Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tepelná čerpadla šetří energii, investice je ale stále vysoká

aktualizováno 
Navíc letos nelze od Státního fondu životního prostředí získat příspěvek na koupi čerpadla, s výjimkou situace, kdy se vyměňuje kotel na uhlí, ovšem s podmínkou, že není možnost připojit se na zemní plyn nebo centrální vytápění.

Kde se bere energie

Odborníci přirovnávají tepelné čerpadlo k ledničce, která odebírá potravinám teplo a toho se pak zbavuje výměníkem v zadní části. Čerpadlo zase odebírá teplo z podzemí a vytápí jím dům. Čím je země nebo spodní voda teplejší a na druhou stranu čím může být voda v radiátoru chladnější, tím lepšího účinku se dosáhne. Například u podlahového vytápění, kde je zapotřebí voda teplá maximálně čtyřicet stupňů Celsia, mohou pro topný výkon deset kilowattů, které vytopí dobře izolovaný dům, stačit v ideálním případě necelé dva kilowatty elektrické energie ze sítě. To je stejné množství energie, jako spotřebují například dvě rychlovarné konvice.

To v praxi znamená, že ten, kdo se obává stále se zvyšujících cena paliv a topí v současné době například plynem, nedostane od státu ani korunu. Je tedy jen na něm, zda se pro změnu systému vytápění rozhodne i tak a zaplatí veškeré náklady sám.

Doba návratnosti nemalé investice je stále velmi dlouhá. Optimisté mluví o pěti letech, pesimisté si pohrávají s hranicí deseti i více let. Oba údaje, se kterými balancují dodavatelé tepelných čerpadel, se liší nejen kvůli různé výšce investice a účinnosti u rozdílných systémů topení čerpadlem, ale i kvůli rozdílnému náhledu na prognózy vývoje cen elektřiny. Návratnost se také liší podle srovnání s výchozím způsobem vytápění nebo s uvažovanými novými variantami. Například při porovnání propanu s čerpadlem se pak může vysoká investice levným provozem vykompenzovat za čtyři roky, u zemního plynu to může být za osm nebo deset let.

Porovnání je ještě zapeklitější proto, že nikdo dnes netuší, nejen jak se budou vyvíjet ceny energií, ale ani jaké stát předepíše ekologické daně, kterými by měli být postiženi ti, kdo by nejraději setrvali u starých kotlů na uhlí.

Jako východisko z nouze

Kdo dostane tarif

Aby bylo možné pro domácnost získat tarif pro topení pomocí tepelného čerpadla, musí být hlavním zdrojem topení v domě. Například u Pražské energetiky pak žadatel získá tarif Komfort TČ 22, kde se 22 hodin denně platí 2,06 Kč za kWh, po zbylé dvě hodiny 2,40 Kč.

Topení tepelným čerpadlem se v současné době jeví jako ideální možnost pro ty, kdo bydlí na samotách či v obcích, kde není jiná možnost než topit fosilními palivy. Při rozhodování, zda objednat kotel (a zásobník) na propan či topný olej, nebo čerpadlo, pak hraje zásadní roli výše vstupní investice. Ta je u čerpadla sice vysoká, provozní náklady jsou však nízké.

Komu je určené

Tepelné čerpadlo lze propojit i se zásobníkem užitkové vodyO tepelném čerpadle by určitě neměli uvažovat ti, kdo bydlí ve starším domě bez zateplení a výměny oken. Podobné domy mají tak velkou tepelnou ztrátu, že by bylo zapotřebí kupovat ty nejvýkonnější (a nejdražší) typy. Vzhledem k tomu, že čerpadlo je schopné topnou vodu ohřát zhruba na 55-60 °C, nelze počítat s možností přivádět ji do stávajících radiátorů, nezateplený dům by se prostě nevytopil.

