Tekutá lepidla, která doma rozhodně musíte mít. Vyberte si ta pravá

  2:00aktualizováno  2:00
V žádné domácnosti nebo kutilské dílně by nemělo chybět několik základních lepidel. Určitě alespoň jedno dobré lepidlo vteřinové, lepidlo na dřevo, na papír, na porcelán, na gumu a na umělé hmoty. Zde je malý průvodce lepidly, která se vám mohou hodit.

Lepidlo | foto: shutterstock.com

Jaké druhy lepidel by doma neměly chybět

Tak například ta, která nám pomohou při opravě dřevěného nábytku a bot, lepení papíru, kovu, plastu a skla. Také když je zapotřebí slepit omylem rozbitou starou vázu, model letadla a partner si toho nesmí v žádném případě všimnout. A čím slepit sphporcelánový servis? Poradíme vám. Základem je vždy mít po ruce správné lepidlo. Disperzní, vteřinové, kontaktní chloroprenové, epoxidové či klasickou lepící tyčinku na papír. Lepidla pořizujte vždy podle potřeby. Zvolte vhodnou velikost balení. Větší vychází levněji, ale obsah musíte spotřebovat do určité doby. Takže lepší méně, abyste nemuseli zatvrdlé a ztuhlé lepidlo vyhazovat. Druhy lepidel od A do E.

A. Disperzní lepidla

Na první pohled je poznáte. Je to hustá bílá tekutina, která po zaschnutí zprůsvitní. galPoužívá se na dřevo a papír, ale hodí se i na jiné materiály se savým povrchem. Dobré je na nábytek. Lepidlo se nanáší pomocí štětce, špejle nebo z tuby na jednu ze spojovaných ploch. Spoj je pevný, pružný a odolává vodě. Není vhodné nanášet ho ve větší vrstvě. Pokud lepený spoj nahřejete či napaříte, můžete ho rozebrat. Po nanesení nechejte krátce zavadnout, přiložte k sobě lepené věci a zafixujte alespoň na 12 hodin. Díky ředění vodou můžete štětec a znečištěná místa od lepidla snadno umýt. Pozor však na zaschnutí lepidla. Pak už se odstraňuje obtížněji.

. Nejčastější používaná disperzní lepidla

Herkules je nejznámější lepidlo určené pro lepení papíru, korku, kůže, dřeva a dřevovláknitých materiálů.Je vhodné pro domácnost, dílnu i pro modeláře. Je ředitelné vodou a zasychá po 15 minutách, ceny: 30 g 18 Kč, 130 g 45 Kč, 500 g 80 Kč.

Dispercoll D2 je vhodný k lepení měkkého i tvrdého dřeva. Používá se pro lepení spárovek, k lepení dřeva na jiné pórovité materiály a univerzální lepení (dýha, překližka, dřevotříska, papír, karton). Lepidlo nemění barevný odstín dřeva, ale kovy obsažené ve dřevu mohou v některých případech způsobit barevné změny slepu. 1 kg 106 Kč, 500 g 65 Kč.

Dispercoll D3 je vhodný k lepení dřevěného nábytku do vlhkého prostředí, k výrobě venkovních oken a dveří, k lepení plovoucích podlah ve spoji pero - drážka, parket, k lepení tvrdých masivních a exotických dřev. Lepidlem lze lepit od +5 °C. Doba zasychání 7-8 minut. Lepidlo je vodou ředitelné.

Pattex Wood Standard slouží k lepení všech druhů dřeva, kůže, papíru, lepenky, textilu a polystyrenu. Tuba 750 g 170 Kč. Rychlotvrdnoucí Patex Wood Expres 750 g za 200 Kč, vodovzdorný Patex Wood Super 750 g za 220 Kč.

Pattex Parket je speciálně určen na lepení pero - drážek u plovoucích parket, laminátových podlah, dřevotřískových desek. Cena: 750 g za 175 Kč.

Pattex Wood Super 3 - k lepení dřeva a příbuzných materiálů, které jsou vystaveny vyšší vlhkosti nebo krátkodobému působení vody. Vhodné pro montážní lepení oken, dveří a schodů, ale i nábytku atd. Pro interiér a exteriér. 750 g za 190 Kč.

B. Kontaktní chloroprenová lepidla

Jsou vhodná na pevné nebo pružné spoje různých povrchů, od dřeva přes kůži a textil k plastům, s výjimkou polystyrenu, měkčeného PVC, polyetylenu a polypropylenu. Vhodná jsou i na obuv. Nanáší se z tuby nebo štětcem z plechovky na oba spojované povrchy, alespoň jeden musí být savý. Nechá se krátce zavadnout a poté se silně stiskne, to je nejdůležitější. Nevýhodou je výraznější zápach.

