Psi mají dosud nevysvětlitelné schopnosti.

Psi mají dosud nevysvětlitelné schopnosti. | foto: Martin Veselý

Jak psi poznají to, co se teprve stane? Tajemství psí intuice

  • 28
O superschopnostech svého psa mluví skoro každý druhý majitel. Dokážou prý předvídat, kdy se páníček vrátí domů, zda půjdou na procházku nebo jestli vůdci smečky nehrozí nějaké nebezpečí. Dokonce cítí i změny v těle, blížící se epileptický záchvat i některé druhy rakoviny.

Psi jsou daleko vnímavější než člověk, který je kvůli civilizaci zjemnělý a otupělý. „Pes má mnohonásobně bystřejší smysly než my. Když vystoupíte na 200 nebo 300 metrů vzdálené autobusové zastávce, pes vás cítí. Slyší, že se autobus blíží, podle zvuku motoru pozná vaše auto. Za ideálních podmínek až na vzdálenost dvou kilometrů,“ tvrdí kynoložka Jana Husková.

Čtěte v magazínu TÉMA v pátek

Jak vycítí psi některé druhy rakoviny? A proč se chybně tvrdí, že psi když vrtí ocasem, mají radost? Jak rozumět psí řeči?

Více se dočtete v pátek 31. července v týdeníku Téma.

Titulka TÉMA, vydání 31

Uvádí se, že psi slyší až osmkrát lépe než člověk. Především ale rozeznají mnohem širší spektrum zvuků, včetně ultrazvuku a infrazvuku. Pokud si uvědomíme, že zemětřesení a následně i případná vlna tsunami má nějakou přípravnou fázi, kterou dokáže pes vnímat, není až tak překvapivé, že blížící se hrozbu pes vycítí dávno před tím, než ho zaznamenají seismologové.

Psi se mohou spolehnout hlavně na bezchybný čich. „Když se v poušti na hranicích USA a Mexika cvičili psi na vyhledávání drog, byli schopni najít dealera na vzdálenost 800 až 900 metrů. Samozřejmě záleží na terénu a směru větru. Ale na vzdálenost 500 metrů ucítí cvičený pes člověka celkem snadno a spolehlivě,“ podotýká Jana Husková.

Němečtí vědci například zjistili, že čtyřnozí chlupáčci dokážou s úspěšností 71 % poznat z dechu pacienta rakovinu plic. A to i v raném stadiu, což může zvýšit šance nemocného na uzdravení.

Kvalita čichu se liší u jednotlivých plemen. „V tomto směru jsou bezkonkurenční bladhaundi, kteří byli šlechtěni jako stopaři. Obecně jsou na tom s čichem lépe lovečtí psi, například i anglický špringršpaněl. Důležitým předpokladem ale je, aby byla tato plemena geneticky vedená ke spolupráci s člověkem. Pokud nejsou, mohou být bystrá, vnímavá, s perfektním čichem, ale pro nás nikdy pracovat nebudou,“ dodává kynoložka Husková.