Ulevte své vánoční popelnici a vytřiďte vše, co jde

  • 70
Vánoční svátky dají popelnicím zabrat. Vždyť jen to, co zbylo po rozbalení dárků, by vydalo na jednu popelnici navíc. Část odpadků ovšem můžete vytřídit. Pokud tedy víte, kam co patří, což není někdy tak jednoduché, jak se zdá.

„Jen v Praze v roce 2013 každý občan vytřídil necelých 18 kilogramů papíru, 10 kilogramů plastu, 13 kilogramů skla a 0,7 kilogramu nápojových kartonů,“ vypočítává Radim Mana z Pražských služeb. Podle něj se v období Vánoc vyprodukuje podstatně více odpadků než ve srovnatelném časovém intervalu během roku.

Co sem nepatří

Zelená, nebo bílá (sklo)
Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla.

Žlutá (plasty)
Sem nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čisticích přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.

Modrá (papír)
Do modrého kontejneru nepatří celé svazky knih (vhazovat pouze bez vazby, ve větším počtu patří na sběrný dvůr), uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír.

Červená (nápojové kartony)
Nepatří sem „měkké" sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.

Přestože nám už třídění odpadu docela vešlo do krve, tak nad některými komoditami stále váháme. Příkladem mohou být i vánoční stromečky. Ty nepatří do popelnice, ale vedle ní. Svážejí se zvlášť.

Jsou i záludnosti, které třídění někdy zdánlivě komplikují. Například než šroubovat plastová víčka od džusu, raději krabici vyhodíme do směsného odpadu. „To je zbytečné, můžete je vyhodit do kartonů i s plastovými víčky, technologie si s tím umí poradit,“ říká vedoucí provozu Michal Šimlinger.

Dále je podle něj zbytečné vymývat plastové obaly od nápojů, stačí jen vylít zbytky. S etiketami ze skleněných lahví se také nemusíte trápit, při čištění si s nimi stroje poradí.

Největší problém je s kombinovanými materiály. Například z pekařství často přineseme papírový sáček s plastovým okénkem, totéž platí i pro dopisní obálky. Tam nezbývá než roztřídit materiály ručně, ti méně trpěliví pak vyhodí sáček do směsného odpadu.

Někteří lidé třídí i obaly od vajíček a středy od toaletního papíru. Simlinger však tvrdí, že jsou vyrobené z už tolikrát recyklovaného materiálu, že je nelze dál použít, takže doporučuje je spíše dávat do směsného odpadu.

Do tříděného odpadu nepatří ani znečištěný papír, například posmrkané kapesníky, stejně tak i použité dětské pleny patří do směsného odpadu. Zato až budete vytahovat z krabice elektroniku, polystyren rozlámejte na menší kousky a vyhoďte ho do žluté popelnice s plasty.

A až se po čase přístroj pokazí, odvezte ho do sběrného dvora, kam patří například i rozbité zrcadlo, vyjetý olej ze sekačky, zbytky barev nebo stará matrace.