. Nabídka chloroprenových lepidel

Chemoprén univerzál pro všechny materiály - savé i nesavé: dřevo, plasty, gumu, kůži, plech, sklo, korek, karton a mnohé jiné. Není vhodný pro lepení polystyrenu, teflonu, měkčeného PVC, PE a PP. Ceny: tuba 50 ml 40 Kč, 120 ml 60 Kč, 1 litr 260 Kč.
Chemoprén extrém pro extrémně namáhané spoje s vyšší odolností při působení tepla až do 110 °C, při působení vody, při dlouhotrvajícím ohýbání, pod vysokým tlakem. Je vhodné na kůži, dřevo, gumu, tvrzené plasty, kovy, textil, překližku, karton a mnohé jiné. Tuba 50 ml 45 Kč, 120 ml 60 Kč, 1 litr 310 Kč.

Chemoprén obuv pro lepení a opravy obuvi. S nejvyšší pevností lepí všechny druhy podešví a svršků používaných v obuvnickém průmyslu. Spoj je po zaschnutí průhledný a odolává vodě. Použití: Naneste rovnoměrně na obě čisté plochy, nechte 5-10 minut odvětrat, poté spojte a silně stiskněte. 50 ml 50 Kč.

Český pren E55 lepí savé materiály na nesavé, např. pryž, kůže, dřevo, papír, textil, kov a sklo.
Alkaprén 50-900 g rozpouštědlové lepidlo na lepení savých materiálů. 50 g 25 Kč, 900 g 160 Kč.


C. Vteřinová (sekundová) lepidla

Rychle schnou, ale je třeba dávat pozor, abyste k sobě neslepili věci, které nechcete. Hodí se na spojování pevných a ne příliš namáhaných ploch, třeba rozbité keramické vázičky nebo plastové brýle. Nejsou vhodná na pružné povrchy, například na boty. Nekupujte levné vteřinové lepidlo - buď nelepí, nebo po prvním použití v tubě zaschne. Z pohledu použití si můžeme rozdělit tato lepidla do tří skupin.

1. Univerzální tekuté sekundové lepidlo. Je vhodné pro lepení porcelánu, keramiky, plastů, gumy, kůže, dřeva a kovů. Nevhodné pro lepení PP, PE, polystyrenu a jemné kůže. Vyznačuje se vysokou pevností spoje na pevných a hladkých plochách.
2. Speciální sekundové lepidlo pro lepení například skla se sklem, s kovem a s dalšími materiály. Spoj je po vytvrzení neviditelný a odolává vodě i vysokým teplotám. Slepené předměty lze například umývat v myčce na nádobí.
3. Univerzální sekundové lepidlo ve formě gelu. Vhodné pro lepení porcelánu, keramiky, plastů, gumy, kůže, dřeva, kovů, kartonu či korku. Díky gelové konzistenci nestéká a nekape, proto je vhodné také k aplikaci na svislé plochy.

. Jak používat vteřinová (sekudnová) lepidla

 • Lepené povrchy musí být čisté, suché a přesně do sebe zapadat.
 • Jemně vytlačte lepidlo na jeden z lepených povrchů. Jedna kapka stačí.
 • Přitlačte k sobě oba lepené díly a držte, dokud nejsou pevně spojeny.
 • Po použití otřete dávkovací hrot hadříkem. Uložte ve svislé poloze na chladném a suchém místě.
 • Špendlíkový uzávěr zabraňuje ucpávání hrotu.

 • Jak na skvrny a prsty slepené vteřinovým lepidlem

  Použijte například odstraňovač vteřinového lepidla Loctite. Odstraní zaschlé lepidlo z různých povrchů včetně textilu. Uvolní slepené prsty. Znovu rozlepí špatně slepené předměty. Poradí si se stopami po samolepkách a skvrnami od permanentních fixů. I tato práce má svůj postup.

  . některá vteřinová lepidla na trhu

  Loctite - cca 12 druhů lepidel na různá použití 1,5 g - 3 g v cenách od 25 do 160 Kč.

  Vteřinovka Super gel 3g za 44 Kč

  Bison Super Glue Professional 7,5 g za 80 Kč

  Kores Power Glue Gel 3 g za 40 kč

  1. Plochu potřete malým množstvím odstraňovače lepidla Loctite, potom na ni přiložte složený ubrousek (u textilu na obě strany).
  2. Nechte působit několik hodin, popř. přes noc.
  3. Plochu vyčistěte čistým ubrouskem. Nakonec opláchněte vodou a nechte vyschnout. U velkých nebo těžko odstranitelných skvrn proces několikrát zopakujte. Po použití aplikátor otřete a tubu důkladně uzavřete.
  Slepené prsty
  1. Odstraňovač aplikujte na slepené místo a nechte působit několik minut, dokud lepidlo nezměkne.
  2. Jemně oddělujte prsty od předmětu. Neoddělujte násilím, ale opatrně tupým předmětem, např. lžící.
  3. Po oddělení prsty důkladně umyjte mýdlem. Zabraňte dlouhodobému kontaktu s pokožkou.


  D. Dvousložková epoxidová lepidla

  Velice pevná lepidla, skládající se ze dvou tub či plechovek. Jejich promícháním vzniká lepící hmota. Použití zejména pro kutily, ale i v domácnosti najde své uplatnění při slepování keramiky, vyplňování prasklin. Dají se jimi lepit veškeré materiály. Pro domácí použití použijte například:

  UHU Plus Epoxy
  Lepidlo s rychlým stupněm tuhnutí, 5 minut. Vhodné pro lepení kovů, dřeva, dřevotřísky, termosetů, tvrdého PVC, laminátů. 24 ml za cca 125 Kč.
  Pattex Super Epox
  Lepidlo na opravy, založené na epoxidové pryskyřici, bezbarvé a pevné. Nejlépe se hodí pro kutilské práce. Lepí sklo, tkaniny ze skelných vláken, dřevo, slinuté materiály, porcelán, keramiku, mramor, kameninu, kovy, korek, lepenku. 12 ml za cca 75 Kč.
  Bisonite 62,5 ml Bison
  Lepí to, co je normálně neslepitelné. Termoplasty , polyester, pěnový polystren, polyakryláty, ABS, polykarbonáty, bakelit, gumu, dřevo, kovy, sklo, beton, kámen, mramor atd. 62,5 ml za cca 170 Kč.
  4 Min Multi-Metal Epoxy
  Ze dvou částí složený epoxidový systém určený pro lepení. Nesmršťuje se. Vhodné pro hliník, mosaz, chrom, měď, železo, ocel, nerezavějící ocel a litinu. 25 ml za cca 150 Kč.
  5 Min General Purpose Epoxy
  Ze dvou částí složený čirý epoxidový systém určený pro lepení a vyplňování prasklin.Vhodné pro keramiku, chrom, tkaninu, sklolaminát, sklo, pevné plasty, kov a pryž. 25 ml za cca 150 Kč.


  E. Speciální lepidla a kanagom


  Rychleschnoucí vodostálé lepidlo - Kanagom

  Na papír, kůži, textil, porcelán, keramiku nebo menší plochy dřeva. Nehodí se na gumu a PVC. Tubu lepidla Kanagom koupíte za ceny kolem 15 korun. Podobné je UHU Hart, stojí 55 korun.

  Kancelářská lepicí tyčinka na papír (stick)

  Je polotuhá, spirálovitě se vysouvá z obalu podobně jako jelení lůj. Používá se na papír, výhodou je čistá práce, papír se nekroutí. Mnoho druhů, ceny podle velikosti cca 10-30 Kč

  Univerzální montážní lepidlo

  Říká se mu také hřebíky a šrouby v tubě. Univerzální lepidlo nahrazující hřeby, šrouby a hmoždinky v interiéru a exteriéru. Odolává mrazu. Lepí pevně stěnové i soklové lišty, dekorační i izolační materiály, ozdobné fasádní profily. Lepidlo naneste na jeden z povrchů v tečkách či pruzích, povrchy k sobě krátce přitiskněte a odtrhněte. Nechte ho zavadnout (podle návodu), poté přitiskněte a zafixujte. Příkladem je Pattex Super Fix. Tuba 50 g stojí cca 60 Kč.

  . Malá historie lepidel

  První továrna na výrobu lepidla byla otevřena v Holandsku kolem roku 1700. Lepidlo - klih - se zde vyrábělo ze zvířecí kůže. O padesát let později byl vydán v Británii první patent na výrobu rybího lepidla. Poté se s patenty roztrhl pytel. Začala se vyrábět lepidla z přírodního kaučuku, zvířecích kostí, ryb, škrobu či mléčné bílkoviny (kasein).
  Až průmyslová revoluce umožnila používat pro výrobu lepidel nové materiály. První syntetizovaný polymer byl nitrocelulóza, termoplastický materiál odvozený z celulózy dřeva. Jeho první použití bylo při výrobě kulečníkových koulí, které byly do té doby vyráběny ze slonoviny.
  V roce 1910 se na trh dostala lepidla používající fenolové pryskyřice. Další nové technologie na sebe nenechaly dlouho čekat. Od dvacátých let až po druhou světovou válku byla díky nim na trh uvedena nová lepidla, která se stala základem pro vývoj těch, která dnes běžně používáme.

  zdroj: Wikipedia

  Na polystyren - Unilep LA, Dipol,Pattex Styropor, Lenap.

