Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od afrických dětí a ohrožených goril zpět v Praze a rovnou ke Kambě

  13:33aktualizováno  13:33
Za chvíli se půjdu podívat na Kambu, jejíž porod s napětím očekáváme. Jsme zpátky v Praze a Toulavý autobus z dětmi ze Somalomo se nyní vrací k pralesům Dja.

Velké gorily připadají kamerunským dětem nebezpečné, prý budou chránit jenom ty malé. Osvěta tu ještě bude muset ujít dlouhou cestu. | foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha

Nepochybuji o tom, že somalomské děti jsou z výpravy do záchranné stanice v Limbe plné nadšení. A že mají v hlavách trochu zmatek. Viděly jiný svět a vše, co zažily, si teprve začnou třídit.

Fotogalerie

Jejich první reakce na gorily byla spojená s údivem a s řadou otázek. Pak jedno z dětí řeklo, že je budou chránit, ovšem jen ty malé, velké mu připadly nebezpečné. Manfred s Jocelynem se pustili do vysvětlování.

Před našimi africkými spolupracovníky i před námi je spousta práce. Práce s dětmi i práce na tom, aby Toulavý autobus pravidelně vyjížděl do Limbe či Méfou po dobu několika let.

Toulavý autobus, dlouhodobý projekt Zoo Praha

Aktuální projekt Toulavý autobus navazuje na dlouhodobé ochranářské projekty Zoo Praha ve střední Africe. V Kamerunu tento týden právě dobíhá jeho první cesta s dětmi ze Somalomo do záchranné stanice Limbe a zpět (více ZDE). I nadále bude autobus svážet děti z pralesních oblastí do Limbe či Méfou, aby v tamních záchranných stanicích absolvovaly vzdělávací program a spatřily gorily nikoli jako maso na talíři, nýbrž jako fascinující živé tvory.

Některé z goril, které žily v pražské zoo, pravděpodobně pocházely právě z Dja. Máme tam dluh. A ještě větší dluh máme ke gorilám. Jeho ztělesněním je pro mne právě Kamba (příběh gorily Kamby, která do zoo přišla jako sirotek z divoké přírody najdete v článku zde). 

A jako se změnil pohled na gorily u nás, musíme se snažit, aby se změnil i v Africe. (Více informací o projektu najdete zde.) 

Podpořte projekt Zoo Praha na ochranu goril v Africe

Na probíhající projekt Toulavý autobus můžete přispět složením daru ve výši 100, 300 nebo 500 korun přímo v Informačním centru před hlavním vchodem do zoo. Na místě za jeho podporu dostanete originální pamětní list. Případně lze zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS GORILYAFRIKA na 87 777 či poukázat libovolnou částku na konto Pomáháme jim přežít (43-680 466 0247/0100). Variabilní symbol Toulavého autobusu je 11.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Masité šťavnaté hamburgery v Ostravě ze šéfa vymáčkly tři hvězdy

Ani burger s kuřecím masem vůbec nemusí být nuda, dokázali šéfovi v ostravském...

Zbytečně sladké housky, nic moc lokalita a na Ostravu poměrně vysoké ceny čekaly na šéfovy spásné rady tentokrát. Dva...

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz