Trsnatec lupenitý

Trsnatec lupenitý | foto: www.houbar.cz

Trsnatec lupenitý (Grifola frondosa)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiNěkteré zdroje uvádějí, že dá trsnatec lupenitý pěstovat na špalcích nebo na pařezech listnatých stromů podobně jako hlívy. K intenzivnímu pěstování se používá výhradně pouze substrát ze sterilizovaných pilin. Po naočkování se pěstuje jako ostatní dřevokazné houby.
Houba je potravinářsky využívaná zejména v Japonsku, kde se mimo jídel užívá i ve formě prášku, granulí, tablet, čaje a jiných nápojů. V zemi vycházejícího slunce jsou uváděny protivirové a protinádorové vlastnosti trsnatce, které byly zjištěny u glutanů, izolovaných z této houby.

Plodnice je trsnatá, 20 - 50 cm široká, tvořená střední částí s mnoha větvícími se třeni, které končí jednotlivými plochými kloboučky. Každý klobouk je 3 - 7 cm široký, na okraji vrásčitý. Celá plodnice je šedavá, ve stáří až hnědá. Třeně jsou světle šedé. Trsnatec lupenitý má na spodu klobouku rourky, ne lupeny, které jsou 2 - 3 mm dlouhé a sbíhají na třeň. Dužnina je bílá a má slabě zatuchlou vůni.

Kde a kdy roste

Trsnatec lupenitý vyrůstá na bázi dubových kmenů, příležitostně i na pařezech, od podzimu až do časné zimy.

Nejlepší způsob, jak tuto báječnou houbu uchovat, je usušit ji. Jinak lze houbové jídlo, které jsme z ní připravili, možné zmrazit. Před kuchyňskou úpravou je nutné trsnatec důkladně očistit, což vám dá jistě spoustu práce. Má tuhou dužninu, proto jej můžeme před úpravou opláchnout studenou vodou. Dobře chutná a můžeme jej uplatnit ve spoustě jídel. Usušený a rozdrcený na prášek jej můžeme přidávat do polévek a k dušenému masu.