  Na lepení potahů pálek na stolní tenis - Vulkan Champion - Repeat. Pro opakované lepení potahů, umožňuje snadné sejmutí potahu v případě přelepení, schválen Mezinárodní federací stolního tenisu ITTF, suchý film lepidla je elastický a voděvzdorný.

  Na novodurové odpadní trubky - SuperFix.

  Na kámen - Akepox 2040. Nestékavé, i pro práci na svislých plochách a pro náročnější konstrukční lepení kamene navzájem nebo s různými materiály.

  Na nafukovací čluny a matrace - McNett Aquasure bezzáplatové lepení a scelování. Vytváří asi 1 mm tlustou vrstvu, která je samonosná, pružná a ohebná. Slep je dokonale vodotěsný. Nanáší se přímo z tuby, zavadne za 2 hodiny, cena 190 Kč.

  Na zpětné zrcátko - Bison Car Mirror, 2 ml 150 Kč.

  Na textil - Bison Textile 25 ml, 70 Kč.

  Na duše jízdních kol - CEYS, 5 ml 70 Kč

  Na lepení skel - Uhu glas, 2 g 82 Kč.

  . Všeobecná pravidla při lepení

  - Používejte vždy lepidla určená výhradně pro slepované materiály.

  - Lepený materiál musí být suchý, zbavený mastnoty a prachu.

  - Při lepení kovů a umělých hmot dodatečným zdrsněním lepených ploch zvýšíte pevnost spoje.

  - Před použitím lepidlo pořádně promíchejte.

  - Nanášejte v tenké vrstvě štětečkem, na větší plochy zubovou stěrkou nebo válečkem na obě plochy.

  - Vrstvu lepidla nechte chvíli odvětrat, potom oba lepené díly přiložte a pevně stlačte.

  - Pro pevnost spoje je rozhodují síla stlačení, ne doba trvání tlaku.

  - Konečnou pevnost nedocílíte ihned. Počkejte s používáním slepovaných předmětů raději do druhého dne.

  - Při lepení některými lepidly je nutné větrat.

  - Vždy podrobně prostudujte návod, jen ten vám řekne, jak správně máte s lepidlem zacházet.

  - Lepidla uchovávejte v suchu a vždy mimo potraviny.

  Jaké máte zkušenosti s lepidly a lepením vy? Napište nám své zkušenosti na adresu hobby@idnes.cz.

  Všechny ceny jsou orientační. U prodejců se mohou lišit.
  Autor:  Nejčtenější

  Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

  Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

  Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

  Thajské kočky jsou něžné, ale také velmi upovídané krasavice

  Thajská kočka s koťaty. I z těch vyrostou upovídané krasavice či krasavci,...

  Umí být laskavé a něžné, ale nesmíte v nich vidět jen mazlíčka. Thajskou kočku musíte mít za parťáka, se kterým si...  Kachny nepřikrmujte pečivem. Způsobíte jim podvýživu, radí odborníci

  Podél řeky Sázavy v centru Havlíčkova Brodu jsou volně žijících kachen desítky,...

  Před zimním přikrmováním kachen chlebem ornitologové dlouhodobě varují a nově také britský Canal and River Trust, který...

  Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

  Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

  Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

  OBRAZEM: Ty nejlepší fantastické pohledy z dronů na svět kolem nás

  Snímky nejrůznějších přírodních scenérií, sportovních klání, městské zástavby....

  Snímky nejrůznějších přírodních scenérií, sportovních klání, městské zástavby. Vše nafocené z ptačí perspektivy díky...

  Další z rubriky

  VIDEO: Přines, vyber si a odnes. Celý týden se na Žižkově swapuje

  Swap se neobejde bez dobrovolníků, kteří donesené věci pomáhají vážit a třídit.

  Přines, co chceš poslat dál. Vyber si, co potřebuješ, nebo se ti to líbí a odnes si to. V množství ti ani v jednom...

  Pohlreich: To jsem ještě nikdy neviděl. Televize už dlouho tak nepípala

  Pohlreich učí atraktivně aranžovat pokrmy na talíři.

  Předposlední díl Pořadu Ano, šéfe! připravil Zdeňku Pohlreichovi výživné překvapení v hotelu Kamenný vrch v Chomutově....

  TasteAtlas mapuje typické chutě, Česku přisoudil tlačenku i utopence

  Mapování světa podle typických pokrmů

  Projekt TasteAtlas by chtěl být světovým atlasem jídla a nápojů i encyklopedií chutí. Zatím zaznamenal více než deset...

  Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi
  Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

  Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s eMimino.cz jsme se našich výherkyň ptali, jaký mají celkový pocit z programu Světa zdraví a zda budou pokračovat ve své cestě za zdravým životním stylem i do budoucna.  Najdete na iDNES.cz