Na jaře lze kvůli teplé zimě očekávat populační explozi divočáků.

Na jaře lze kvůli teplé zimě očekávat populační explozi divočáků. | foto: Profimedia.cz

Teplá zima svědčí rozmnožování divočáků a děsí zemědělce i rybáře

  • 59
Extrémně teplá zima přeje sportovním rybářům či návštěvníkům zoo, jejich následků se naopak obávají chovatelé ryb, myslivci i zemědělci. Hrozí například přemnožení divokých prasat, která mohou v jarních měsících ničit polnosti.

"Máme problém s lovem divočáků, protože bychom potřebovali sněhovou pokrývku. Na jaře očekáváme jejich populační explozi. Mají příhodné podmínky pro rozmnožování a běžně vrhají selata, což bude problém," řekl předseda okresního mysliveckého spolku Nový Jičín Ladislav Raffai.

Hrozí tak, že se divočáci přemnoží a budou páchat velké škody, a to zejména na zemědělských plodinách. Přemnožení zvířat navíc může znamenat problém s přenosem nemocí. Divočáci mohou přenášet například mor prasat, který může ohrozit domácí chovy prasat. "Tam by se pak vybíjely celé chovy. Pak je tam třeba trichinelóza, která je přenosná na člověka, ta se vyloženě přenáší přes maso," vysvětlil Raffai. Podle něj přemnožená divoká prasata znamenají i větší nebezpečí pro turisty, které mohou ohrozit.

Zvěř navíc podstatně méně chodí ke krmelcům, protože má nadbytek přirozené potravy. Myslivci přitom každoročně zvěř prostřednictvím speciální krmné směsi s příměsí léků léčí proti parazitům. Hrozit tak mohou masové úhyny zvěře. Myslivci kvůli teplé zimě ani neušetří za krmivo. Museli se totiž předzásobit a krmivo má jen omezenou trvanlivost. (Více o chování divočáků v zimě čtěte zde.)

Jarních nájezdů přemnožených divočáků se obává i farmář z Ostravy-Hrabové Petr Staš. "Týká se to hlavně pozemků u lesů. Škody mohou být velké. Už dnes, když jsem objížděl polnosti, jsem si všiml, že na některých místech jsou pozemky rozryté," řekl zemědělec. On a jeho kolegové se v souvislosti s teplou zimou bojí i škůdců, kteří mohou na jaře v podstatně větším rozsahu napadat rostliny.

Kapři hibernují, sportovní rybáři se radují

Teplá zima naopak dělá radost sportovním rybářům, kteří stále mohou mířit k vodě, navíc s vidinou možného úlovku. "Kapři podléhají určité hibernaci, která je spojena s teplotou vody. V době, kdy má být běžně kapr ve vytlučených jamách a bahně, tak je nyní aktivní," vysvětlil Rostislav Trybuček, rybářský technik Územního svazu pro severní Moravu a Slezsko Českého rybářského svazu.

Teplá zima přeje sportovním rybářům, kteří i v lednovým dnech míří k vodě s vidinou možného úlovku.

Připomněl, že do března bývá obvykle pro rybáře takzvaně mrtvá sezona, nyní ale obléhají vody. "Teď jsou narvané výdejny povolenek, protože rybáři jsou u vody a kapr skutečně bere," podotkl Trybuček. Profesionální rybáři jsou podle něj ale poměrně nešťastní.

"Pokud je ryba v pohybu, tak samozřejmě spaluje to, co nabrala. Kdyby teď skutečně na dva měsíce zamrzlo, tak si myslím, že je velký problém. Ryba už se nezklidní, navíc má spálenou energii," míní Trybuček. Podle něj je velmi těžké odhadnout, co by s rybami náhlý příchod zimy mohl udělat. Nedá se ale zcela vyloučit, že by kvůli oslabenému organismu mohly začít hynout nebo by na jaře mohly být více náchylnější k nemocem.

Vysoké teploty ovlivňují i dění v zoologických zahradách. "Řada teplomilných druhů, které by za normálních zimních teplot pobývaly ve venkovních výbězích pouze několik desítek minut, případně by zůstávaly výhradně ve vytápěných prostorech uvnitř pavilonů, se zdržuje venku mnohem déle," řekla například mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková. Lidé tak ve venkovních výbězích mohou pozorovat například slony, lvi, levharty či opice.