Řešením může být rekonstrukce domu, je ale třeba počítat zhruba s tisícikorunou za metr čtvereční za zateplení fasády, podobná cena se platí i při rekonstrukci na podlahové vytápění, minimálně pět tisíc korun stojí každé vyměněné okno. Vzhledem k tomu, že u některých modelů tepelných čerpadel se pro příští rok počítá se zvýšením účinnosti tak, aby mohly vodu ohřát až na 70 °C, bylo by u dobře zatepleného domu možné použít i stávající rozvod topení.

Ventilátor čerpadla vzduch/voda se ukryje na zahraděIdeálním adeptem pro pořízení čerpadla je tedy ten, kdo teprve o stavbě uvažuje, výhodná je kombinace s podlahovým topením, které je pro nízké teploty vody nejlepší. Tepelné ztráty moderních novostaveb se podle velikosti užitné plochy pohybují mezi 7 a 15 kilowatty, výkon čerpadla se však obvykle projektuje jen na 60 % této hodnoty, což stačí k pokrytí větší části zimy - jen v největších mrazech se systém dotápí, nejčastěji pomocí elektrokotle.

Země/voda - plocha

Čerpadlo země/voda - kolektorPodle prodejců je tento systém nejoblíbenější všude tam, kde se nabízí dostatečná plocha zahrady. Oproti vrtu totiž vycházejí zemní práce asi na třetinu. V zahradě jsou v metrové hloubce a metrové rozteči zakopány plastové hadice naplněné nemrznoucí směsí, která přenáší teplo mezi zemí a tepelným čerpadlem. Výhodou je vysoký takzvaný topný faktor (poměr mezi spotřebovanou energií na provoz čerpadla a topným výkonem), systém ale nelze realizovat na malých zahradách, pro běžný dům je potřeba 200-400 metrů čtverečních plochy, na které navíc do budoucna nelze nic stavět.

Země/voda - rybník

Čerpadlo voda/voda z rybníkaTepelné čerpadlo v tomto případě odebírá teplo z povrchové vody. Na dně jsou položeny plastové hadice se zátěžkami naplněné nemrznoucí směsí, která přenáší teplo mezi vodou a tepelným čerpadlem. V porovnání s termovrty nebo plošnými kolektory systém stojí méně. Je tu však riziko poškození potrubí v případě povodně či výlovu. Pro běžný rodinný dům je potřebná plocha 150-350 metrů čtverečních.

Vzduch/vzduch

Systémy vzduch/vzduch se hodí spíše do teplejších oblastíTento systém se hodí spíše na přitápění v přechodném ročním období, typickým příkladem jsou moderní klimatizace s multisplitem, které dokážou v létě chladit a v zimě přitápět. Jako komplexní systém pro vytápění se příliš nehodí, tuto funkci lze spíše považovat za doplněk komfortu klimatizace. Také topný faktor tohoto systému nebývá ve srovnání s kolektory tak vysoký, se snižujícími venkovními teplotami klesá.

Země/voda - vrt

Čerpadlo země/voda - vrtTepelné čerpadlo odebírá teplo z vrtu, do kterého jsou zasunuty plastové sondy naplněné nemrznoucí směsí. Ta přenáší teplo mezi zemí a tepelným čerpadlem. V průběhu topné sezony je teplota zdroje tepla z vrtu relativně stabilní, systém nabízí vysoký topný faktor. Pro vrt musí zájemce absolvovat vodoprávní řízení, což se může protáhnout na několik měsíců, problémy mohou nastat například v lokalitách, kde se čerpá pitná voda, obecně ale s povolováním nebývá problém. Pro běžný rodinný dům se provádí vrty do hloubek 50-120 m podle výkonu čerpadla.

Voda/voda ze studny

Čerpadlo voda/vodaTepelné čerpadlo odebírá teplo ze spodní vody. Čerpá se ze studny, v tepelném čerpadle je voda ochlazena a pak zavedena do druhé vsakovací studny. Tento systém je levnější v porovnání s termovrty a má velmi vysoký topný faktor. Tím pozitiva končí: pro běžný rodinný dům musí mít studna garantovanou vydatnost přibližně 0,5 l/s (což je hodně), musí tedy proběhnout hydrologický průzkum. Navíc se musí nainstalovat filtry, voda musí vyhovovat i po chemické stránce. Instaluje se minimálně.

