Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Než si pořídíte štípačku dřeva, zkontrolujte si zásuvky a jističe

aktualizováno 
Štípačky dřeva bývají poháněny elektromotorem s poměrně velkým příkonem. Vzhledem k jejich ceně by bylo nepříjemné, kdybyste při každém pokusu o zapnutí vyhodili jističe v celém domě.

Pro práci jsou daleko pohodlnější vertikální štípačky. | foto: Mountfield

Větší vertikální štípačky se v některých verzích prodávají i v jednofázové variantě. "Rozdíl v ceně mezi jednofázovou a třífázovou při zhruba stejném výkonu je asi tisícikoruna. Kdo má u domu třífázovou zásuvku, měl by zvolit spíše tento typ. Nemůžete počítat jen s nominálním příkonem, každý motor má rozběhový proud, který by jističe nemusely vydržet," upozorňuje František Turek ze společnosti Mountfield s tím, že u třífázového motoru se rozběhový proud rozdělí do tří fází a nezatěžuje tolik jističe.

Elektrikář Pavel Procházka z firmy Pohotovost elektro říká, že motory do tří a půl kilowattu by měl udržet šestnáctiampérový jistič. "Ty jističe mívají rezervu a krátkodobý náběh by podle mých zkušeností mohly vydržet. Počítejte však s tím, že by na této fázi neměly viset další spotřebiče s větším příkonem," upřesňuje. A připomíná, že prodlužovačka by vzhledem k velkým proudům měla mít průřez 2,5 mm.

Štípačku ano, nebo ne?

Existují tři skupiny lidí. Jedni štípačkami opovrhují a tvrdí, že pomocí kalače nebo štípací sekery jsou hotovi jedna dvě. Při diskusi se ovšem často dojde k tomu, že ročně naštípou dva tři kubíky dříví a nakonec často uznají, že kdyby toho mělo být na celoroční topení, možná, že by jim štípačka ušetřila a zkrátila práci.

Další skupinu tvoří lidé, kteří jsou fandy techniky. A jakákoliv nová mašinka jim udělá radost.

Třetí část lidí štípačku skutečně potřebuje. To, co se ve třiceti zdálo zábavou, v důchodu se stává zničující nutností. Pak už se jen rozhodují, který z modelů zvolit pro vlastní potřebu.

Tři základní typy

Horizontální štípačky jsou určené pro občasné štípání, většinou do průměru špalku 25 centimetrů a půlmetrové délky. Ulehčí sice práci, ale práce s ní bývá poměrně pomalá. Je vhodné najít si například zídku, kam se umístí, aby se člověk nemusel k práci ohýbat.

Fotogalerie

Tento problém řeší vertikální štípačky. Ty se jedna od druhé liší v podstatě jen výkonem a tím i maximálním průměrem (přes 30 cm) a délkou (přes metr) špalků. Většina z nich mívá třífázové napájení, občas se nabízí i jednofázové. Proto ta informace na začátku.

Při výběru se vyplatí dbát na drobnosti. Liší se způsobem upínání spodní základny. Pokud je možné měnit její výšku beznářaďově, výrazně to zkracuje práci.

Častou připomínku mívají lidé k tomu, že když se štípací klín vrací do výchozí polohy, jde to pomalu a zdržuje to. Ale když má štípačka aretaci horní úvrati, můžete mít špalky nařezané na stejnou výšku a jenom je tam sázíte, klín nevystoupá až do maximální horní polohy.

Zcela specifickým typem je štípačka vřetenová. Vřetenovitý klín se závitem se přišroubuje na elektromotor, zakousne se do dřeva a sám dřevo rozpůlí. V drtivé většině jde o podomácku vyráběné modely, ale existují na internetu i nabídky na kompletní dodávku i s rámem.

Jejich výhodou je, že práce s nimi jde dobře od ruky a jsou podstatně levnější. Avšak práce s nimi se podobá z hlediska bezpečnosti práci na cirkulárce. Přece jen, jak to asi musí vypadat, když se vám na trn navine rukáv od montérek...

Autor:Nejčtenější

Po Česku se prohání tisíce bobrů, lidí už se nebojí a umí i zabíjet

Bobr evropský v plné práci. Vyrušit ho, to se vám nemusí vyplatit.

V české přírodě se znovu zabydlelo zvíře, které jsme kdysi vyhubili. Máme se z návratu bobrů radovat, nebo nabíjet...

Většině ovoce a zeleniny lednička škodí. Kde je tedy skladovat?

Nezralý ananas do lednice zásadně nepatří. A jak je to s dalším ovocem?

Draze zakoupené ovoce a zeleninu logicky chceme uchovat čerstvé a chladničku považujeme za jasnou volbu. Jenže většina...KVÍZ: Umíte nakupovat maso, abyste uvařili klasická česká jídla?

Segedinský guláš

Jiné maso potřebujete na karbanátky, jiné na cikánskou pečeni nebo ke koprovce. Umíte si u řezníka říci, které maso vám...

Evropou se šíří noví škůdci. Tesaříci a krasci napadají okrasné dřeviny

Krasec Lamprodila festiva

Tesaříci a krasci vázaní na jalovce byli posledních padesát let ve střední Evropě velice vzácní a ohrožení. S útlumem...

KVÍZ: Bazmek nebo pačok. Vyznáte se ve starém řemeslnickém slangu?

Rozumíte, když s vámi mluví řemeslník?

Řemeslníci někdy mají tendenci používat termíny, kterými chtějí ohromit zákazníky, aby dali najevo odbornou převahu. Ne...

Další z rubriky

Nové akumulátory budou umět pohánět stroje na více druhů napětí

Řemeslníkům nový akumulátor usnadní práci.

V květnu se začínají prodávat nové druhy Li-ion akumulátorů. Řemeslníkům usnadní práci - na jeden typ akumulátoru mohou...

KVÍZ: Dělí se nejen podle tvaru. Vyznáte se v šroubovacích bitech?

V sadách s bity najdete mnoho nezvyklých profilů.

Kdysi jsme si vystačili s obyčejným plochým šroubovákem. Jenže když si dnes jdete koupit do železářství šroubovák,...

Vymysleli automat na skládání prádla. Cena je však ďábelská

Po ukončení skládání vyjmete prádlo ze spodní zásuvky.

Robotický prádelní skládací stroj FoldiMate složí oblečení do úhledných komínků. Na stroj se jen zavěsí prádlo a on ho...

S tchánovci v jednom domě: Soužití nám zničilo vztahy
S tchánovci v jednom domě: Soužití nám zničilo vztahy

Příběh, který zažilo spoustu rodin a těžko se o něm mluví. Podaří se napravit vztahy, nebo soužití navždy rodinu zničí?

Najdete na iDNES.cz