VIDEO: Zatopte si v kamnech, vyrobíte si tím zároveň elektřinu

  • 50
Možnost, jak si vyrobit doma elektřinu a stát se nezávislým na elektrorozvodné síti, se rozšířila o novinku pracující s tepelně hladinovým generátorem. Z polohy "bastlení na koleně" se přesunula do prakticky využitelné pomůcky.

Krby a kamna

Více o krbech a kamnech včetně odkazů na slevy v obchodech najdete zde

O výrobě elektřiny z tepla jsme psali zde. Šlo o experimentální vařič, který byl schopen vyrobit dostatek elektřiny na dobití mobilního telefonu. Nově vyráběný hladinový regulátor by už měl sloužit k plnohodnotnému dobíjení "velkých" akumulátorů vhodných pro vybudování ostrovního systému. Kdy získáte dostatek energie, abyste si v chatě mohli posvítit úspornými žárovkami, nabít notebook či pustit večer malou úspornou televizi či rádio.

"Princip je jednoduchý. Náš generátor pracuje na principu Seebeckova jevu, kdy se stýkají rozdílné kovy. Když má každý z nich rozdílnou teplotu, vzniká elektrický proud," popisuje Jan Pliska ze společnosti Tower of Spirit, která na svůj generátor má patent u Úřadu průmyslového vlastnictví (na bázi styku polovodičů s autonomní regulací výkonu).

Graf závislosti výkonu na rozdílu teplot obou kovů

Generátor funguje tak, že se na stěnu kamen nebo krbu nainstaluje generátor. Jeho vnější strana se chladí a při optimálním rozdílu teplot kolem 250 °C dokáže dodávat až 200 wattů výkonu. Takže když si večer zatopíte nebo když na kamnech na pevná paliva topíte, zároveň dobíjíte baterie ostrovního systému.

"To ale platí jen pro ideální podmínky. Proto v realizacích, které jsme zatím instalovali, jsme doporučovali kombinovat dva generátory, aby bylo pro nabíjení dost výkonu i v situaci, kdy netopíte naplno a každý z nich běží třeba jen na 50 procent," upozorňuje. Podle něj se baterie o kapacitě 70 Ah dobije za zhruba 2-4 hodiny.

Podle něj jsou ideální podmínky pro instalaci ve dvou případech: kdo už provozuje například na chatě nebo chalupě ostrovní systém s fotovoltaikou, ušetří za koupi akumulátorů a měniče (vice o stavbě ostrovního systému zde). To není zanedbatelná položka, tří kilowattový měnič stojí kolem 30 tisíc korun, 180Ah trakční baterie sedm tisíc. Takže pak stačí přikoupit jen dva generátory – i když jejich cena také není zrovna lidová, téměř 9 000 Kč bez DPH za kus.

Příklad zapojení pro ohřev teplé užitkové vody

Kombinace s malou fotovoltaikou je vhodná proto, že přes den, kdy je světlo a slunce, se akumulátor dobíjí z panelu, z kamen třeba večer, kdy si přitopíte.

Pro stavbu vodou chlazeného hladinového generátoru je také výhodné využít stávajícího teplovodního systému. "Generátor se musí chladit. Chladič si můžete pořídit zvlášť, ale ideální je využít rozvody do radiátorů, které mají lidi s krbovým výměníkem. Horká voda z generátoru se pak přečerpává do topného okruhu a tím se chladí a zároveň se vytápějí ostatní místnosti," vysvětluje Pliska.

Podívejte se na video, jak roste napětí na výstupu generátoru s tím, jak se roztopí kamna.