovaný. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých povrchů?

Olej, nebo lak?

Kdo kupuje plovoucí dřevěnou podlahu, v drtivé většině případů vybere lakovanou, jednotlivé lamely jsou připraveny už z výroby. Je ale možné koupit i lamely ošetřené voskem, bývají o něco dražší. Hodí se hlavně do interiérů, které pro zachování rustikálního charakteru potřebují nechat vyniknout matné struktuře podlahy.

Jiné je to, když se pořizuje podlaha z parket nebo třeba v podkroví z palubek. Pak se po zbroušení bude ptát podlahářská firma, jaký povrch si budete přát.

Než vysavač, je lepší pro běžnou suchou údržbu používat mikrovláknoKaždá z metod má svá pro i proti: lak na povrchu vytvoří odolnou vrstvu, která dobře odolá běžnému provozu, dobře se udržuje i pomocí "suchého" uklízení. Pokud ale dojde k poškození, je velmi obtížné lokálně opravit poškozené místo a znovu ho nalakovat. To se snáze udělá u olejované podlahy: není problém v nejhorším případě škrábanec přebrousit, vetřít novou vrstvu oleje a sjednotit tak vzhled opravované i původní plochy.

Oleje se kombinují s voskem, na rozdíl od čistých olejů se lépe uzavřou póry dřeva a podlaha je pak odolnější proti špinění.

Ochrannou vrstvu i na lak

Součástí sady je i mop pro suché i mokré čištěníI lakovanou podlahu je vhodné chránit ochrannou vrstvou, leštěnkou, bude lépe odolávat poškození. Předpokladem pro použití ochranného prostředku je, aby byl film utvořený lakem dostatečně uzavřený, aby tedy parkety nebo povrch plovoucí podlahy nebyly poškozené, mohl by působením vody zešednout.

Přípravky koupíte v podlahovém studiu, každé z nich nabízí své osvědčené značky. Podle odborníků není až tak důležitá volba výrobce, jako spíš pravidelnost údržby.

Pokud už není kvůli silnému znečištění možné běžnou leštěnkou dosáhnout původního vzhledu, doporučuje se použít odstraňovač, který z podlahy odstraní veškeré zbytky nánosů z minulých aplikací leštěnky. Na takto vyčištěnou podlahu se pak nanese čerstvá vrstva leštěnky.

Na olej nejdříve mýdlem

Na každý čisticí úkon existuje speciální návlek na mopDřevěné podlahy ošetřené olejem není kupodivu třeba bát se jít s vodou. Do kbelíku se rozpustí přípravek na bázi mýdla, který odstraní nečistoty. Zásadní je (když už je podlaha hodně poničená, musí nastoupit razantnější drhnutí a je třeba použít mokřejší konzistenci) podlahu ihned po vyčištění vytřít dosucha, aby se nepřemokřila. Teprve po vyschnutí se na podlahu nanese speciální olej, který opět obnoví olejovou vrstvu v povrchu, nanáší se klasicky mopem, kterým se rozetře hustá směs oleje s voskem. Toto obnovování by se mělo provádět zhruba jednou za tři měsíce. Tento proces je možné provést i pomocí olejů v rozprašovači, je to pohodlnější než operovat s velkou nádobou.

Témata: aplikace, film, Podlaha

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025