Na trzích najdete nejen zeleninu, ale i květiny.

Na trzích najdete nejen zeleninu, ale i květiny. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Stáhněte si přehled farmářských trhů v celém Česku

  • 36
Lidé přesycení supermarkety objevují kouzlo farmářských trhů. Letos jich bude mnohem víc než loni. Redaktoři MF DNES připravili podrobný přehled farmářských trhů v jednotlivých regionech, co všechno tam koupíte i jak je zajištěna kvalita výrobků.

Mezi stánky na trhu prochází muž. Od prodejců chce vidět veterinární potvrzení, doklady o původu zboží a kontroluje hygienu. "Je to náš člověk, jakýsi správce tržiště. Na znalosti hygienických a veterinárních předpisů má osvědčení," popisuje kontrolu na pražském Vítězném náměstí, jednom z největších farmářských trhů v Česku, pořadatel Miroslav Dušek.

Stáhněte si přehled trhů podle jednotlivých krajů

Ačkoli se trhy s čerstvými potravinami velmi rychle rozšířily, pořadatelé se snaží udržet kvalitu. "Chceme, aby se tu prodávaly jen místní produkty. Když někdo přiveze jahody z Polska, vyhodíme ho," říká Dušek. "Českou produkci známe, když se tu objeví metrové mrkve, nejsou odsud," dodává. Kromě pořadatelů dohlíží namátkově na kvalitu potravin na trzích i Česká obchodní inspekce. Loni v říjnu dostala podnět, aby zkontrolovala trh v Pardubicích. Nedostatky byly zanedbatelné, pouze chybějící cenovky.

Co si hlídat při nákupu na trhu

Původ: Výrobky by měly pocházet přímo z malé farmy, případně od jednoho výrobce (uzeniny, pečivo).

Sezona: Produkty odpovídají aktuální sezoně, nesnaží se jí nadbíhat nebo ji suplovat. Tím je zaručená čerstvost. A to je ten kýžený návrat k přírodě.

Důvěra: Stojí zato vracet se k prodejcům, které jste už vyzkoušeli a jejichž produktům věříte.

Podmínky produkce: Hlavně u masa je důležité ptát se na způsob produkce, zda je porážka humánní a transport minimální.

"Organizátoři i prodejci na farmářských trzích musí dodržovat veterinární a hygienické požadavky," uvádí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Občas se na trhy přece jen vloudí "podvodník". Loni se na některých krátce prodávala méně kvalitní vejce z klecových chovů.

"Spotřebitelé dávají jasně najevo, že očekávají vejce z alternativní produkce (buď bio nebo z volného výběhu). Místo toho se jim občas prodejci snaží podsunout vejce z klecí. Termín 'farmářský' není definován, a pokud jsou vejce správně označená na skořápce, z hlediska zákona se nic neděje," vysvětluje své zkušenosti foodbloger Martin Kuciel.

Podle něj je však na pořadatelích, aby prodejcům stanovili pravidla a hlídali jejich dodržování. Na trzích se zdaleka neprodávají jen produkty z farem, ale také velmi oblíbené pečivo, ryby, koření nebo třeba pivo. "Kdybychom chtěli být přísní, označili bychom za farmářské jen produkty, které vznikly na české nebo moravské farmě a na trhu je prodává přímo farmář," říká Kuciel. "Pak by však z většiny trhů odpadla minimálně polovina prodejců," kritizuje.

 Farmářské trhy se na venkovních prostranstvích pořádají od března do listopadu, tedy i během nejteplejších letních měsíců. To by mohlo být nebezpečné hlavně při nákupu uzenin. Zkušenosti však ukazují, že není. "Se zkaženým zbožím jsem se nesetkal a myslím, že to ani nehrozí. Pomáhá tomu i velmi rychlý obrat zboží na trzích," vysvětluje Kuciel.

Nakupujícím radí, aby nedali na první dojem. "Pro mě je klíčová dlouhodobá zkušenost s daným prodejcem. Napoprvé se nedá vše odhadnout. Naopak při opakovaných nákupech si člověk může být jistější a má možnost si informace o výrobcích průběžně doplňovat," říká Kuciel.