Hlava terčů je naklápěcí na volně loženém kloubu, takže se ustaví sama. Proti samovolnému otočení terčů slouží aretační kroužek. | foto: HPI-CZ.eu

Nové terasové terče si poradí s křivým povrchem. Mají pohyblivé klouby

  • 9
Na popraskaný balkon nemusí platit sbíječka. Daleko jednodušší a čistší je opravit ho pomocí terčového systému, kdy starou dlažbu neodstraníte a novou položíte na terče.

Proč nepostupovat klasicky? Aby vás po čase nepotkal stejný problém. V okamžiku, kdy dlažba popraská, poruší se izolace a začne zatékat do místnosti pod ní. Systém volného ložení dlažby se používá proto, aby pod ní položená izolace byla lehce přístupná při jakémkoliv karambolu.

Systémy terčů nejsou u nás nijak nové. Začalo se s nimi už v devadesátých letech a v praxi se osvědčily (vyzkoušeno na vlastní kůži, naše terasa bezchybně funguje už 20 let). Rozdílný je systém, který se neustále zdokonaluje, zrychluje a zjednodušuje aplikaci uložení dlažby.

Nové terče je možné pokládat až ve výšce 200 mm, což umožňuje vést pod finálním povrchem různé rozvody od vody po elektřinu.

Terče jsou šroubovací, což usnadní vyrovnání plochy, protože není potřeba používat distanční podložky jako dřív (viz obrázek starého systému v galerii). Aby se zabránilo svévolnému pootočení při rázovém zatížení, je terč vybaven aretačním kroužkem.

Praktické je volné uložení horní nosné hlavy, takzvaného nosného terminálu, které umožňuje sklon až pět procent. To v praxi znamená, že terčík nemusíte umístit na absolutně rovný povrch, protože se při uložení dlažby nebo prken přizpůsobí.

Nosnost terčů se liší podle výšky uložení povrchu od pěti tun na terč u nízkého uložení až po jednu tunu při maximálně vyšroubovaných kroužcích. Pokládat lze nejen dlažbu, ale i prkenné podlahy, třeba čtverce, které se prodávají v hobbymarketech a které si položíte svépomocí.