Mezi nesčetnými taxíky mají v Yaoundé jednoznačnou převahu na žluto přestříkané...

Mezi nesčetnými taxíky mají v Yaoundé jednoznačnou převahu na žluto přestříkané osobní toyoty, otřískané a vesměs zbavené všech postradatelných částí. | foto: Khalil Baalbaki

První zpráva z Afriky. Bus s dětmi a Poborským brzy vyrazí za gorilami

  • 5
Je to tady. Přes rok avizovaný projekt Toulavý autobus, díky kterému se budou kamerunské děti učit chránit gorily a přírodu vůbec, se přímo na místě pomalu rozjíždí díky pomoci z Česka. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek se s koordinátorkou in-situ projektů pražské zoo a týmem dokumentaristů přesunul do Kamerunu.

Přímo na místě je potřeba zařídit spoustu věcí, aby vše běželo podle plánu. Až v sobotu dorazí na letiště v Yaoundé i Karel Poborský, patron projektu, nesmí nic bránit v cestě kamerunských dětí Toulavým autobusem za poznáním goril zblízka.

Právě vytvoření citového pouta ke gorilám a africké přírodě vůbec je cílem celé akce koordinované ze základny v Somalomo na okraji tropických deštných lesů v jihovýchodním Kamerunu. Její část získala Zoo Praha na pět let do bezplatného užívání (podrobnosti v článku zde). 

První pocity ze středečního příletu do Kamerunu popsal Miroslav Bobek pro čtenáře iDNES.cz přímo z Yaoundé takto:  

Příběhy více či méně otřískaných aut a jednoho autobusu

V prvních chvílích jsem měl pocit, že kvalita vozového parku, který se jako plechová povodeň valí ulicemi Yaoundé, od mé poslední návštěvy výrazně vzrostla. Ale možná to byl jen mylný dojem vyvolaný časovým odstupem a hlavně tím, že u letiště parkovalo mnoho aut, jež v kamerunské metropoli našla teprve svého druhého, nanejvýš třetího majitele.

Projekt Zoo Praha

Aktuální projekt Toulavý autobus navazuje na dlouhodobé ochranářské projekty Zoo Praha ve střední Africe. V Kamerunu bude autobus svážet děti z pralesních oblastí do Limbe či Méfou, aby v tamních záchranných stanicích absolvovaly vzdělávací program a spatřily gorily nikoli jako maso na talíři, nýbrž jako fascinující živé tvory. Patronem projektu, nad nímž převzal záštitu primátor hl. m. Prahy, doc. Bohuslav Svoboda, je fotbalista Karel Poborský (více info v článku zde).

Nesčetné taxíky jsou ovšem v Yaoundé pořád stejné. Naprostou převahu mezi nimi nadále mají na žluto přestříkané osobní toyoty, otřískané a vesměs zbavené všech postradatelných částí, které si ještě předtím, než se dostaly do Afriky, odsloužily své na evropských či asijských silnicích.

Při jízdě takovým taxíkem se člověk v první chvíli zaobírá tím, jak se z něj v případě potřeby dostat ven, nato otázkou, zda natolik opotřebované auto může vůbec někam dojet, a pak přejde k úvahám, co všechno může mít ten vůz za sebou.

Myslím, že příběh každého z tisíců a tisíců yaoundských taxíků by mohl stát za zfilmování. A to už vůbec nemluvím o odstrojených torzech na krajnicích silnic a cest. Vím dokonce o jednom zvlášť zajímavém vraku poblíž pralesa. Jeho oblé tvary svědčí o tom, že byl vyroben nedlouho po 2. světové válce, ne-li před ní. Materiál pro romanopisce.

Africké děti bude za gorilami vozit vysloužilý bus dívčí školy

Jak lze přispět

Projekt Toulavý autobus můžete podpořit složením daru 100, 300 nebo 500 Kč v Informačním centru u hlavního vchodu do Zoo Praha, zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS GORILYAFRIKA na číslo 87 777 nebo poukázáním libovolné částky na konto Pomáháme jim přežít , č.ú. 43-680 466 0247/0100 (var. symbol Toulavého autobusu je 11).

Svůj příběh má i náš autobus, kterému jsme dali přízvisko Toulavý. Děti z pralesních oblastí Kamerunu bude vozit do přímořského Limbe, aby se v tamním záchranném centru setkaly s živými gorilami a začaly si k nim a k přírodě vůbec vytvářet pozitivní, nekořistnický vztah.

S uzarděním přiznávám, že o dřívějších osudech našeho autobusu vím pramálo. Vlastně jen to, že jsme ho koupili v belgických Antverpách a předtím že vozil žákyně dívčí školy v Saúdské Arábii.

Mnohem důležitější ovšem budou kapitoly, které se o něm teprve začnou psát. Koneckonců, i když nebudou zrovna zfilmovány, alespoň televizní dokument by o nich vzniknout měl.

,