FT 101 zatěsní nechtěné spáry, lze ho aplikovat i na mokré povrchy

FT 101 zatěsní nechtěné spáry, lze ho aplikovat i na mokré povrchy | foto: Henkel

Tmely vám doma i na chalupě bleskově zachrání střechu, záchod i kamna

  • 5
Stavební tmely by měly patřit mezi základní výbavu domácnosti. Lze jimi bleskově opravit prorezlé okapy, popraskanou šamotovou vyzdívku v kamnech nebo protékající střechu.

V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.

Speciální a nenahraditelné využití mají tmely s velkou tepelnou odolností nebo kamnářské tmely, jejichž pomocí je možné opravit i prasklé šamotové cihly uvnitř topeniště v kamnech, krbu nebo zahradním grilu.

Do interiéru akrylový a silikonový

Akrylový tmel se hodí hlavně k zatmelení všech spár a trhlin v místech styku dvou různých materiálů. Je přetíratelný malířskými barvami, takže po malování se nepozná, že se něco opravovalo.

Trhliny vzniknou všude tam, kde materiály pracují proti sobě. Kdo například osadí nová okna od truhláře, může počítat s tím, že po čase bude mít v omítce kolem rámů trhliny, protože dřevo pracuje. Kroutí se také dřevěné parapety oken, tím spíše, že pod oknem bývá radiátor. Trhliny se také dělají často na přechodu mezi sádrokartonem a klasickým zdivem.

Na zatmelení spáry v omítce je výhodnější použít speciální akrylový štukový tmel, který obsahuje částečky písku, takže není zcela hladký a vytváří iluzi struktury okolní omítky.

Klasické využití sanitárního silikonuV domácnosti je potřeba i silikonový tmel. "Speciálně třeba na lepení zrcadel vždy vybírejte neutrální silikon, silikony na kyselé bázi by poškodily pokovení na rubu skla," upozorňuje Petr Raboch z firmy Henkel.

Do koupelny je vhodné vybrat silikon s přídavkem fungicidů, které působí proti plísním. Lze je použít nejen jako estetické zakončení spár mezi obklady a sanitou, ale třeba i na opravu protékajícího klozetu v případě, že se poškodí gumové těsnění mezi keramikou a odpadem směřujícím do zdi.

Silikonové tmely jsou elastické a nelze je přetírat barvami, vyrábějí se ale i v transparentním provedení, takže je lze použít na opravy tam, kde nemusí být právě vidět. Například pro zatěsnění dřezu vsazeného do dřevěné pracovní desky.

Vzhůru na střechu

Na střechu a do hrubé stavby se nejlépe hodí takzvané plastické tmely. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a je možné je použít na vyplnění spár v betonu, dřevu, cihlách, ale i na zatmelení spár v klempířských lemech kolem komínů či atik.

Střešní bitumenový tmel se hodí třeba k zatěsnění oplechování komínůČasto se používají butylenové, nebo ještě častěji bitumenové tmely. Zůstávají trvale elastické, obvykle by spára neměla být širší než 15 milimetrů. A naopak - tyto tmely by se neměly používat k zakrývání spár, které jsou menší než dva milimetry, protože by mohly rychle vyschnout a ztratit své elastické vlastnosti.

Bitumenové tmely je možné nanášet i za vlhka. Kdo například zjistí, že mu během deště začíná protékat do podkroví průchodkou pro anténní stožár, nemusí čekat na pěkné počasí a může zasáhnout ihned.

"Butylenové a bitumenové tmely mají na první pohled hodně podobné využití. Je třeba si ale uvědomit, že butylenové tmely jsou určeny na plochy s minimální dilatací spáry, u bitumenových je možné těsnit spáry s až desetiprocentním pohybem," uvádí Petr Homola ze společnosti Den Braven.

Silikon místo gumoasfaltu

Gumoasfalt Aqua Block je pružný, chytá na všechny běžné materiály, dokonce i na molitanU mnohé chalupy nechybí stodola nebo kozí chlívek se střechou ze starých asfaltových pásů. Protože lety neodolají UV záření a popraskají, je třeba izolaci buď celou vyměnit, nebo alespoň opravit, aby nezatékalo. Pro tento účel se výborně hodí přípravek Aqua Block, je vyrobený na silikonové bázi, výsledek připomíná gumoasfalt.

Prodává se buď v klasické kartuši, anebo i ve větším balení ve kbelíku. Pak se nanáší štětcem nebo válečkem. Vytvoří homogenní a velmi pružnou vrstvu, drží prakticky na všech stavebních materiálech včetně kovů nebo cihly. Je vhodný k opravě trhlin a spojů, izolačních pásů, střešních krytin, okapů, zdiva, odpadových žlabů, světlíků, střešních oken, vikýřů, balkonů i teras.

Tmely zachrání i šamot

Tepelně odolný tmel slouží k zatěsnění u trouby, roury u kamen, ale i k opravě těsnění pod hlavou u motoruSpeciální kategorii tmelů tvoří tepelně odolné tmely. Mezi ně patří například tmel TA145, který je odolný do 315 °C. Hodí se například na přilepení uvolněného skla u dvířek trouby, podobně je možné s ním přilepit i uvolněné těsnění mezi dvířky a tělem trouby.

Pro chalupáře jsou ale důležitější kamnářské tmely. Ty dokáží zachránit popraskaný šamot v topeništi kamen nebo krbu, lze jimi přilepit i prasklé zdivo venkovního grilu. Odolávají teplotám do 1 200 °C, během dvou dnů vytvrdnou na kámen. Po vytvrzení je potřeba zatápět zvolna, aby si materiál postupně "zvykal" na teplotu, při dalším zatopení už se na slepené místo nemusí brát ohled.

Není lepší univerzální?

Univerzální tmel s technologií Flextec lze použít i k běžnému tmelení, má neutrální charakterNa trhu se prodává mnoho specializovaných tmelů. Problém je v tom, že se většinou použije jen část kartuše, ta pak rok leží v komoře nevyužitá, nakonec zatvrdne a vyhodí se. Proto se nabízí sice o něco dražší, ale univerzální tmely, které najdou v domě častější využití. Finančně takové řešení nakonec může být výhodnější. Novinkou je tmel FT101, který nejen tmelí, ale i lepí a dokáže vyplnit praskliny. Díky technologii Flextec zůstává trvale pružný. Lepí všechny běžné materiály, lze ho aplikovat i na mokré povrchy. Zalepí díru v okapu, přilepí odloupnutý kachlík v koupelně, zatmelí spáru kolem oken. Je přetíratelný, odolává UV záření. Vyrábí se v bílé, šedé a černé barvě.