Trnka obecná - Dobře známé plody trnky jsou vyhledávanou potravou pro ptáky. | foto: Profimedia.cz

Trnka obecná (Prunus spinosa L.)

  • 0
Dobře známé plody trnky jsou vyhledávanou potravou pro ptáky. Dále naleznou využití i pro výrobu vín či marmelád.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Trnku lze využít jako dobrý živý keř podél domu, pro svou neproniknutelnost je výbornou zbraní proti zlodějům.

Popis: Trnka obecná se řadí mezi polokeře z čeledi růžovitých. Pochází z území Velké Británie, Asie a Evropy. Dorůstá až 3 metry. Pro své jméno má trnka četné trny, které komplikují přístup a tím patří mezi nesnadno upravitelné keře. Keř má rozpraskanou borku. Má četné větve, na kterých se v zimě objevují fialovočerné a červené pupeny. Listy jsou obvejčité, střídavé, řapíkaté, na líci lesklé, po okraji pilovité. Záplava bílých květů vykvétá ještě před olistěním. Pětičetné květy vyrůstají jednotlivě, či ve svazečcích. Plodem je kulovitá peckovice modré barvy, která je rozšiřována ptáky. Plody dozrávají až po prvním mrazu a až poté se sbírají.
Stanoviště: Roste podél strání, na mezích, podél lesů, polí, cest a vinic, na stráních a horských svazích. Potřebuje dostatek světla a kypré, humózní až mírně kyselé půdy.
Výskyt: V ČR roztroušeně. V Evropě vyjma severní oblasti. Dále v Malé Asii, na severozápadě Afriky, na Kavkaze, či v Izraeli.
Období květu: Kvete od března do května.
Léčivé účinky: Plody obsahují velké množství tříslovin a vitamínu C, vyrábí se z nich výborná marmeláda, víno nebo šťáva. Květy příznivě ovlivňují močové cesty a ledviny, zrychluje metabolismus, má projímavé účinky, snižuje krevní tlak. A ve formě nálevu je lze užít při průjmu a nadýmání.
Ohrožení: Trnka není ohrožena.