Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učil se plavat, když do Prahy přišla povodeň. Dnes už je tátou

  9:29aktualizováno  9:29
Devítiletý lachtaní samec je miláčkem ošetřovatelek i návštěvníků. V srpnu před devíti lety byl ale vystresovaným dvouměsíčním mládětem, kterému povodňová vlna odnesla rodiče. Máma se k němu naštěstí po pár dnech vylomenin ve Vltavě vrátila.

Meloun - lachtan jihoafrický | foto: Zoo PrahaiDNES.cz

Život lachtana Melouna nezačal šťastně, ale vyrostl z něj chytrý a hravý samec. Ani nemusí cítit ve vzduchu rybu a už kmitá pod hladinou i na břehu a může se strhnout, aby předváděl žertovné kousky. Se stejným nadšením spolupracuje s ošetřovatelkou v neoprenu, se kterou se pusinkuje a pinkají si balonem.

Víc o trénování a hře s lachtany se dozvíte z článku Lachtani udělají za úplatek cokoliv, i salto vzad. Podívejte se na i video, co lachtani z Prahy umí.

Meloun je to díky vzornému kojení

"I v moři vynášejí lachtani nad vodu kameny, aby je pouštěli, lapali a tak pořád dokola. Jsou přirozeně hraví a zvlášť náš Meloun je moc chytrý a šikovný," chválí svého svěřence kurátor chovu lachtanů v pražské zoo Antonín Vaidl. A devítiletý lachtaní samec je navíc přes svoje bouřlivé dětství úžasný kliďas.

Byly mu sotva dva měsíce, psal se srpen 2002 a Prahou se právě přehnala povodňová vlna. "Byla to pro naše zvířata hodně stresová situace. I když lachtani samozřejmě měli částečně radost," vzpomíná Vaidl na dny, kdy si lachtaní samice připluly k loďce pro rybu, a pak si zase nenápadně odskočily po Vltavě do Kralup.

Tehdy byl Meloun ještě drobek, učil se plavat, a tak se před velkou vodou schovával v zázemí medvědince. "Nijak se netrápil, že nebyl u matky Julinky. I v přírodě se matka vydává na několikadenní lov a nechává potomka na břehu," vybavuje si Vaidl dramatické letní dny.

Nakonec se Julinku podařilo ve Vltavě lapit. Když se vrátila k mláděti, bez otálení začala vzorně kojit. Kojení se Julince dařilo tak dobře, že se díky tučnému mléku malý lachtan slušně zakulatil. Právě proto si vysloužil jméno Melounek. Teď už není tak kulatý, ovocné jméno mu ale zůstalo.

"Vyrostl z něj obratný a inteligentní samec, který si dokáže ve výběhu a v bazénu zjednat pořádek. Má kolem sebe občas nerudné a vzteklé samice, které se umějí pěkně poprat," líčí kurátor Antonín Vaidl soužití Melouna a jeho harému.

To už také není bez následku. Se samičkou Abebou má tříměsíčního potomka. Více viz V pražské zoo se narodilo lachtaní mládě, Gastonovo vnouče. "Mládě se dočká svého jména 28. září na slavnosti k výročí založení Zoo Praha. Je to vnuk slavného Gastona," připomíná mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová samce, kterého v roce 2002 zanesla velká voda po Vltavě do Labe a pak až k Hamburku.

Povodně a Gastonova smrt jsou jedním z nejpohnutějších okamžiků v historii chovu lachtanů v Praze. "Klíčovým okamžikem byl určitě i rok 1992, kdy padlo rozhodnutí postavit pro lachtany speciální areál," doplňuje Vaidl.
Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Pítka pomohou ptákům, ježkům i hmyzu překonat sucho. Stačí obyčejná miska

Voda je život, to platí v suchých horkých dnech doslova. Myslete nejen na sebe,...

Voda je život, to platí v suchých horkých dnech doslova. Myslete nejen na sebe, ale i na obyvatele vaší zahrady....

KVÍZ: Poznáte, jaký hmyz vás může bodnout a jestli se máte bát?

Kusadla jsou pro sršní dělnici důležitým pracovním nástrojem: používá je nejen...

Vyznáte se v hmyzu, který může člověku znepříjemnit život bodnutím, případně i sáním krve? Naštěstí bývá většina...

OBRAZEM: Tygří koťata v Troji, šťastné malajské šelmy na vlastní oči

Malajští tygři bojují jako druh o přežití, nejen proto je každý  odchov...

Malajští tygři bojují jako druh o přežití, nejen proto je každý odchov nesmírně cenný. Za narozením samečka Bulana a...

Najdete na iDNES.cz