Pokud nahnilé či plesnivé plody neodstraníte, nakazí i ty sousední. Škody pak jsou mnohem větší, a přitom zbytečné.

Pokud nahnilé či plesnivé plody neodstraníte, nakazí i ty sousední. Škody pak jsou mnohem větší, a přitom zbytečné. | foto: Profimedia.cz

Stálé deště ohrožují úrodu, zahrádce hrozí houbové choroby

  • 4
Prší, proto hrozí šíření houbových chorob. Napadají zvláště přehuštěnou výsadbu, protrhávejte tedy jako o život. Kde je pozdě, nezbývá než použít chemii. Týká se to hlavně rajčat a okurek.

Nebezpečí šíření houbových chorob je za dlouhotrvajícího deště asi největším strašákem zahrádkářů. O padlí či botrytidu nikdo nestojí.

Boj proti plísním a hnilobě

Za vydatného deště toho na zahradě moc neuděláte. Ale můžete si zatím provést údržbu zahradní techniky nebo studovat knihy a časopisy o zahradě.Šíření houbových chorob hrozí hlavně v přehuštěné výsadbě, kde nemá k jednotlivým rostlinám dostatečný přístup čerstvý vzduch. Pokud už jste tu chybu udělali, vyplatí se i dodatečně rostliny protrhat a dopřát jim tak dostatečný prostor k životu.

Preventivně nebo při prvních známkách napadení můžete sáhnout po chemických přípravcích. Postřik (například Previcur, Rovral, Baycor atd.) by měl pomoci jak rajčatům či okurkám, tak třeba jahodám nebo i okrasným květinám.

V každém případě je důležité průběžně odstraňovat veškeré nahnilé plody i listy, ať už se jedná o ovoce či zeleninu. Totéž ale platí i pro listy či květy okrasných rostlin.

Po dlouhotrvajících deštích obejděte ovocné stromy a nekompromisně všechno ovoce i listy s náznakem hniloby či plísně. Zachránítetak podstatnou část budoucí úrody. Stejně tak po dlouhotrvajících deštích obejděte ovocné stromy a nekompromisně je zbavte všeho ovoce i listů s pouhým náznakem hniloby či plísně. Zachráníte tak podstatnou část letní či podzimní úrody.

Pokud pěstujte zeleninu ve skleníku či fóliovníku, vlhko spojené s dlouhotrvajícím deštěm ji ohrožuje také. Proto v nich často větrejte, případně preventivně sáhněte i po postřiku.

Po dešti okamžitě zachraňujte truhlíkové rostliny. Veškeré osazené mísy, truhlíky a květináče zbavte podmisek. Při dlouhodobém stání kořenů ve vodě by totiž mohlo dojít k jejich uhnití a následně i k uhynutí rostlin. Pokud truhlíky nemají odtokové otvory, vylévejte z nich
vždy po dešti vodu.

Boj proti slimákům

Po dešti můžeme očekávat invazi slimáků, bojujte proti nim nekompromisně, možností máte spoustu.Jestli se za slunečných dní schovávali v chládku, tak po dešti počítejte s tím, že jich bude všude plno. Vlhko přímo milují, takže se vám určitě budou hodit rady Hobby.cz. Čtěte Na slimáky platí pivo, kachny, sůl, pichlavé bariéry i zahradní jezírko.

Vyberete-li si proti tomuto nepříteli chemický boj, například návnadový jed Mesurol, Ferramol či Vanish, nechte chcíplé slimáky ležet, nesbírejte je. Sami se totiž stanou lákavou, ale přitom jedovatou návnadou pro další slimáky.

Zkuste deště využít

Dešťovou vodu chytejte do sudu. Na zalévání záhonů je ideální a ještě ušetříte.- Pořiďte si sud na dešťovou vodu. Na zalévání záhonů je ideální a ještě ušetříte za vodu. Stačí ho chytře postavit pod okapový svod. Jen pozor na zvířectvo a děti, ať se vám někdo neutopí.

- Pokud venku prší tak vydatně, že se na zahradě nedá dělat opravdu nic, věnujte se třeba údržbě sekačky či křovinořezu. Jakmile začne být pěkně, budete je zcela určitě potřebovat. Případně můžete studovat knihy a časopisy o zahradě, nově nabyté znalosti posléze určitě využijete.