Tatínci neumějí vzít do ruky šroubovák a kladivo, dětem chybí vzor

Ubývá dospělých, kteří si jsou sami schopni něco opravit, předělat, vyrobit. Přitom děti kutilství baví, ne nadarmo je novodobým hrdinou Bořek stavitel. Jsme jako pokračovatelé tradic školy hrou vůbec připraveni naučit děti manuální práci?

Současné malé děti často postrádají kutilské vzory. | foto: Profimedia.cz

Děti si mnohdy víc vyhrají při práci než s horou nejmodernějších hraček. Chtějí vrtat, řezat, přitloukat, zkrátka vyrábět. Jenže ono už nic není, co bývalo. Dříve bylo i mezi dospělými více kutilů. Každý tatínek doma opravil, co bylo třeba, vyrobil na míru něco, co se v obchodě koupit nedalo, nebo třeba s pomocí přátel i postavil celou chatu. Děti, které projevují zájem o kutění, se tak mnohdy nemají od koho učit.

A přitom jim jednou taková dovednost může být víc než užitečná - třeba až povyrostou a budou si chtít samy zařizovat svoje hnízdo. Ale kde se podobnému umu mohou naučit, když jim to doma často nemá kdo ukázat? Nahlédněme do světa Bořka stavitele.

Bořek stavitel je hrdinou

Některé děti nepotřebují ty všemi barvami hrající, drahé, zpívající a blikající předměty, kterých jsou plná hračkářství. Ke štěstí jim stačí nějaké to prkénko, kladívko a hřebíčky, a když jim ke všemu půjčíte třeba pilu, budou na vrcholu blaha.

Jako třeba můj osmiletý bratránek Jirka, který je o víkendech na chalupě schopen celé hodiny s blaženým výrazem v obličeji řezat dříví. Možná si říkáte, co na takovéhle práci, kterou často dospělí dělají jen z donucení, ty děti tak baví. Odpověď je nasnadě: především to, že jde o "opravdickou dospělou práci", na jejíž výsledky jsou nezletilí pyšní. Navíc se dočkají uznání dospělých a získávají důležitý pocit užitečnosti, který tak často zmiňují dětští psychologové.

Druhým spouštěčem pracovního nadšení v dětech jsou nové vzory: třeba fenomén Bořek stavitel, postava ze stejnojmenného britského animovaného seriálu, který před pár lety způsobil doslova boom. Bořek a jeho kamarádi-pomocníci se začali objevovat všude: od plastových figurek přes školní potřeby až po potisky na dětském povlečení. Ze školních maškarních zábav se pomalu vytrácí Spiderman a nastupuje nový hrdina - chlapík v montérkách a stavitelské helmě s opaskem na nářadí kolem pasu.

Někdy pomůže škola

Nářadí bychom tedy měli, materiál taky. Kde se skutečně může dítě řemeslným dovednostem naučit, když rodiče nemají čas, trpělivost nebo možnost, nebo mají jednoduše "obě ruce levé"? Dříve byl na základních školách předmět Pracovní činnosti, kde si děti vyzkoušely různé práce, od zahradničení přes vaření, základy elektrotechniky, práci s nářadím. Školy mívaly i dobře vybavené dílny. Socialistický přežitek, mohl by někdo podotknout. Jenže pak se divme, že děti neumí vzít do ruky šroubovák.

V dnešní době je to ve školách jinak, všechny se řídí rámcovým výukovým programem, ale každá škola má i svůj školní program, který tvoří sama. Je tedy na té které škole, jestli ve svých osnovách věnuje více prostoru i vzdělávání žáků po stránce manuální dovednosti.

Většinou se tato povinnost odbude v ručních pracích a podobných předmětech, které jsou vlastně jen takovou rozšířenější výtvarnou výchovou. Oproti tomu třeba na základní škole na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze mají systém povinných předmětů pod názvem Praktické činnosti.

"Předmět prostupuje prvním i druhým stupněm. Děti mají předměty jako vaření, fyziku v praxi a dílny - tam třeba žáci měli v plánu výrobu dřevěných budek pro ptáčky," shrnuje učitelka Yvona Smrčková.

Funkční sada dětského nářadí v uzavíratelné dřevěné skříňce.

Mnoho škol po celé republice je zase zapojeno do programu Tvořivá škola, což znamená, že se snaží praktikovat takzvané činnostní učení. V takové škole pak mají děti mnohem větší možnost vyzkoušet si teorii v praxi. Pokud ale vaše děti ve škole takové možnosti nemají, a přesto chtějí kutilství věnovat více času (a vy posloužit nemůžete), mají dvě možnosti: buď ostrouhají úplně, nebo rodiče najdou speciální kroužek.

Téměř na každé škole nebo v domě dětí a mládeže je alespoň modelářský kroužek. Jeho hlavním úskalím je jednostranná zaměřenost, vyžaduje vysoký stupeň zručnosti a trpělivosti. A s tou se mnoho dětí nekamarádí. Navíc jde bohužel o zálibu především pro chlapce (navzdory veškeré dnešní emancipaci).

Ještě horší je to v tomto smyslu s kroužkem elektrotechnickým. Ten sice nenajdete všude, ale větší základní školy takové dílny otevírají a najdete je i jako vedlejší produkt některých specializovaných středních škol nebo domů dětí a mládeže.

S kutilstvím a ruční výrobou se širším záběrem je to už těžší. A to i v Praze - maminka malého kutila Jirky dlouho sháněla vhodný kroužek a nesehnala. "Všechny kroužky se točí jen kolem kreslení, malování, vyrábění ozdob a dárků...prostě taková lepší výtvarka, nic nového. Na základce otevřeli kroužek stolních her, tance, jógu. Všechno možný, ale pro kutila nic," komentuje svůj neúspěch.

Přesto občas uspějete hlavně v domech dětí a podobných zařízeních. Třeba Dům dětí ve Stodůlkách nebo centrum Paleček na Vinohradech, v Pardubicích zase Dům dětí a mládeže Alfa nabízí Kroužek malého kutila, kde si děti vyrobí dřevěné hračky, naučí se pracovat s kovem a dalšími materiály a osvojí si základy modelářství.

Podobné kroužky nabízejí i dětská centra v Opavě, Luhačovicích, Plzni, Českých Budějovicích nebo Blansku. Zahradnické kroužky zase poměrně často na venkovských školách, které mají vlastní zahrádku. Nicméně i tak je jich poskrovnu.

Spíše najdete tematicky zaměřené dílny, které se nekonají celoročně, ale při různých akcích před Vánocemi (výroba ozdob a vlastnoručních dárků) nebo Velikonocemi a jako doprovodný program při různých festivalech a na dnech otevřených dveří.

Třeba až váš syn povyroste a ožení se, nestane se jedním z těch, na které si manželky stěžují: "Ten můj doma nic neudělá, i tu poličku jsem si musela smontovat a pověsit sama."

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...