Vysílač MC-22

Vysílač MC-22 | foto: www.modelbazar.cz

Staré baterie z notebooku nevyhazujte, mohou ještě řídit modely aut i letadel

  • 28
Ve vysílači pro rádiově řízené modely může ještě dlouho sloužit Li-ion baterie, která už je kvůli malé výdrži v notebooku nepoužitelná. Většinou jen "změkne" a není schopná příliš dlouho dávat proud dostatečný pro provoz počítače, ale kapacitu moc neztratí a na menší spotřebu vysílače bohatě stačí.

Články vyjměte z plastové krabičky, obvyklé zapojení 4s2p změňte na 3s2p (3s1p) a připájejte silové vývody s konektorem. Velmi dobré zkušenosti jsou s čtyřpinovými konektory Modela, sice jen postříbřenými, ale velmi spolehlivými.

Na dva bližší piny dejte plus a na vzdálenější minus. Je tak zabezpečená správná polarita a piny jsou zdvojené. Pro kontrolu jednotlivých článků (paralelní dvojice) doplňte servisní konektor.

Li-on v zapojení 3s1pLi-on v zapojení 3s1pLi-on v zapojení 3s2p

Baterie Li-ion v zapojení: zleva 3s1p, 3s1p. 3s2p

Baterie Li-ion 3s2p ve vysílači Graupner MC-22 s modulem JETI Duplex TU vydrží více než 23 hodin provozu na jedno nabití a přitom má o 180 g menší hmotnost než originální NiMH baterie. Nabíjení však trvá dost dlouho (2 700 mAh za 4 hodiny), protože nabíjení "měkké" baterie přejde již asi po půlhodině do režimu konstantního napětí.

Baterie Li-ion ve vysílači MC-12

Baterie Li-ion ve vysílači MC-12

Baterie Li-ion ve vysílači MC-22

Baterie Li-ion ve vysílači MC-22

Zástavba do vysílače je snadná, přestože je nová baterie o 10 mm širší. Stačí místo plastové schránky ve vysílači pro uložení NiMH akumulátoru přišroubovat sklotextitovou desku, na níž je Li-ion baterie připevněna samolepicím suchým zipem.

Při troše snahy lze takto nahradit klasické baterie snad v každém běžném vysílači, autor to má ověřeno u tří, včetně jednoduchého vysílače ze sady koaxiálního vrtulníku.

čtěte v RC revue

Titulka časopisu RCrevueDalší zajímavosti ze světa radiem řízených modelů najdete v dubnovém čísle časopisu RCrevue, které je právě na stáncích. V čísle najdete několik praktických návodů na stavbu modelů, pravidelnou rubriku o vrtulnících či recenze na novinky na trhu. Nechybí ani reportáže ze setkání modelářů, ze závodů nebo fotografie čtenářů, kteří se chtěli pochlubit svými vlastními výtvory.