Strašáka zvládne podle designérky vytvořit každý, nic složitého to není.

Strašáka zvládne podle designérky vytvořit každý, nic složitého to není. | foto: www.krasnyvenkov.cz

Znovuobjevení strašáci. Pohlídají úrodu a pak splynou s krajinou

  • 10
Podle sociologa Rudolfa Šmída hlídají strašáci políčka už od neolitu. Navíc je přesvědčen, že v sobě nesou určité magické poselství, které do nich vtiskne jejich tvůrce. Proto také tyto ochránce tvrdě vydřené úrody už 21 let fotí.

První stopy existence strašáků se dají vysledovat ve starověkém Řecku, kde byl takto zobrazován bůh Avistupor. „I v knihách japonské mytologie vystupuje postava boha, který všechno ví, ale nemůže se hnout z místa,“ vypráví sociolog, který je navíc přesvědčen, že lidé do strašáků otiskují kromě praktických užitných vlastností i svá přání, prosby, poselství, možná i vědomé či nevědomé vzkazy svým blízkým.

Za zajímavý proces považuje i jejich postupné vrůstání zpátky do krajiny. Proto je jen fotí, čistě jako pasivní pozorovatel. Jednoho z nich, u jehož stavění se náhodou ocitl, takto sledoval a dokumentoval sedm let.

Novinářku Pavlínu Blahotovou zaujalo téma strašáků po setkání s jejich dvorním fotografem natolik, že se rozhodla čtenáře časopisu Krásný venkov vyzvat, aby svým zahrádkám a polím tyto ochránce vrátili jako součást české krajiny, nafotili je a zaslali do 1. června do soutěže (více zde), která určí Krále Strašáků.

Pokud byste se k těmto tvůrcům chtěli přidat, základní návod najdete ve fotogalerii společně s milou inspirací od těch, kteří si strašáka už vytvořili a pochlubili se s ním. Je evidentní, že fantazii strašáci meze opravdu nekladou.

Nejkrásnější strašák v Praze

Oficiální korunovace Krále Strašáka se bude konat na Jahodobraní v sobotu 20. června v poledne, na farmářském trhu na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Chybět nebude ani workshop, kde vám poradí, jak si strašáka vyrobit.

Při tvorbě můžete využít nejen dřevěnou kulatinu nebo tyče, ale i seno či slámu, provázky, staré oblečení i boty, hrnce, plechovky i CD či DVD. Koneckonců inspirujte se u těch, kteří si svého hlídače rostlin a úrody už vytvořili.

„Postavy v zahradách a na polích mají svou historii stejně jako my. Kromě praktické funkce, kdy strašáci sloužili k ochraně úrody, začali postupně plnit i funkci krajinotvornou. Kreativita hospodářů jim dodala osobitou tvář a příroda si je postupně přizpůsobila k obrazu svému,“ dodává Blahotová, co ji samotnou na mlčenlivých strážcích polí a zahrad tak fascinuje.