Tařička vytvoří krásné polštáře na vaší skalce.

Tařička vytvoří krásné polštáře na vaší skalce. | foto: shutterstock.com

Tip pro vaši skalku. 25 základních rostlin, které musíte mít

Nekombinujte na skalce rostliny, které potřebují odlišné množství světla. Netřesk lze umístit kamkoliv, stejně tak i jeho málo známé dvojče - cymbálek. Vyberte si z naší nabídky rostlin v dalším díle seriálu o skalkách a skalničkách.

Než vysadíte skalničky, ujistěte se, že máte k dispozici vhodnou zeminu a dostatečný přístup slunce na svah. Požadavky na světlo, vlhkost a složení půdy se mohou u jednotlivých skalniček značně lišit. 

. co jsou skalničky

Skalničky neboli alpínky jsou rostliny pocházející z horských oblastí z různých nadmořských výšek. Postupně se přizpůsobily a nyní se běžně pěstují v našem prostředí. Většina z nich bez problémů snese přírodní podmínky v nížinách.

Chybu neuděláte, když zkombinujete len, mateřídoušku a rozchodník. Těmto rostlinkám se daří v hlinitopísčité půdě na slunci. Jestliže se vám líbí skalničky rostoucí v půdě s různým složením, nahraďte nevyhovující zeminu tou správnou. Vedle sebe pak můžete pěstovat protěž alpskou ve vápenitopísčité půdě a hořec v humózní zemině.

S přístupem světla ale neuděláte nic. Prvosenka potřebuje stín, ale mateřídoušce se daří na přímém slunci. Proto tyto dvě rostlinky neumísťujte blízko sebe do stejných podmínek.

Tipy na skalničky
Jednou z nejrozšířenějších skalniček u nás je netřesk (sepervivum). Jedná se o nenáročnou rostlinku, která poroste v každé zemině. Poznáte ji podle tučných listů, které tvoří husté růžice. Méně známý je jeho dvojník - cymbálek (Rosularia pallia). Vypadá stejně jako netřesk, na jeho listech ale přechází zelená barva do růžové. 

Aubrieta, česky tařička, tvoří na skalce polštáře vysoké 5-10 cm. V dubnu a květnu, kdy kvete, vás potěší svými modrými nebo vínovými květy. Zasaďte tuto rostlinku do hlinitopísčité půdy, kde bude mít dostatek slunce.

Pokud chcete na své skalce vytvořit "koberce" z jiných květin, než je tařička, vysaďte rozrazil (Veronica) nebo chudinu (Draba). Obě rostliny můžete zkombinovat s turanem nebo lnem, protože vyžadují hodně slunce. Půda by měla být dobře propustná, ideálně s příměsí písku. Chudina ale nesnese přemokření.

Přízemní růžice listů, 20 cm dlouhý stonek a sytě žluté květy. Tak vypadá rozkvetlý len (Linum flavum) od června do srpna. Výjimkou je len žlutý, který 
dorůstá až do dvojnásobné výšky. Tyto rostlinky milují výsluní a suchá, ale propustná místa v písčité zemině. 

Oblíbený je lomikámen (Saxifraga). Tvoří bochánky nebo koberce, které rozkvétají obvykle dubnu a květnu. Poznáte ho podle pěti okvětních lístků, nejčastěji v bílé, narůžovělé nebo červené barvě. Většinou měří 15-20 cm, např. lomikámen jazykovitý (Saxifraga lingulata) ale dorůstá i 40 cm. Rostlinám se daří v polostínu v dostatečně kypré a vlhké půdě.

Voňavou mateřídoušku (Thymus) vypěstujete i na místech, kde kvůli prudkému slunci jiné rostliny nerostou. Vyhovuje jim písčitá suchá půda. Atraktivní tmavě růžové kvítky se objevují od května do srpna.

Drobnou rostlinku turan (Erigeron) zasaďte na slunné místo. Např. Erigeron nanus, turan nízký, vydrží i v suchých půdách, vyhovovat mu bude klasická zahradní zemina. Svými fialovými kvítky se žlutými středy vás potěší v červnu a červenci. Tato rostlinka je ale citlivější na zimní vlhkost, proto ji ochraňte už před prvním sněhem.

Nezapomeňte na skalničku brzkých jarních měsíců - prvosenku (Primula). Už v březnu se objeví její různobarevné květy, nejčastěji tmavě fialové. Rostlinka vyroste obvykle do výšky 15 cm, někdy i dvakrát výše. Abyste vypěstovali kvetoucí a vysoké prvosenky, zasaďte je do polostínu do výživné vlhké půdy s dostatkem humusu.

. Traviny na skalce

Na skalku se skvěle hodí i okrasné traviny, např. ovsíř nebo kostřava. Oba tyto druhy milují slunce a propustné písčité půdy.

Rozhodli jste se, které skalničky vsadit? Nezapomeňte, že výsadbou starost o skalku nekončí. Shrabávejte z ní spadané listí a odstraňujte plevel. Rostlinky by bez dostatku světla a živin dlouho nevydržely.