K novému koberci či jinému zařízení bytu si rovnou kupte i pokojovou květinu,...

K novému koberci či jinému zařízení bytu si rovnou kupte i pokojovou květinu, která vám bude doma čistit vzduch. | foto: Profimedia.cz

Pokojové rostliny pohltí u vás doma až 90 procent toxických látek

  • 7
Laky, barvy, lepidla, parkety, záclony, závěsy, koberce, nejrůznější plastové výrobky, ale také nábytek z dřevotřísky a překližky, mnohé čisticí prostředky, cigaretový kouř a kosmetika uvolňují látky, které se velmi negativně podepisují na kvalitě klimatu vašeho domova.

Formaldehyd a benzen v kuchyni spolehlivě pohltí gerbera, xylen v obývacím pokoji zase zlikviduje ledviník nebo datlová palma. Těchto "čisticích" rostlin je ovšem mnohem víc a dokážou si poradit i s dalšími nebezpečnými látkami, které se běžně vyskytují v dnešních domácnostech.

Domácí zelené čističky

Ve vysoké koncentraci totiž tyto látky mohou způsobovat bolesti hlavy, podráždění sliznic, nosu i očí. U někoho jiného zase přispívají k rozvoji alergií, dýchacím problémům, únavě, některé z látek mají dokonce karcinogenní účinky.

Samozřejmě že nejlepším způsobem, jak vzduch vyčistit, je odstranit přímý zdroj znečišťování, to však úplně obvykle nejde.

Podle nejnovějších výzkumů mohou však rostliny absorbovat, tedy pohltit ze vzduchu a zpracovat, až 90 % těchto látek.

Které rostliny nejlépe pohlcují formaldehyd

Nejčastější škodlivinou je formaldehyd, který je v dřevotřísce, lepidlech na koberce, v některých barvách, kobercích i dalších bytových textiliích. Bývá obsažen i v nejrůznějších izolačních materiálech, uvolňuje se z kosmetických přípravků, cigaretového kouře i plynových kotlů.

Do kuchyně, kde obvykle nebývá příliš místa, si pořiďte třeba kvetoucí gerberu (Gerbera jamesonii) nebo chryzantému (Chrysanthemum morifolium), svými květy vám navíc krásně rozzáří okenní parapet. Ani jedna sice není dlouhověká, ale zase nejsou tak drahé a můžete je častěji obměňovat.

Obě mají navíc vysokou čisticí schopnost na benzen, gerbera ještě trichloretylen. Chcete-li déle žijící rostlinu, zkuste v kuchyni pěstovat břečťan (Hedera helix), je velmi nenáročný, jeho pěstování zvládnou i začátečníci.

V obývacím pokoji, kde je většinou místa dost, si můžete dopřát víc a větších rostlin. Na opravdu velké ploše se bude vyjímat datlová palma (Phoenix roebelenii), která 'vyžere' formaldehyd z kouře cigaret i ten uvolňovaný z dřevotřísek. Vhodné jsou také různé druhy fíkusů (Ficus).

Datlová palma

Areková palma

Ledviník, pokojová kapradina

Máte-li v obýváku málo světla, vsaďte na filodendron (Philodendronselloum), některý z druhů dracény (Dracaena) nebo arekovou palmu (Chrysalidocarpus lutescens).

Hvězdou číslo jedna je pak nejznámější pokojová kapradina ledviník (Nephrolepsis exaltata). Mimo filtrování formaldehydu zvládne absorbovat ještě xylen, který bývá v odmašťovadlech, nábytkářských pěnách a tkaninách. Navíc bude dobře prospívat i ve vlhkém prostředí koupelny nebo v severně či východně orientované ložnici.

Zatočte s pomocí rostlin i s benzenem či trichloretylenem

Látek, které nám otravují ovzduší, je bohužel víc. Xylen a trichloretylen kromě již zmíněného ledviníku pohlcují také datlová a areková palma nebo dracenamargináta (Dracaena marginata), účinná je i šeflera (Schefflera actinophylla) nebo azalka indická (Rhododendron indicum). Trichloretylen je dobře pohlcován lopatkovcem (Spathipyllum).

Benzen je obsažen v mnoha plastech, čisticích prostředcích, barvách, cigaretovém kouři. Jeho úspěšným pohlcovačem je obyčejný zelenec (Chlorophytumcomosum) nebo stejně nenáročný potos (Scindapsus aureus).

Scindapsus neboli potos je běžnou pokojovou rostlinou, ale málokdo ví, že ve vzduchu likviduje oxid uhelnatý či toluen. Pozor, je jedovatý.

Čisticí kytky Anthurium Cristalinum Anturie

Z některých čisticích prostředků, často používaných k údržbě dlažeb nebo kuchyně se vypařuje amoniak. V kuchyni vám s jeho likvidací pomůže anturie (Anthurium). Obdaří vás navíc spoustou květů, ale musíte jí poskytnout dostatek světla.

Do obýváku či jiných prostornějších místností postavte palmenku (Rhapsis excelsa), bambus připomínající pomalu rostoucí palmu z Asie. Oxid uhelnatý, pocházející z topidel, kotlů, z krbů atd., likviduje zelenec a potos. Obě rostliny si poradí také s toluenem, který může být skryt ve vůních, deodorantech a nejrůznějších barvách.