Vítovka molitorovská, téměř zapomenutá odrůda raných třešní, objevená pracovní...

Vítovka molitorovská, téměř zapomenutá odrůda raných třešní, objevená pracovní skupinou ČSOP koncem června na Táborsku | foto: Martin Lípa, ČSOP

Pátrají po starých ovocných odrůdách. Stojí za záchranu pro naše děti

  • 48
Ať u silnice, nebo ve starém sadu, lze najít doslova poklady z dílny našich dědů. Tedy dávno vyšlechtěné odrůdy ovocných stromů, po kterých by se nám jednou mohlo stýskat, pokud jejich genofond nezachráníme.

Průzkum přestárlých stromů, na kterém pracovní skupina ČSOP spolupracuje s místními dobrovolníky, už odhalil skutečné poklady. Naši dědové totiž vyšlechtili stovky zajímavých odrůd ovocných stromů, které však pod tlakem intenzivního zemědělství a velkoobchodníků zmizely z našeho povědomí a pomalu ale jistě mizí i z naší krajiny. Jen tu a tam v podobě přestárlých stromů ještě dožívají.

Fotogalerie

Stále tedy, i díky pomologickému průzkumu ČSOP finančně podporovanému grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů, existuje šance, že alespoň některé z nich opět seženete v ovocných školkách a na jejich plodech si budou pochutnávat naše děti a vnoučata. (O starých krajových odrůdách jabloní čtěte zde.)

Právě zrají třešně a višně, takže aktuální úroda odhalila podobu i chuť ovoce z konkrétních starých stromů. A mravenčí práce zástupců ČSOP, jejich místních spolupracovníků i pomologů slaví právě u těchto peckovic úspěch. Na Táborsku a Radnicku objevili na konci června hned několik pozapomenutých odrůd třešní. „Jednotlivé odrůdy tak můžeme pečlivě zdokumentovat a ze starých stromů odebrat rouby, dokud je čas,“ konstatuje Martin Lípa z ČSOP, který má projekt Oživení starých odrůd na starosti.

Těšte se na databázi starých ovocných odrůd. Některé už zase lze ve školkách pořídit.

Koncem léta slibuje ČSOP zpřístupnit databázi starých odrůd ovocných stromů, konkrétně jabloní, hrušní, třešní, višní, meruněk a slivoní. Mělo by jít o několik set odrůd, které se zatím podařilo pomologicky zdokumentovat a budou tam tedy uvedené důležité znaky, podle kterých lze jednotlivé odrůdy spolehlivě určit.

„Dobrá zpráva je, že některé ovocné školky už se profilují na staré odrůdy a mají je v nabídce. A v naší výběrové databázi se tak případní zájemci dozví i to, kde lze danou odrůdu případně pořídit,“ uvádí Martin Lípa.

Moc si chválí spolupráci s dobrovolníky z jednotlivých regionů, kteří jejich pracovní skupině konkrétní stromy vytipovávají na místě. „Pamětníci pak buď přímo vědí, o jakou starou odrůdu se jedná, nebo dorazíme a naši pomologové odrůdu určí přímo na místě. Případně zjistí, že je to odrůda sice stará, ale zatím nezdokumentovaná, jako se to právě podařilo v jižních Čechách,“ uvádí Lípa.

Právě tyto výjezdy koordinované ČSOP přinesly své ovoce: na Táborsku byly například nalezeny staré stromy téměř zapomenuté odrůdy raných třešní Klecanská a Vítovka molitorovská, dále i několik exemplářů dříve velmi oblíbené odrůdy višně Vackova a jeden strom Dobřínovské sladkovišně. Všechny přitom patří do prioritního záchranného sortimentu starých odrůd a pro příští rok je plánován jejich záchranný přenos do národní sítě genofondových ploch ČSOP.

„Velkým překvapením byl nález neznámé staré odrůdy nazvané pracovně Radnická plavka. Je to pestrá srdcovka až polochrupka velmi příjemné chuti a světlé plavé barvy,“ uvádí Lípa s tím, že tuto chuťově vynikající odrůdu se nepodařilo ztotožnit se žádnou dnes známou starou odrůdou. Proto byla pomologicky dokumentována a pátrání po jejím původu bude dále pokračovat. Podobně již bylo mnoho skutečně vzácných odrůd nalezeno také na Karlovarsku, Kutnohorsku, Českobudějovicku, Pardubicku a Radnicku.