Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilího samečka Tana už olizují gorily, teď má i kamaráda z Anglie

aktualizováno 
Dvouměsíční gorilí sameček Tano, který se 8. listopadu narodil v Praze Bikiře a Richardovi, už je v gorilí školce ve Stuttgartu jako doma. Matku mu sice zatím stále ještě nahrazují ošetřovatelky, ale přes mříže se už sžívá se svou budoucí gorilí rodinou.

A nejen to. V přímém kontaktu už je se svým devítiměsíčním vrstevníkem, gorilím samečkem Okandou, který do chovné stanice ve Stuttgartu nedávno přicestoval ze zoologické zahrady Twycross ve Velké Británii. Až je oba spojí se stuttgartskou gorilí skupinou, bude hodně veselo.  

Přes mříže se nová rodina chová k Tanovi přátelsky

Sameček Tano odjel do Stuttgartu poté, co se o něj jeho matka Bikira, pro niž byl prvním mládětem, nedokázala postarat. Byla polovina listopadu, Tanovi byl pouhý týden. Víc v článku Bikira bez problémů porodila, mládě ale skončilo v inkubátoru (více zde). Když selhaly pokusy o vrácení Tana matce (více o tématu zde), koordinátor chovu rozhodl, že nejlépe bude mláděti právě v Německu (čtěte zde).

Fotogalerie Tana a Okandy

Tanovi pobyt ve Stuttgartu od počátku prospívá. Má svůj pokojíček, který se moc neliší od dětských pokojů, a v péči o něj se nepřetržitě střídají dvě ošetřovatelky:
Bea Jarczewskiová a Margot Federerová
(více o Tanově novém domově čtěte zde).

Nedávno se chovatelé a ošetřovatelé z Prahy zajeli na Tana podívat. Byli nadšeni, jak se má k světu. Váží už čtyři kila, prořezávají se mu první zuby a snaží se stavět na vlastní nohy.

Je sice mladší, ale v kontaktech s tamní gorilí skupinou má Tano před Okandou náskok. A celá skupina, včetně dominantního samce, se k němu chová přátelsky.

Zatím je Tano od ostatních stále oddělen mříží, což ale dospělým gorilám nebrání v tom, aby ho chodily olizovat. A to je podle odborníků známkou spontánních sympatií a dobrým předpokladem, že ho později přijmou mezi sebe.

Mezi oběma mláďaty je pouze půlroční věkový rozdíl

S devítiměsíčním samečkem Okandou už se Tano spřátelil přímo, dvě mláďata není potřeba oddělovat mřížemi. Podle chovatelů navázali přátelský kontakt velice rychle, přesto je zatím ošetřovatelé nemohou nechat spolu o samotě.

Přece jen je Tanovi pouhých deset týdnů a Okandovi už devět měsíců. Tana tedy musí ošetřovatelka chránit, aby mu hravý a silnější Okanda nechtěně neublížil. Zatím tedy Tano při kontaktu s Okandou většinou sedí své "náhradní matce" na klíně nebo se jí choulí v náruči.

Tano je miláčkem návštěvníků stuttgartské zoo.
Tanovi už je deset týdnů, váží čtyři kilogramy a začínají se mu prořezávat
Tanovi už je deset týdnů, váží čtyři kilogramy a začínají se mu prořezávat

Tanovi už je deset týdnů, váží čtyři kilogramy a začínají se mu prořezávat zuby. Návštěvníci ho milují.

Oba gorilí kluky pak v příštích měsících čeká intenzivní seznamování se s gorilí skupinou, do které se mají později začlenit. 

Proč se ve Stuttgartu ocitl i devítiměsíční Okanda

Okanda se narodil loni 17. dubna a matka Ozala se o něj starala dobře. Jenže později ošetřovatelé zjistili, že mládě neprospívá. Vyšetření potvrdila, že nedostává z mateřského mléka dostatek živin, proto museli začít Okandu uměle přikrmovat.

Přestože se chovatelé snažili, aby sameček neztratil kontakt se svou skupinou, gorily byly z intervence ošetřovatelů hodně nervózní. Proto nakonec padlo rozhodnutí Okandu od zbytku goril natrvalo oddělit.

Jen o půl roku starší vrstevník, gorilí sameček Okanda, se kterým bude vyrůstat
Jen o půl roku starší vrstevník, gorilí sameček Okanda, se kterým bude vyrůstat

Jen o půl roku starší vrstevník, gorilí sameček Okanda, se kterým bude vyrůstat Tano narozený v Praze.

Koordinátor evropského programu pro chov goril pak určil, že Okanda poputuje právě do chovné stanice ve Stuttgartu, která se specializuje na péči o mláďata.

Autoři:Nejčtenější

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz