Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Štěnic se repelentem nezbavíte. A můžete mít doma jako v klícce

Domácností, kde se řeší výskyt štěnic, je stále více. Může za to hlavně dostupnost cestování, takže ke štěnicím můžete lehce přijít i v situaci, kdy ve vlastní domácnosti dbáte na pořádek. Prostě si je přivezete z dovolené.
Štěnice postelní pod mikroskopem

Štěnice postelní pod mikroskopem | foto: Profimedia.cz

„Výskyt štěnic pravidelně monitorujeme a od roku 2000 se počet zásahů proti tomuto hmyzu zvýšil o 400 %. Lidé totiž více cestují a štěnice s nimi. Navíc začal být tento škůdce rezistentní proti některým přípravkům,“ říká Marek Špacír ze společnosti Adera, která se hubením štěnic zabývá od roku 2003.

Když uvážíte, že jediná samička dokáže naklást několik vajíček, je na problém zaděláno. Vývoj vajíčka trvá podle teploty v bytě asi dva měsíce – při vyšší teplotě se vývoj zkracuje až na polovinu.

Nejprve dospívá zhruba po pěti dnech vajíčko a mění se na nymfu, která se pětkrát svléká. Už od tohoto stadia se začínají štěnice živit krví. Sají v noci 5–10 min, 1–2× týdně (dle teploty). Vydrží hladovět až 35 týdnů. Jakmile jedinci dospějí, rozmnožování pokračuje geometrickou řadou.

Jak poznat, zda mám opravdu štěnice

Štěnice domácí

Štěnice domácí (Cimex lectularius, Linnaeus, 1758), také zvaná štěnice postelní, je druhem polokřídlého hmyzu živící se primárně lidskou krví. Vyskytuje se po celém světě a představuje běžného parazita lidí. 

Dospělci mají ploché tělo světlehnědé až červenohnědé barvy, nymfy i dospělci se přes den skrývají v lidských obydlích (nábytek, stěny a podlahy) a v noci sají krev na lidech. Sání krve trvá v průměru 3—10 min.

Zdroj: Wikipedia

Ani odborníci a dermatologové spolehlivě nepoznají, zda je kousnutí od štěnice či jiného hmyzu. Jasným důkazem je proto až objevení dospělé štěnice. Dospělé štěnice jsou asi 5 mm velké, mají rezaté zbarvení a ploché tělo. Nelétají ani neskáčou.

Přítomnost těchto škůdců někdy prozradí také jejich trus – hnědočervené skvrnky, které po kontaktu s vodou zčervenají. Štěnice nejčastěji zanechávají výkaly na povlečení nebo poblíž svého úkrytu. 

Důkladně prohledejte místa, kde se obvykle ukrývají – postele, matrace, noční stolky, podlahové lišty, obrazy, různé štěrbiny a tmavá místa. Hnízda štěnic mohou být prakticky kdekoli v místnosti. Můžete také počkat do noci, nečekaně rozsvítit a sledovat bílé povrchy, zda neuvidíte štěnice prchající do úkrytu.

Jak poznat pokousání od štěnice

Na první pohled se kousnutí štěnice podobá bodnutí od komára. Někdy může způsobit alergickou reakci – po štípnutí kůže zčervená a mírně nateče.

Velikost ran po pokousání se liší podle toho, jak je konkrétní člověk na kousnutí alergický.

Většině lidí taková skvrna během chvilky zmizí, citliví jedinci ji mohou mít celé měsíce. To samé platí pro její velikost, která má v průměru několik milimetrů až centimetrů. 

Štípance od štěnic mohou být různé. U některých lidí k alergické reakci nedochází, u jiných může být i velmi výrazná. Pokud však na kousnutí štěnic nejste alergičtí, nemusí se štípance vůbec projevit. Můžete tak mít doma štěnice a všimnete si jich až po masivním rozmnožení.

I v uklizeném bytě

Jak postupovat před zásahem

Byt všude opravdu důkladně vyluxujte, ukliďte a utřete prach. Pytlík z vysavače zabalte do igelitového sáčku a vyhoďte. Hadici vysavače důkladně vyčistěte nejlépe vařící vodou. Vykliďte postele, pokud tam jsou nějaké úložné prostory a vše nacpěte do igelitových pytlů a dobře uzavřete. Pytle nepřemisťujte z postiženého pokoje.

Sundejte prostěradla a povlečení a po zásahu vyperte na 60 °C. Co nelze vyprat hned, dejte do pytlů a pečlivě zavažte. Z pytlů prádlo opatrně vysypte rovnou do pračky a použité pytle vyhoďte.

Mnoho lidí si myslí, že štěnice domácí obývají pouze zanedbané byty, kde je nepořádek a špína. Ve skutečnosti se objevují i v udržovaných a čistých objektech.

Stále častěji proti nim bojují také hotely, ubytovny, nemocnice nebo domovy důchodců. Velké problémy způsobují štěnice právě v hotelech, protože jediná negativní recenze zveřejněná na internetu může ohrozit dobré jméno podniku.

Stejně tak si můžete štěnice přivézt domů právě z dovolené, kde se ukryly do vašeho kufru. Podobně si štěnici můžete nasadit do bytu s nábytkem z antikvariátu, klidně i s rámem na obraz.

Nahlaste to vedení družstva

Štěnice je prakticky nemožné zlikvidovat svépomocí. Je proto třeba zavolat odborníky na dezinsekci, kteří mají s hubením těchto škůdců zkušenosti. I profesionálové vás upozorní, že bude třeba minimálně dvou návštěv (druhá zhruba po měsíci).

Pokud se v některém bytě objeví štěnice, je ideální nebát se to přiznat předsedovi družstva. Pokud máte v domě dobré vztahy, vhodí jen ostatním do schránek letáček s anonymním upozorněním, že se bude hubení řešit a vyzve ostatní obyvatele domu, aby zkontrolovali citlivá místa, kde se obvykle štěnice schovávají. Ale klidně se mezitím mohlo stát, že vaše štěnice už doputovaly stoupačkou k sousedům a je dobré, aby se tyto věci řešily v domě komplexně.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025