Posekat, zvertikutovat, dosít. Jak opravit suchý trávník v 10 krocích

aktualizováno 
Do konce července napršelo v Česku téměř o třetinu méně srážek oproti třicetiletému normálu. Napříč republikou jsme tak zažili extrémně suché a teplé jaro a léto, které dalo zabrat naprosté většině trávníků.

Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně. | foto: Tomáš Šena

Teplota vzduchu se k tomu navíc odchýlila v průměru o 1,5 °C nad dlouhodobý průměr a všechno uzavřel třetí nejteplejší srpen za posledních 50 let. Pokud jsou suchá místa jen lokální, lze přistoupit k jednotlivým opravám – dosevu trávníku. Jestli je trávník suchý více než z poloviny, pak už je vhodné přistoupit ke kompletní regeneraci trávníku.

Fotogalerie

Nejvhodnějším obdobím pro regeneraci pažitu je druhá polovina srpna a celé září. To už začnou klesat teploty, častěji prší, je vyšší vlhkost, ale půda je stále dost teplá, takže klíčení osiva probíhá bez problémů a zároveň je dost času na to, aby trávník vyrostl a před zimou dostatečně zesílil.

Na jaře má pak trávník lepší startovací pozici, je méně náchylný k chorobám a škůdcům a také se rychleji zazelená. Září je vhodné jak pro dosev (lokální opravy trávníku), přesev (kompletní přesetí trávníku) i výsev (založení nového trávníku).

Postup regenerace uschlého trávníku v 10 krocích:

1. Začněte tím, že trávník pokosíte na velmi nízkou výšku, až na jeden centimetr. Toto je důležité dodržet kvůli následujícím krokům a rychlejší regeneraci. Suchá stébla už sama neobrazí.

2. Přistupte k vertikutaci trávníku, tedy k jeho prořezání. Ideálně vertikutujte ve dvou směrech do kříže. Pokud je půda příliš vyschlá, trávník den předem zavlažte, abyste si nezničili sekačku s vertikutační kazetou nebo vertikutátor (jak vybrat vertikutátor, najdete zde).

3. Následně použijte vyčesávací kazetu (v případě, že vlastníte sekačku, která má výměnné kazety) a vyčesejte z trávníku zbytky trávy a plsť. Pokud nemáte vyčesávač, k úklidu stařiny z trávníku postačí švédské hrábě. Vyčesaný materiál přidejte na kompost.

4. Přejděte k přesetí suchých míst. Ideální je však kompletní přesetí celého trávníku pomocí ručního rozmetadla. Postupně se totiž z trávníku vytratí slabší druhy trav, které ale mají svou nezastupitelnou roli například v boji proti škůdcům a chorobám. Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně, případně vyzkoušené travní směsi. Vyvarujte se použití rádoby rychlých a moderních řešení typu travní náplasti, které z trávníku udělají flekaté a nesourodé puzzle.

5. V závislosti na tom, kdy přesně regeneraci trávníku provádíte, a předpovědi počasí, pohnojte dlouhodobě působícím organominerálním hnojivem. V srpnu a začátkem září použijte ještě sezonní dusíkaté hnojivo. Od půlky září už hnojte podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Pokud používáte hnojivo Pure, pak je dávkování v obou případech 2,5–3,5 kg/100 m².

Zeolit

Zeolity jsou krystalické hydratované alumosilikáty alkalických kovů a kovů alkalických zemin. Jedinečnost spočívá v tom, že prostorové uspořádání atomů vytváří kanálky a dutiny konstantních rozměrů. V těchto kanálcích se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství.

Zdroj: Wikipedia

6. Aby byl dosev nebo přesev účinný, není možné nechat osivo volně ležet na půdě. Zajistěte si dostatek jemného baleného travního substrátu, případně smíchaného se zeolitem, který rukou volně v přibližně půlcentimetrové vrstvě, rozházíte po trávníku. Jedno 50kg balení by mělo vystačit na 10 m². Pozor, použití písku je pro svrchní vrstvu kvůli rychlému vysychání a pomalému vzcházení osiva nežádoucí.

Pokud máte tu možnost, použijte válec nebo přejeďte trávník vřetenovou sekačkou na válcích. Tento krok můžete využít také k vyrovnání děr a nerovností na trávníku.

7. Nyní je na řadě vydatná závlaha. Pokud se chystáte zavlažovat hadicí, dejte pozor na silný proud, který by pracně „instalované“ osivo vyplavil a hrozilo by tak, že tráva nevzroste rovnoměrně.

8. Trávníku je nyní potřeba věnovat náležitou pozornost a nenechat substrát vyschnout. Ideální je udržovat jej neustále vlhký, ale nikoliv mokrý. Zajistíte tak rychlé vzklíčení osiva.

9. Trávník by měl vzejít do jednoho až tří týdnů v závislosti na počasí, závlaze a typu osiva. Během toho na osetou plochu nevstupujte a hlídejte také domácí mazlíčky.

10. Na první seč nespěchejte. Vyčkejte, až bude mít trávník přibližně 8 cm. Nezapomeňte dodržovat pravidlo jedné třetiny, tedy že vždy se seče maximálně o třetinu výšky trávníku. 

Vřetenová sekačka s pojezdem díky zadnímu válci trávník uválí a vyrovná, dopředu lze nasadit kolečka na vysokou trávu. Pokud budete sekat rotační sekačkou na kolečkách, snažte se jí co nejvíce odlehčovat, aby se v trávníku nedělaly rýhy po kolečkách, a dbejte na to, abyste měli výborně nabroušený spodní nůž.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Další z rubriky

Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Pando umírá. Jeden z nejstarších organismů zabíjejí jelenci a člověk

Oblast Fishlake National Forest

Velká kolonie topolu osikovitého nazývané Pando v americkém Utahu je ve vážném ohrožení. Podle vědců je to důsledkem...

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

Najdete na iDNES.cz