Ucháč obecný | foto: www.houbar.cz

Ucháč obecný (Gyromitra esculenta)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiNajít jedovatý ucháč obecný přes jeho druhové české jméno (obecný = hojný) se nám nepodaří každý rok. Podle dnešních atlasů je ucháč obecný jedovatý.

Lidové názvy: čertova houba, kačenka, kopeček, křapáč, smržice; na Slovensku např. murhle

Plodnice jsou celé duté, zprohýbané, s klobouky nepravidelně kulovitými, mozkovitého tvaru, 4 – 10 cm v průměru, barva tmavě hnědá, kaštanová. Třeň je bílý nebo bělavý, v chladnu načervenalý, válcovitý, jamkovitý, 3 – 6 cm dlouhý a 2 – 3 cm široký. Výtrusy jsou bezbarvé, hladké, elipsoidní, se dvěma kapkami na každé straně.

Kde a kdy roste

Roste spíše nehojně na jaře (březen až květen). Hledat byste jej měli v jehličnatých a smíšených lesích, hlavně pod smrky a borovicemi, nejčastěji na holé půdě nebo v mechu a jehličí, též ale na kůrovině.

Názory na tuto houbu se liší. Ještě v roce 1950 se u nás mohl ucháč obecný prodávat jako jedlá houba. Až když se začaly objevovat občasné otravy touto houbou, byla podrobena výzkumům a v roce 1966 se z ní podařilo izolovat jedovatý gyromitrin, čímž se definitivně prokázala jedovatost této houby. Jed gyromitrin se tepelnou úpravou či sušením z 99% odstraní, většina lidí tedy ucháč požije bez úhony. Ovšem stačí, když jej povaříte jen krátce a můžete skončit v nemocnici nebo v márnici.