Kvádry nemusí být pravidelné. Jde v podstatě jen o to, aby kvádry vždy...

Kvádry nemusí být pravidelné. Jde v podstatě jen o to, aby kvádry vždy překrývaly spoje a podařilo se vám vytvořit kopuli. Když si uvnitř zapálíte svíčku, prostor se trochu zahřeje, vnitřní stěny se vyhladí a iglú by to mělo zpevnit. | foto: Profimedia.cz

Postavte si vlastní iglú. Vyřádíte se, využít můžete i krabice od mléka

  • 0
Turisté v Alpách platí tisíce, aby si vyzkoušeli bydlení v ledovém hotelu. Při současném počasí, které většině míst u nás dopřává sněhovou nadílku i mráz, si můžete zkusit postavit iglú i na vlastní zahradě.

Do stavby se může zapojit celá rodina, i ti nejmenší. Tak jako táta využije hrablo a lopatu, může potomstvo využít svoje vybavení na pískoviště.

Pak už budete potřebovat jen vhodnou formu na sněhové kostky - hranatý kbelík či plastovou bedýnku čtvercového či obdélníkového tvaru - a kus prkna jako překlad nad vchod do iglú.

Vytipujte vhodné místo, ideálně ve stínu, abyste stavbu alespoň trochu chránili před zničujícími slunečními paprsky, a vyznačte si na zemi rozměry budoucího iglú. Tedy kruh, ideálně o průměru zhruba dvou metrů, na jehož ploše sníh pořádně ušlapte a udusejte. Případně tento sníh použijte na výrobu základních stavebních sněhových kvádrů.

Iglú postavíte i ze slehlého sněhu

Tam, kde je k dispozici slehlý ztvrdlý či zledovatělý sníh, je možné z něj vyřezávat sněhové kvádry. A na pomoc si vzít klidně i motorovou pilu, jako to dělají Inuité v Kanadě.

Takto staví iglú Inuité v Kanadě. Kvádry na stavbu si vyřezávají ze slehlého...

Dále potřebujete opravdu vydatnou zásobu sněhu, takže si ho nahrňte na hromadu odkud to jen lze, klidně i z terasy, což je čistá rovná plocha. A můžete začít vyrábět sněhové kvádry: vhodnou čtvercovou či obdélníkovou formu prostě naplňte sněhem, udusejte a zpevněnou sněhovou kostku vyklopte.

Kvádry postupně vyskládávejte po obvodu vyznačeného kruhu co nejtěsněji k sobě a další vrstvu skládejte na tu spodní vždy tak, aby se spoje překrývaly. Aby ještě lépe držely, můžete je uhladit - základem ovšem je, aby se sníh opravdu pěkně lepil, jinak možná raději nechte stavbu na jindy.

V každém případě musíte od samého počátku každou další řadu mírně naklánět dovnitř. Stačí o pár stupňů, ale je to zásadní, protože jen tak vytvoříte samonosnou klenbu, která půjde na vrcholu uzavřít.

Zhruba nad třetí řadu pak v místě vchodu nezapomeňte vložit překlad, tedy prkno dlouhé cca 70 cm, pod kterým pak vchod vyříznete. Případně s ním počítejte od začátku a kvádry v prvních řadách v tomto místě rovnou vynechte.

Tip pro blázny, kteří touží po ledovém iglú

Před třemi lety si svůj sen o stavbě iglú splnil mladík z Nového Zélandu, který si celkem pochopitelně plnění svého snu nechal až na cestu do Kanady, za svou přítelkyní. A pak to pojal opravdu stylově.

Daniel Gray z Nového Zélandu si splnil svůj sen a před třemi lety u své...
Barevné ledové iglú Daniela Greye, které postavil u své přítelkyně v Kanadě.

Na stavbu iglú použil Daniel Grey ledové kostky. V prázdných kartonech od mléka jednoduše nechal zmrznout obarvenou vodu.

Rodina přítelkyně už týdny před jeho příjezdem schraňovala prázdné kartony od mléka, aby je mohl Daniel po svém příjezdu naplnit obarvenou vodou a nechat zmrznout. Bylo jich zhruba pět set. Teprve pak se s přítelkyní pustili do stavby, která jim dohromady zabrala 150 hodin. Ale stála za to.