Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při koupi tlakové myčky se zaměřte hlavně na materiál čerpadla

aktualizováno 
Čerpadlo je srdcem každé tlakové myčky. Určuje hlavně její spolehlivost a životnost. Zároveň si všímejte, jakým motorem je myčka osazená.

Otočným kartáčem umyjete například auto. | foto: Mountfield

V odborném obchodě vám poradí, ale často se myčky kupují v hobbymarketu, kde už to s radami někdy pokulhává. Přesto existuje několik vodítek, podle kterých lze vybrat myčku, která by měla splňovat nároky, které od ní očekáváte.

Všechno se odvíjí od požadavků, které budete na myčku klást. Kdo občas ostříkne kolo nebo zablácené pneumatiky u auta, nemusí investovat tisíce a vystačí si s myčkou z nejnižší a nejlevnější modelové řady. "Kdo však počítá s tím, že bude mýt tlakem a kartáčem betonové, tedy hrubé povrchy, bude muset sáhnout do vyšší střední nebo profesionální řady, kde by se tlak měl pohybovat kolem 140 barů a průtok alespoň osm litrů vody za minutu," upozorňuje Rostislav Zelenský ze společnosti Mountfield.

Čerpadla mohou být plastová nebo i s keramikou

Jsou srdcem každé myčky. Ta nejlevnější bývají plastová. Z toho vyplývá, že jsou určená jen na občasné použití a nedá se počítat s dlouhou životností. Zvětšují se vůle a časem se tak snižuje provozní tlak.

Fotogalerie

Jejich výhodou je nízká hmotnost, takovou myčku si snadno poponesete tam, kde ji budete užívat.

O stupeň kvalitativně výš jsou čerpadla s hliníkovým osazením pístů a válců. A další kvalitativní krok jsou čerpadla ze slitin jako je mosaz nebo bronz. Tady už je kladen velký důraz na životnost. Nejvyšší řadu představují čerpadla, u kterých jsou barevné kovy potaženy tvrdou keramikou, tato úprava se používá u profesionálních mašin.

Motory

Ve spojením s plastovými čerpadly se nejčastěji používají kolektorové motory. Má to logiku. Výrobce chce zachovat nízkou hmotnost (jsou lehké) a jsou výrobně levnější. Jejich nevýhodou je, že mají otáčky až kolem 10 000 ot./min, což však znamená větší opotřebení a nižší životnost.

U kvalitnějších myček najdete hmotnější asynchronní motory. Ty mají nižší otáčky, kolem 2 850 ot./min, což souvisí s pomalejším opotřebením. Však si také srovnejte hmotnost levných myček s jejich dospělými bratry. Hmotnost se pohybuje od pěti kilogramů u malé myčky za 2 000 korun až po 20 kg za vyšší výkonnou třídu a za deset tisíc. Hmotnost kovového čerpadla s asynchronním motorem a celkovou robustností se někde musí objevit. Proto bývají výkonnější myčky osazeny kolečky.

Co ještě sledovat

Naviják - nabízí pohodlnější práci s hadicí i snadnější uskladnění. Lépe se pracuje s pryžovou hadicí, je měkčí. Hadice z PVC časem tvrdnou. Ptejte se, zda je povoleno odvíjet hadici, pokud je pod tlakem. Pokud ne, může se středové těsnění v napojení hadice opotřebovávat. Je tedy lepší myčku vypnout, upustit vodu a až po odvinutí hadice znovu zapnout.

TSS - je to systém, který vypne motor po dobu, kdy je myčka sice zapnutá, ale vypnuli jste pistoli trysky. Když běží motor po vypnutí (bez systému TSS), zbytečně se namáhá a zkracuje se jeho životnost.

Saponáty - u levnějších myček bývá externí přisávání saponátů, mezi hadici a trysku se vkládá nádržka s mycím prostředkem, který se podtlakem nasává jako ve fixírce. Vestavné nádobky bývají u dražších strojů. Záleží na tom, jak často budete saponáty používat a zda se tedy vyplatí investovat do dražší myčky.

Průtok vody - než se vypravíte koupit myčku, vyzkoušejte, kolik vody je schopen dodat váš domácí rozvod. Nemá cenu kupovat myčku s průtokem 10 l/min., pokud z kohoutku dostanete jen šest. Myčka se bude trápit, zkracuje se životnost.

Regulace tlaku - bývá většinou jen u poloprofesionálních nebo profesionálních modelů, kde je tlak opravdu velký a v některých situacích by mohlo hrozit poškození ostřikovaného povrchu. Jinak si regulaci "uděláte sami" volbou vzdálenosti trysky a volbou šířky paprsku vody.

Doplňky - volte takové, které jsou určeny jen pro ten který model. Vždy bývají konstruované na tlak a průtok, který je myčka schopná dodávat. Existují i přídavné hadice, ale každý metr délky navíc snižuje výkon. To platí i u speciálních doplňků, jako je pískovací souprava či tryska na čištění potrubí.

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Největší francouzská večeře na světě se bude konat první jarní den

Mezi typické francouzské pokrmy patří i ratatouille.

Přes tři tisíce kuchařů po celém světě oslaví v první jarní den již počtvrté francouzskou kuchyni a umění žít. Každý...

Mumie se rozemílaly na léčivý prášek, sloužily i k zábavě, říká egyptolog

Mumifikovaná trofejní hlava z výstavy Mumie v Česku na pražském Výstavišti,...

Vypadají strašidelně, ale pro vědce byly výhrou. Stav některých světově proslulých mumií, které jsou nyní poprvé k...

PORADNA: V mrazech mi táhne od okna. Mohu to nějak jednoduše opravit?

Seřízení těsnosti oken pomocí imbusového klíče

Čtenářka Lenka teprve až v současných tuhých mrazech zjistila, že její pocit nepohody doma pochází z okna, ze kterého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz