Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Než si pořídíte štípačku dřeva, zkontrolujte si zásuvky a jističe

aktualizováno 
Štípačky dřeva bývají poháněny elektromotorem s poměrně velkým příkonem. Vzhledem k jejich ceně by bylo nepříjemné, kdybyste při každém pokusu o zapnutí vyhodili jističe v celém domě.

Pro práci jsou daleko pohodlnější vertikální štípačky. | foto: Mountfield

Větší vertikální štípačky se v některých verzích prodávají i v jednofázové variantě. "Rozdíl v ceně mezi jednofázovou a třífázovou při zhruba stejném výkonu je asi tisícikoruna. Kdo má u domu třífázovou zásuvku, měl by zvolit spíše tento typ. Nemůžete počítat jen s nominálním příkonem, každý motor má rozběhový proud, který by jističe nemusely vydržet," upozorňuje František Turek ze společnosti Mountfield s tím, že u třífázového motoru se rozběhový proud rozdělí do tří fází a nezatěžuje tolik jističe.

Elektrikář Pavel Procházka z firmy Pohotovost elektro říká, že motory do tří a půl kilowattu by měl udržet šestnáctiampérový jistič. "Ty jističe mívají rezervu a krátkodobý náběh by podle mých zkušeností mohly vydržet. Počítejte však s tím, že by na této fázi neměly viset další spotřebiče s větším příkonem," upřesňuje. A připomíná, že prodlužovačka by vzhledem k velkým proudům měla mít průřez 2,5 mm.

Štípačku ano, nebo ne?

Existují tři skupiny lidí. Jedni štípačkami opovrhují a tvrdí, že pomocí kalače nebo štípací sekery jsou hotovi jedna dvě. Při diskusi se ovšem často dojde k tomu, že ročně naštípou dva tři kubíky dříví a nakonec často uznají, že kdyby toho mělo být na celoroční topení, možná, že by jim štípačka ušetřila a zkrátila práci.

Další skupinu tvoří lidé, kteří jsou fandy techniky. A jakákoliv nová mašinka jim udělá radost.

Třetí část lidí štípačku skutečně potřebuje. To, co se ve třiceti zdálo zábavou, v důchodu se stává zničující nutností. Pak už se jen rozhodují, který z modelů zvolit pro vlastní potřebu.

Tři základní typy

Horizontální štípačky jsou určené pro občasné štípání, většinou do průměru špalku 25 centimetrů a půlmetrové délky. Ulehčí sice práci, ale práce s ní bývá poměrně pomalá. Je vhodné najít si například zídku, kam se umístí, aby se člověk nemusel k práci ohýbat.

Fotogalerie

Tento problém řeší vertikální štípačky. Ty se jedna od druhé liší v podstatě jen výkonem a tím i maximálním průměrem (přes 30 cm) a délkou (přes metr) špalků. Většina z nich mívá třífázové napájení, občas se nabízí i jednofázové. Proto ta informace na začátku.

Při výběru se vyplatí dbát na drobnosti. Liší se způsobem upínání spodní základny. Pokud je možné měnit její výšku beznářaďově, výrazně to zkracuje práci.

Častou připomínku mívají lidé k tomu, že když se štípací klín vrací do výchozí polohy, jde to pomalu a zdržuje to. Ale když má štípačka aretaci horní úvrati, můžete mít špalky nařezané na stejnou výšku a jenom je tam sázíte, klín nevystoupá až do maximální horní polohy.

Zcela specifickým typem je štípačka vřetenová. Vřetenovitý klín se závitem se přišroubuje na elektromotor, zakousne se do dřeva a sám dřevo rozpůlí. V drtivé většině jde o podomácku vyráběné modely, ale existují na internetu i nabídky na kompletní dodávku i s rámem.

Jejich výhodou je, že práce s nimi jde dobře od ruky a jsou podstatně levnější. Avšak práce s nimi se podobá z hlediska bezpečnosti práci na cirkulárce. Přece jen, jak to asi musí vypadat, když se vám na trn navine rukáv od montérek...

Autor:Nejčtenější

Císařským řezem vytáhl rybář z mrtvého žraloka téměř stovku mláďat

Císařským řezem vytáhl rybář téměř 100 mláďat z mrtvého žraloka

Během pouhých devíti minut dostal rybář Mathew Orlov na australském pobřeží z břicha mrtvé žraločí matky téměř stovku...

Pohlreich okoukal, jak si Španělé umí užít pečenou zeleninu na talíři

Naneste na opečené tortily grilovanou zeleninovou směs.

Sbalil grily, nakoupil a vyrazil do Španělska. Za teplem, sluníčkem i mořem a jeho dary. Se štábem, který se s ním vrhl...Lógr je lahůdkou pro kompostující žížaly a navíc odrazuje slimáky

Žížaly promění kávovou sedlinu i další odpad z kuchyně v cenný substrát, který...

Kávová sedlina neboli lógr jednoznačně patří do bioodpadu. Doporučuje se i přímo jako hnojivo nebo mulč, nicméně kávová...

Hasiče volali k mývalovi otupělému marihuanou. Stačilo nechat ho vyspat

Mýval se dostal k zásobám konopí a přehnal to s konzumací. Stačilo nechat ho...

Zoufalá majitelka mývala v americkém státě Indiana se uprostřed noci obrátila na hasiče, protože její zvíře bylo pod...

Britskou královnu podle médií zasáhla smrt milovaného psa

Na této oficiální fotografii vydané Buckinghamským palácem k jejím 90....

Britskou královnu Alžbětu II. hluboce zasáhla smrt posledního z jejích milovaných psů, píše britský tisk. Pes plemene...

Další z rubriky

Vymysleli automat na skládání prádla. Cena je však ďábelská

Po ukončení skládání vyjmete prádlo ze spodní zásuvky.

Robotický prádelní skládací stroj FoldiMate složí oblečení do úhledných komínků. Na stroj se jen zavěsí prádlo a on ho...

Brazilská nemocnice opravuje hračky. Má i operační sál a ortopedii

Panenka na operačním stole

Nemocnice Brinquedos v Rio de Janeiru má specializovaný tým „lékařů a sester“, jež se věnuje opravám všech druhů...

Automatické okno svépomocí. Crowdfunding nepomohl, oni to přesto nevzdali

Mechanismus, který automaticky otevírá a zavírá okno

Před třemi lety jsme představili nápad českých vývojářů pokoušejících se vybrat peníze na rozjezd výroby prvku pro...

Najdete na iDNES.cz