Vzduch/voda

Čerpadlo vzduch/vodaTepelné čerpadlo odebírá teplo z venkovního vzduchu do teplot až -10 °C. Tepelným čerpadlem je ohřívána topná voda až na 55 °C. Hodí se k vytápění menšího rodinného domu, ohřevu TUV, ohřevu vody v bazénu. Výhodou je nižší pořizovací cena, rychlá a levná instalace. Má však s kolektory či vrty nižší topný faktor a podle některých odborníků kratší životnost v porovnání s čerpadly země-voda. Moderní čerpadla si polepšila s hlučností venkovního ventilátoru, pokles výkonu při nízkých venkovních teplotách ale nelze pominout. Například topný faktor při venkovní teplotě -7 °C a teplotě vody v topném systému 35 °C má hodnotu jen necelé 3.

Příklad kalkulace pro dům s tepelnou ztrátou 7 kW

Čerpadlo: 214 000 Kč
Vrt nebo kolektor: 15 000–75 000 Kč
Topenářský materiál, elektroinstalace, projekt, uvedení do provozu: 13 000–72 000 Kč

Autor:
Nejčtenější

Bedla vysoká má štíhlou tygrovanou nohu s pohyblivým prstenem a velký šupinatý...
Bedly rostou jako o život. Na řízky jsou skvělé, ale umí i otrávit

Houbařská sezona vrcholí a s ní i růst oblíbených bedel. Pro laiky často prezentují houby, které si nelze splést, jenže opak je pravdou. Některé druhy jsou...  celý článek

V Praze se chystá nejpálivější zmrzlina.
Nejpálivější zmrzlina na světě? Taková se bude prodávat v říjnu v Praze

S výraznou chilli chutí se rozhodl experimentovat Jan Hochsteiger, alias pan Zmrzlinka ze zmrzlinárny Crème de la Crème. Tvrdí, že by to měla být...  celý článek

Soutěžní příspěvek do fotosoutěže pořádané Zoo Praha
Fotosoutěž Zoo Praha se blíží do finále. Klikněte pro nejlepší fotky

Zoo Praha vyzvala všechny fotografy, aby posílali své nejlepší výtvory do fotografické soutěže. Nejlepší z nich použije na billboardy a citylighty. Naše...  celý článek

Kareta pravá (Eretmochelys imbricata)
Ekolog zjistil, že množství želv ve světových mořích roste. Až desetkrát

Světové populace mořských želv jsou zřejmě na vzestupu. Vědci z Aristotelovy univerzity v Soluni totiž zjistili, že po historickém úbytku se želvám v...  celý článek

Další z rubriky

Ústecké komíny (ilustrační snímek).
Kominíci mají napilno, topná sezona letos začala dřív

Letošní topná sezona začala nemilosrdně už na začátku září, a to způsobilo řadě tuzemských domácností nečekané starosti. Většina z nich totiž nestihla objednat...  celý článek

Reportér Matěj Smlsal předvádí několik praktických triků s vejci.
VIDEO: Čerstvé, nebo zkažené? Triky, které vám pomohou při vaření vajec

Jako synonymum neschopnosti v kuchyni se říká: umí jenom uvařit vejce a čaj. Ale práce s vejci není až tak triviální, jak se zdá. Práci s vejci si totiž lze...  celý článek

Klasickým sporákům, i když jsou na pevná paliva, nechybí některé moderní...
Kamna na chalupu: vyberte typ, který se rychle zahřeje a vyhrajte vysavač

Topení na chalupě je specifické tím, že se s ním začíná v pátek odpoledne a končí v neděli po obědě. Takže rozhodně není žádoucí zdroj tepla, který se sám o...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.