Nakažené ptáky poznáme snadno - jsou neteční, mají rozčepýřené peří, často...

Nakažené ptáky poznáme snadno - jsou neteční, mají rozčepýřené peří, často vyplivují potravu, mohou mít mokré peří okolo zobáku. Na snímku zvonek zelený z Jilemnice. | foto: Luděk Petrilák/avif.birds.cz

Bičenka drůbeží kosí ptáky krmítkovou nákazou. Nemocné nahlaste

  • 1
Zimní přikrmování ptáků je v polovině listopadu již v plném proudu. Na krmítkách se ale šíří trichomonóza, onemocnění, které může být pro ptáky smrtelné.

"S úhyny ptáků přímo na krmítkách jsme se setkali poprvé v loňském roce, od té doby zaznamenáváme stále další případy onemocnění," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické (ČSO).

Nákazu rozšiřují cizopasní prvoci bičenky drůbeží (triichomonas gallinae), kteří způsobují ptákům rozsáhlé zduřeniny v zadní části zobáku. Ptáci nemohou polykat potravu a postupně hynou hladem. Trichomonóza, jak se nákaze bičenkami říká, se dosud vyskytovala především u holubů. Nově začaly bičenky napadat i pěnkavovité ptáky, především zvonky.

ČSO už na jaře vyzývala k okamžitému ukončení přikrmování ptáků. V počínajícím jarním období argumentovala tím, že po ukončení zimy k tomu jednak není důvod, jednak by se tím měl omezit kontakt mezi ptáky (více v předchozím článku).

Přerušte krmení na dva týdny

"K přenosu nákazy dochází na krmítkách, kde se ptáci dostávají do těsného kontaktu," vysvětluje Vermouzek. "Pokud pozorujeme v okolí krmítka viditelně nemocné ptáky nebo dokonce nacházíme uhynulé, je nejlepší okamžitě přestat přikrmovat a nechat krmítko vyschnout. Právě vyschnutí bičenky spolehlivě zabije."

Odborníci z České společnosti ornitologické v případě zjištění nákazy doporučují přerušit přikrmování alespoň na dva týdny, aby se z krmítka netvořilo centrum přenosu nákazy. Pokud se viditelně nemocní ptáci vyskytují v okolí i nadále, je potřeba pauzu prodloužit.

Pozorujete nemocné ptáky? Nahlaste je

Lidé se trichomonózy obávat nemusejí, ptačí bičenky nejsou přenosné na savce, tedy ani na člověka. I u domácích ptáků se objevují jen zcela výjimečně.

Ornitologové výskyt trichomonózy sledují. Prosí každého, kdo se s nemocnými ptáky setká, aby svá pozorování zaznamenal do Faunistické databáze ČSO.