Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipujte z 10 jmen: malá gorilka se může jmenovat Zuri, Jambo, Rafiki, Nuru...

  14:19aktualizováno  14:19
V sobotu 24. dubna se v pražské zoo narodil gorile Kijivu třetí potomek. Poslední květnovou neděli se bude miminko křtít, jejím kmotrem bude Karel Gott. Zkuste tipovat, jaké jméno nakonec dostane.

Třetí mládě Kijivu na jaře 2010 | foto: Jiří Trojánek

Až do 5. května jste mohli do redakce posílat e-maily s návrhy jména pro malou gorilku. Do tohoto termínu redakci přišlo přes 900 zpráv. Vzhledem k tomu, že mnoho z nich obsahovalo ne jeden, ale hned několik návrhů, dostalo vedení Zoo Praha přes 3 000 tipů na nové jméno. Poté, co se tým zoo "prokousal" touto lavinou návrhů, vybral deset favoritů, z nichž nakonec po ověření pohlaví podle zkoušky DNA vybere to pravé.

Tipujte, které jméno gorilka dostane

Jaké zajímavosti se mezi návrhy vyskytovaly? "Asi vzhledem k tomu, že naše gorily mají cizokrajná jména, příliš českých či alespoň česky znějících návrhů se neobjevilo. Ale když už, zněly zajímavě - jako například Čtverda nebo Čombák," říká k návrhům našich čtenářů Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha a jmenuje další.

Mládě KijivuMládě Kijivu

Překvapivý byl značný počet zkratek. Například ze slov "zoo" a "Trója" vzešlo Zoja či z "gorily jarní" Goja, což je v souvislosti s tím, že kmotrem bude Karel Gott, celkem pikantní. Mnozí se neubránili snaze pojmenovat mládě po osobnostech, jako byla norská královna Maud, nebo ze žhavé současnosti americký prezident Obama.

Do jmen Aprili a Kwame, což má znamenat "narozeno", se promítalo datum narození mláděte, a jméno Eyja mělo zas upomínat na aktivitu islandské sopky Eyjafjallajökull. Patrně z důvodů libozvučnosti se vyskytovaly také návrhy vycházející z japonštiny, čínštiny či různých indiánských jazyků. A nepochopitelně také Sekvoj nebo Avia.

"Zdaleka nejvíc návrhů vycházelo z afrických jazyků. Předesílám, že dosud byla mláďata pojmenovávána svahilskými číslovkami. Nyní bylo by na řadě Nne. To jsme odmítli, jeho modifikace Nneny by ale možná ještě stála za úvahu. Jisté je, že ve hře zůstane svahilština. Byl jsem proti, protože se jí tam, kde žijí gorily nížinné, nemluví, ale kolegové mě přehlasovali. Kromě svahilštiny jsou naštěstí ve favorizované desítce i slova ze středoafrických jazyků a geografické názvy," popisuje mantinely konečného předvýběru Bobek.

Zkuste si proto tipnout, které z navrhovaných deseti to bude. Ze skupiny čtenářů, která se strefí, redakce vylosuje vítěze. Jeho odměnou bude exkluzivní návštěva redakce iDNES.cz (viz článek o vyhlášení soutěže).

Rekapitulace deseti návrhů jmen:

Rafiki – svahilsky přítel

Moabi – jméno stromu typického pro tropický deštný les, jeho plody gorily pojídají

Kiburi – svahilsky hrdý, hrdá

Zuri – svahilsky krásný, krásná

Zara – v jazyce sango svoboda

Jambo (čti džambo) – pozdrav užívaný ve střední Africe, také slavná gorila ze Zoo Jersey, která 1986 zachránila malého chlapce

Nuru – má znamenat světlo nebo narozen(a) v průběhu dne

Yombi – název oblasti v Gabonu, kde se vyskytují gorily nížinné

Minkebe - útesy nad pralesem v Gabonu, kde se vyskytují gorily nížinné

M’Pungu - gorila v gabunském jazyce mpongwe, byla tak pojmenována první berlínská gorila v roce 1876 (z tohoto slova také kdysi vznikl Pongo, omylem převzatý pro vědecký název rodu orangutan)

Mládě KijivuMládě Kijivu

"Co myslíte? Moja, Tatu a.... Zapojte se do ankety. Do křtu, který proběhne v neděli 30. května ve 13 hodin, je ještě dost času," apeluje na čtenáře iDNES.cz ředitel pražské zoo. Dlužno dodat, že s křtem současně proběhne oslava 3. narozenin Tatua. Do té doby se v zoo pořád budou radit jak mezi sebou, tak především s afrikanisty.

Gorilí mládě je kluk, prozradila zoo
na běhu pro gorily

"Pohlaví mláděte zatím není potvrzené. Na základě fotografií se řada lidí domnívá, že jde o samečka, my čekáme na výsledky testů DNA," dodává ještě Bobek. A v zoo dobře vědí, proč čekají. Podobné fotografie totiž měli k dispozici, když se narodila Moja a také ještě nebylo jasné, jakého je pohlaví. Podle posledních informací je ale docela dobře možné, že pohlaví mláděte pražská zoo prozradí už na zítřejším Běhu pro gorily (viz předchozí článek).

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz