Učit se může doma a za chvíli už poleze jako profík.

Učit se může doma a za chvíli už poleze jako profík. | foto: Profimedia.cz

Lezeckou stěnu postavíte nejen u domu, ale klidně i v obýváku

  • 7
Zná to každý rodič. Děti vládnou neuvěřitelným množstvím energie a využijí každou příležitost, jak ji vydat. A když něco jen trochu zavání „nebezpečím“, složitostí nebo něčím, kde mohou umět něco, co ostatní neumějí, přitáhne to jejich zájem jako magnet.

Lezecké stěny rostou jako houby po dešti, jsou často veřejné, v různých centrech pro volný čas, někde je postavili i v tělocvičně ve škole pro své žáky a ve volných časech je pronajímají. Je to způsob, jak si zkusit lezení i pro člověka, který nemá čas jezdit do skal a využije ji podobně, jako někteří chodí běhat či do fitka místo toho, aby chodili na pivo.

Na rozdíl od dospělých, kteří překonávají náročnější mety, dětem můžete postavit malou stěnu pro zpestření pohybu. V bytě nebo na zahradě. „Budete potřebovat v podstatě jakýkoliv kvalitní deskový materiál. Nejlepší je překližka, v nouzi i levnější OSB deska,“ popisuje jeden ze známých horolezců Andrej Chrastina, který se zabývá vývojem chytů a dalších komponentů pro lezecké stěny ve společnosti AIX.

Připomíná, že umělé stěny se rozdělují na dvě základní kategorie: lezení s jištěním a takzvaný bouldering, kdy je plocha pod stěnou vypolštářovaná, takže případný pád tolik nebolí. Podobnou stěnu budete asi stavět i vy, takže na měkký dopad nezapomínejte.

Až budete mít desku, musíte ji provrtat desítkami děr, do kterých vložíte narážecí matice, někdy se jim říká buldoky. Nejjednodušší matice se k desce nešroubují, jen se do ní zaryjí křidélky. „Osobně považuji za lepší matice s montážními otvory, protože ty napevno připevníte k desce a omylem je nevysunete,“ doporučuje Chrastina.

Je podstatné desku připevnit na rám, k tomu mohou posloužit i obyčejné střešní latě, a se zkompletovaným celkem pak pracovat. Když se totiž podíváte do fotogalerie, uvidíte, že narážecí matice z rubu nad desku lehce vystupují, proto potřebují lehký distanc od pevné podložky, pokud ji budete připevňovat k pevné stěně v pokoji nebo zvnějšku na dům.

U malých dětí začněte sklonem

Jedním ze základních předpokladů nové dětské stěny je to, aby děti brzy nepřestala bavit. Proto nemůžete vyvrtat jen pár děr a do nich upevnit chyty. Musíte udělat celou síť děr a všechny osadit narážecími maticemi. Pak můžete kdykoliv chyt vyšroubovat (připevňuje se imbusovými šrouby) a vyzkoušet novou kombinaci.

Pokud máte na zahradě houpačku pro děti ve tvaru velkého písmene A, klidně toho využijte a přes jednu stranu položte na šikmo desku s chyty. Hlavně u malých dětí je dobré začít tímto snadným způsobem – chyty jim budou sloužit jen jako podpory.

Umělá skála je vytvarovaná ze silného laminátu.

Cvičná stěna v Hobby centru v Praze 4, zde se pořádají pořádají kurzy skoro každé všední odpoledne.

Postupně můžete jít dál a připevnit stěnu kolmo ke stěně, časem si rozšířit, případně zavěsit tak, aby připomínala převis. Podle toho, jak se bude potomek zlepšovat.

Chyty můžete časem obměňovat

„Je výhodou, že jakmile jednou vyrobíte takovou desku, už vám základ zůstane. A vybíráte chyty vhodné pro začátečníky a děti, které pak můžete kdykoliv vyměnit za jiné typy a vhodné pro jiné sklony,“ říká horolezec. Dokonce se dá z takové desky udělat i strop, i takové prvky se na „velkých“ stěnách najdou.

Jako příklad malé dětské stěny Chrastina uvádí polotovar smontovaný z 18mm překližky a osazený 84 otvory, který se prodává. Je vyrobený z velké desky 120 × 250 cm. Část desky se spotřebuje na orámování a vyztužení, takže výsledný rozměr je 120 × 200 cm. Koupená stojí 3 500 korun, což není zase až tak hodně, když si spočítáte, že překližková deska stojí v prodejně zhruba 1500–2000 Kč a jeden buldok mezi pěti a deseti korunami.

Pro lezce se prodává i spousta doplňků. Jsou to bezpečnostní úvazy nebo boty. V první vlně zkoušení stačí na lezení obyčejné tenisky, pokud se z dítěte stane lezecký nadšenec a začne chodit i do nějakého veřejného zařízení, dojde na vlastní helmu a speciální boty. Za ceny od 700 korun koupíte speciální boty, které absolutně nekloužou a potomek v nich lépe překoná i komplikovaná místa.