Kvalitu medu poznáte těžko. Nejspolehlivější je kupovat med přímo od včelaře.

Kvalitu medu poznáte těžko. Nejspolehlivější je kupovat med přímo od včelaře. | foto: Profimedia.cz

dTest: Někteří výrobci šidí med sirupem, v biomedech byly pesticidy

  • 202
Testy odhalily u čtyř ze sedmnácti medů naředění lacinými sirupy, dva byly dobarvovány "éčkem". Dva ze tří testovaných biomedů pak propadly úplně, obsahovaly totiž pesticidy. Odhalily to nejnovější testy spotřebitelského časopisu dTest.

Učíme se, jak zacházet s drahým medem, abychom neublížili obsaženým enzymům a vitaminům, čteme etikety o složení a původu. Přesto se může stát, že místo medu koupíme pančovaný výrobek. Med je přitom ryze přírodní produkt a v této podobě se musí dostat i ke spotřebiteli. Neni dovoleno do něj nic přidávat nebo ho čímkoliv nastavovat.

Přesto byly ze 17 různých medů prodávaných na českém trhu čtyři naředěné lacinými sirupy a dva z nich navrch ještě obarvené éčkem. Ze tří testovaných biomedů naprosto propadly dva, protože obsahovaly pesticidy. 
Kompletní výsledky falšovaných medů a biomedů se stopami pesticidů jsou zdarma ke stažení na stránkách časopisu dTest (ZDE).  

Například u firmy JSG podle šéfky spotřebitelského časopisu dTest Idy Rozové tyto praktiky Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila už dokonce 27krát (od roku 2004 do roku 2011), přesto na trhu stále působí.

Medy nastavené levnými sirupy

Protože větší objem znamená větší zisky, už v historii nastavovali zpracovatelé med cukerným roztokem z řepy. Ten později vystřídal levný kukuřičný a třtinový sirup, jehož složení je podobné složení medu. Vědci nakonec falšovatele odhalili až s pomocí takzvaných C4 cukrů a izotopů uhlíku d13C, které vypovídají o manipulaci s cukry.

Med je čistě přírodní produkt, vytvořený včelami - jen tak obsahuje vitaminy a enzymy, kvůli jejichž obsahu med kupujeme. Člověk do jeho složení nemá zasahovat.

Přibližně před čtyřmi lety pak podle Rozové pančovatelé nahradili sirup kukuřičný a třtinový levným sirupem z obilí. Vědci se tentokrát pro zjištění jeho přítomnosti v medu vydali cestou enzymů, které nejsou medu vlastní. Obilné sirupy odhaluje enzym beta-fruktofuranozidáza, který se používá na jejich výrobu.

Proto také mohl časopis dTest aktuálně odhalit, že z testovaných výrobků byly falšované: JSG Med luční (dodavatel JSG med a.s., Plzeň, trvanlivost do 4. 11. 14), Kaufland Stilla fiori / Honey floral med květový (dodavatel Kaufland ČR, v.o.s., trvanlivost do 14. 10. 13), Product Bohemia Med včelí květový lesní (dodavatel Product Bohemia s.r.o., Nová Ves u Chotěboře, trvanlivost do 31. 12. 2012) a Včelařský dvůr Včelí med květový nektarový (dodavatel MORAVIAPRODUKT - Češka, Lednice, trvanlivost do 7. 11. 2014). Dva z falšovaných medů, JSG med a Product Bohemia Med včelí květový lesní, byly navíc obarvené éčkem E150d, což je amoniak-sulfitový karamel. 

"Trio dodavatelů Product Bohemia, Moraviaprodukt a JSG med pozorní spotřebitelé dobře znají z kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která již mnohokrát prokázala, že medy falšují," uvedla Rozová s odkazem na podrobné výsledky kontrol medu v tržní síti za období 2009-2011, které najdete na stránkách potravinářské inspekce (její web zde).

Med může být i starý nebo tepelně upravovaný

Testy také ukázaly, že se dá zneužít dvojí metr, který platí pro med z regionů s tropickým klimatem, a směsi těchto medů, a pro med ze zbytku světa. Tropický med a jeho směsi mohou obsahovat až dvojnásobné množství hydroxymethylfurfuralu (HMF), látky vznikající dehydratací a následnou cyklizací cukrů. V čerstvých potravinách se téměř nevyskytuje; jen v těch, které obsahují sacharidy a současně prošly nějakým tepelným zatížením. Tento dvojí limit vychází z unijní směrnice, a musí tedy být i v české vyhlášce.

Obsah HMF v medu je přitom ukazatelem toho, že med je buď starý, nebo byl přehřátý v průběhu zpracování, a v obou případech tedy obsahuje méně vitaminů a enzymů a je tak do určité míry znehodnocený. Teplota při zahřívání například zcukernatělého medu totiž nesmí překročit 40 až 50 °C (více v článku Zcukernatělému medu dopřejte teplou vodní lázeň, na mikrovlnku zapomeňte). 

Pokud ale zpracovatel do medu přidá trochu medu z tropické oblasti a uvede to na obalu, je z obliga - na posuzování jeho výrobku už platí jiná, výše uvedená pravidla.

"Kdo zastaví falšování medu?" ptá se Rozová

"Když inspekce odhalí falšovaný či jinak nevyhovující med, nařídí jeho okamžité stažení z obchodní sítě a s hříšníky zahájí správní řízení, které končí udělením pokuty. Zároveň předává veškeré informace Státní veterinární správě, která je kompetentní k provedení kontroly přímo u zpracovatelů či dovozců falšovaných medů. Na jejích webových stránkách jsem výsledky těchto kontrol nedohledala, asi je nezveřejňuje. Jisté ale je, že na falšovatele medu dopadá ruka zákona ze dvou míst. Jak je ale pak možné, že v dalších kontrolách potravinářské inspekce opět uváznou titíž falšovatelé medu?" konstatuje a ptá se Ida Rozová. 

Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy, ale tvrdí: "Nemůžeme dělat nic jiného než sledovat porušení současných předpisů. Pokud výrobce dodrží veškeré zákonné předpisy, i kdyby to třeba odporovalo původnímu úmyslu pro prodej pravého českého medu, nelze zakročit."