Strunu i kotouč na křovinořezu nahradí řetězová žací hlava

  • 56
Nový nástroj se hodí do těžkého terénu. Poradí si s nálety a křovisky, ale i s polehlou trávou. Je vhodný tam, kde by struna rychle ubývala a kotouč se nadměrně obrušoval.

Řetězová hlava byla původně zkonstruována podle požadavků profesionálů, kteří s křovinořezem na rameni tráví celé dny. Pokud se ale dostanou do těžkého terénu, jsou v rozpacích, který z nástrojů použít. Na strunu je porost příliš tvrdý, s ocelovým kotoučem se tu špatně pracuje, navíc se hodně rychle tupí. Například ve staré polehlé trávě, nepřehledném terénu, kde není nouze o kameny a drny.

"Vyzkoušel jsem ho napřed ze zvědavosti," říká specialista na péči o chráněná území Pavel Jeřábek. "Často totiž seču v nepřehledném terénu, kde se dlouhá polehlá tráva míchá například s ostružiním a nálety. Doteď jsem to dělal tak, že jsem strunou posekal trávu, pak jsem musel vzít nůž a bojovat s křovím a na silné větve a pařízky vzít motorovou pilu. Teď, po čtrnácti dnech testování, bych řekl, že řetěz šetří čas," hodnotí práci s novinkou.

Polehlá tráva nakombinovaná s nálety a křovinami

Polehlá tráva nakombinovaná s nálety a křovinami

Pro Jeřábka znamená řetěz hlavně časovou výhodu. "Hlava stojí patnáct stovek, což není málo, ale když v tomto terénu použiji strunu, je za chvíli pryč. A když nůž, nedělám nic jiného, než brousím. A hlavně musím pořád měnit nástroje," shrnuje.

Jak vypadá práce s řetězovou hlavou, se podívejte na videu.

Jak to funguje

Nástroj Brogio je určen hlavně pro profesionály, ale může ho použít i ten, kdo třeba na chalupě seče jen jednou za rok. Během léta vyroste nejen tráva, ale i křoví a nálety od stromů.

Prodávají se dva typy. Jeden s pěti články řetězu, který se doporučuje pro slabší hobby křovinořezy do obsahu 45 cm3, a delší sedmičlánkový pro silné profesionální stroje.

Poslední článek je zafixovaný do žací hlavy

Poslední článek je zafixovaný do žací hlavy

Princip je jednoduchý. Na ocelové kruhové těleso je upevněný první článek řetězu, poslední drtí, na co dosáhne. "Naschvál jsem s tím šel do toho nejtěžšího terénu a po čtrnácti dnech vidím první známky opotřebení krajního článku řetězu. Až bude hrozit prodření, můžu řetěz o článek zkrátit a sekat dál, počítám, že to ale nebude dřív než za sezonu," říká Jeřábek.

Pozor na amatérské zásahy

Zamýšlí se také nad českým kutilstvím. "Hodně bych se do konstrukce bál zasahovat amatérsky. Třeba koupit libovolný řetěz v železářství. Jde o to, že po nárazu na kámen se nesmí zlomit a odlétnout zbytek článku, materiál nesmí být křehký. Je podle mě lepší jednou za rok zaplatit tři stovky za náhradní originální řetěz, který je z cementované oceli, a být chráněný před úrazem. To se ale týká profesionální práce, kdy se seče denně několik hodin. Amatérovi řetězová hlava vydrží nadosmrti," myslí si Jeřábek.

Kam ho použít

Hlava lze přidělat skoro ke každému běžnému křovinořezuJe určen k sekání nízkých lesních porostů, trávy a křoví v těžkých podmínkách. Hodí se k likvidaci ohebných a odolných porostů, například ostružiní, ale i pevně stojících dřevin. Tím, že není při práci nutné střídat několik nástrojů, šetří čas, je prakticky nezničitelný.