Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipujte z 10 jmen: malá gorilka se může jmenovat Zuri, Jambo, Rafiki, Nuru...

  14:19aktualizováno  14:19
V sobotu 24. dubna se v pražské zoo narodil gorile Kijivu třetí potomek. Poslední květnovou neděli se bude miminko křtít, jejím kmotrem bude Karel Gott. Zkuste tipovat, jaké jméno nakonec dostane.

Třetí mládě Kijivu na jaře 2010 | foto: Jiří Trojánek

Až do 5. května jste mohli do redakce posílat e-maily s návrhy jména pro malou gorilku. Do tohoto termínu redakci přišlo přes 900 zpráv. Vzhledem k tomu, že mnoho z nich obsahovalo ne jeden, ale hned několik návrhů, dostalo vedení Zoo Praha přes 3 000 tipů na nové jméno. Poté, co se tým zoo "prokousal" touto lavinou návrhů, vybral deset favoritů, z nichž nakonec po ověření pohlaví podle zkoušky DNA vybere to pravé.

Tipujte, které jméno gorilka dostane

Jaké zajímavosti se mezi návrhy vyskytovaly? "Asi vzhledem k tomu, že naše gorily mají cizokrajná jména, příliš českých či alespoň česky znějících návrhů se neobjevilo. Ale když už, zněly zajímavě - jako například Čtverda nebo Čombák," říká k návrhům našich čtenářů Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha a jmenuje další.

Mládě KijivuMládě Kijivu

Překvapivý byl značný počet zkratek. Například ze slov "zoo" a "Trója" vzešlo Zoja či z "gorily jarní" Goja, což je v souvislosti s tím, že kmotrem bude Karel Gott, celkem pikantní. Mnozí se neubránili snaze pojmenovat mládě po osobnostech, jako byla norská královna Maud, nebo ze žhavé současnosti americký prezident Obama.

Do jmen Aprili a Kwame, což má znamenat "narozeno", se promítalo datum narození mláděte, a jméno Eyja mělo zas upomínat na aktivitu islandské sopky Eyjafjallajökull. Patrně z důvodů libozvučnosti se vyskytovaly také návrhy vycházející z japonštiny, čínštiny či různých indiánských jazyků. A nepochopitelně také Sekvoj nebo Avia.

"Zdaleka nejvíc návrhů vycházelo z afrických jazyků. Předesílám, že dosud byla mláďata pojmenovávána svahilskými číslovkami. Nyní bylo by na řadě Nne. To jsme odmítli, jeho modifikace Nneny by ale možná ještě stála za úvahu. Jisté je, že ve hře zůstane svahilština. Byl jsem proti, protože se jí tam, kde žijí gorily nížinné, nemluví, ale kolegové mě přehlasovali. Kromě svahilštiny jsou naštěstí ve favorizované desítce i slova ze středoafrických jazyků a geografické názvy," popisuje mantinely konečného předvýběru Bobek.

Zkuste si proto tipnout, které z navrhovaných deseti to bude. Ze skupiny čtenářů, která se strefí, redakce vylosuje vítěze. Jeho odměnou bude exkluzivní návštěva redakce iDNES.cz (viz článek o vyhlášení soutěže).

Rekapitulace deseti návrhů jmen:

Rafiki – svahilsky přítel

Moabi – jméno stromu typického pro tropický deštný les, jeho plody gorily pojídají

Kiburi – svahilsky hrdý, hrdá

Zuri – svahilsky krásný, krásná

Zara – v jazyce sango svoboda

Jambo (čti džambo) – pozdrav užívaný ve střední Africe, také slavná gorila ze Zoo Jersey, která 1986 zachránila malého chlapce

Nuru – má znamenat světlo nebo narozen(a) v průběhu dne

Yombi – název oblasti v Gabonu, kde se vyskytují gorily nížinné

Minkebe - útesy nad pralesem v Gabonu, kde se vyskytují gorily nížinné

M’Pungu - gorila v gabunském jazyce mpongwe, byla tak pojmenována první berlínská gorila v roce 1876 (z tohoto slova také kdysi vznikl Pongo, omylem převzatý pro vědecký název rodu orangutan)

Mládě KijivuMládě Kijivu

"Co myslíte? Moja, Tatu a.... Zapojte se do ankety. Do křtu, který proběhne v neděli 30. května ve 13 hodin, je ještě dost času," apeluje na čtenáře iDNES.cz ředitel pražské zoo. Dlužno dodat, že s křtem současně proběhne oslava 3. narozenin Tatua. Do té doby se v zoo pořád budou radit jak mezi sebou, tak především s afrikanisty.

Gorilí mládě je kluk, prozradila zoo
na běhu pro gorily

"Pohlaví mláděte zatím není potvrzené. Na základě fotografií se řada lidí domnívá, že jde o samečka, my čekáme na výsledky testů DNA," dodává ještě Bobek. A v zoo dobře vědí, proč čekají. Podobné fotografie totiž měli k dispozici, když se narodila Moja a také ještě nebylo jasné, jakého je pohlaví. Podle posledních informací je ale docela dobře možné, že pohlaví mláděte pražská zoo prozradí už na zítřejším Běhu pro gorily (viz předchozí článek).

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Automatické okno svépomocí. Crowdfunding nepomohl, oni to přesto nevzdali

Mechanismus, který automaticky otevírá a zavírá okno

Před třemi lety jsme představili nápad českých vývojářů pokoušejících se vybrat peníze na rozjezd výroby prvku pro...

Další z rubriky

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Chovatelé gorilám založili nový trávník, Kiburi se zachoval jako jouda

Nově založený trávník Kiburiho rozhodil, bez dřevítky neudělal ani krok.

Pod stříškou u šubru ve venkovním výběhu měly pražské gorily dlouho jen udusanou zem, chovatelé se proto rozhodli jim i...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Najdete na iDNES.cz