Usmaženého štíra položte na hromádku kuskusu s červenou řepou jako jednohubku.

Usmaženého štíra položte na hromádku kuskusu s červenou řepou jako jednohubku. | foto: Mojmír Bureš

Štíři na grilu. V Česku poprvé a jen pro deset nejodvážnějších

  • 44
Unikátní projekt S hmyzem v kuchyni připravila brněnská restaurace Leporelo+. Mimo štírů s kuskusem tu můžete ochutnat i cvrčky, sarančata či červy zophopas.

Restaurace Leporelo+ v brněnském Domě umění pořádá už druhý ročník neobvyklých hmyzích hodů. Kmotrem projektu je průkopnický kuchař Petr Ocknecht, šéfkuchař místní restaurace. Zatímco předtím se věnoval jen "normálnímu" hmyzu, letos zachází ještě o kus dál, griluje štíry. Je autorem kuchařky Kuchyně hmyzem zpestřená, proto chce vyzkoušet co nejvíce receptů a zjistit, jak na ně budou lidé reagovat. Že zamířil do nejistých vod dokazuje i fakt, že hned první objednávku na grilované štíry zákazník raději stornoval.

Jak chutnají

  • Mravenci – sladká, téměř oříšková chuť
  • Štír - bez výrazné chuti, křupavé
  • Housenky jezinek – sleď
  • Housenky šedavek – syrová kukuřice
  • Cvrčci a saranče – jemná, překrývaná ostatními chutěmi
  • Larvy vodního hmyzu – ryba
  • Vroubenky – sladká tykev
  • Červci - smažené brambory
  • Housenky drvoplení – kořenná
  • Kněžice – jablka
  • Termiti – oříšky

"Původně jsme uvažovali i o pavoucích, ale nejenže jsou strašně drazí, ale přece jen mi to připadalo trochu přes míru. Většina lidí má z nich strach. Štíři budí také respekt, ale daleko lépe každý pochopí, že například v Africe nebo v Asii je obyvatelé běžně mohou jíst. Prostě si jen nahrazují živočišnou bílkovinu tím, co mají po ruce," vysvětluje šéfkuchař. "A taky proto, že štír není tak strašný, jak ho známe z románů a filmů," směje se.

Petr Ocknecht je velkým propagátorem hmyzu v kuchyni (entomofagie). Snaží se vysvětlit, že hmyz obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny, a to až v 80% množství a věří, že se může stát velmi kvalitním a zdravým doplňkem jídelníčku. "Kromě nesmyslných předsudků neexistuje snad ani jeden objektivní důvod, proč nejíst hmyz. I v Japonsku, což jistě není žádná rozvojová země, jsou běžně k dostání dárkové koše plné jedlého hmyzu," tvrdí.

Jak na grilování štíra

Degustační hmyzí menu stojí 299 korun a do Brna se něj můžete vypravit ještě v pátek 2. března. Baby štíry kuchaři dodal chovatel z Brna, který je odborníkem na hmyz, korýše a ještěry. Štír se líhne v rašelině, stáří baby štírů, které šéfkuchař podává, je asi měsíc. Velikost odpovídá zhruba velikosti dospělé kobylky. Hosté, kteří by měli zájem o tento gurmetský zážitek, by neměli být alergičtí na mořské plody a korýše.

Kuchař Petr Ocknecht se chystá k přípravě štírů, kuskus si připravil předem.

Chovatel dodal deset štírů, kuchař si odebíral postupně, jak přicházely objednávky na degustaci.

Kuchař připravoval menu pro dva.

Štíry nechte vyhladovět tři dny až týden. Chovatelů je u nás hodně, až budete štíry kupovat, raději mu ale neříkejte, k jakému účelu je potřebujete.

Štíra vhoďte do pánve s trochou oleje.

Průměrného jedince je třeba opékat zhruba jednu minutu.

Štíra smažte v rozpáleném oleji po dobu jedné minuty. Čím větší štír je, tím déle je potřeba jej smažit.

Po usmažení mu ustřihněte jedový váček.

Efektní pokrm se podává na velkých bílých talířích.

Ihned po usmažení je potřeba štírovi ustřihnout jedový váček, aby jeho požití bylo bezpečné. Jako ideální přílohu k pokrmu Petr Ocknecht doporučuje kuskus s červenou řepou. Na něj štíra položte jako třešničku na dortu. Štír se podává prakticky jako jednohubka.