Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Posekat, zvertikutovat, dosít. Jak opravit suchý trávník v 10 krocích

aktualizováno 
Do konce července napršelo v Česku téměř o třetinu méně srážek oproti třicetiletému normálu. Napříč republikou jsme tak zažili extrémně suché a teplé jaro a léto, které dalo zabrat naprosté většině trávníků.

Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně. | foto: Tomáš Šena

Teplota vzduchu se k tomu navíc odchýlila v průměru o 1,5 °C nad dlouhodobý průměr a všechno uzavřel třetí nejteplejší srpen za posledních 50 let. Pokud jsou suchá místa jen lokální, lze přistoupit k jednotlivým opravám – dosevu trávníku. Jestli je trávník suchý více než z poloviny, pak už je vhodné přistoupit ke kompletní regeneraci trávníku.

Fotogalerie

Nejvhodnějším obdobím pro regeneraci pažitu je druhá polovina srpna a celé září. To už začnou klesat teploty, častěji prší, je vyšší vlhkost, ale půda je stále dost teplá, takže klíčení osiva probíhá bez problémů a zároveň je dost času na to, aby trávník vyrostl a před zimou dostatečně zesílil.

Na jaře má pak trávník lepší startovací pozici, je méně náchylný k chorobám a škůdcům a také se rychleji zazelená. Září je vhodné jak pro dosev (lokální opravy trávníku), přesev (kompletní přesetí trávníku) i výsev (založení nového trávníku).

Postup regenerace uschlého trávníku v 10 krocích:

1. Začněte tím, že trávník pokosíte na velmi nízkou výšku, až na jeden centimetr. Toto je důležité dodržet kvůli následujícím krokům a rychlejší regeneraci. Suchá stébla už sama neobrazí.

2. Přistupte k vertikutaci trávníku, tedy k jeho prořezání. Ideálně vertikutujte ve dvou směrech do kříže. Pokud je půda příliš vyschlá, trávník den předem zavlažte, abyste si nezničili sekačku s vertikutační kazetou nebo vertikutátor (jak vybrat vertikutátor, najdete zde).

3. Následně použijte vyčesávací kazetu (v případě, že vlastníte sekačku, která má výměnné kazety) a vyčesejte z trávníku zbytky trávy a plsť. Pokud nemáte vyčesávač, k úklidu stařiny z trávníku postačí švédské hrábě. Vyčesaný materiál přidejte na kompost.

4. Přejděte k přesetí suchých míst. Ideální je však kompletní přesetí celého trávníku pomocí ručního rozmetadla. Postupně se totiž z trávníku vytratí slabší druhy trav, které ale mají svou nezastupitelnou roli například v boji proti škůdcům a chorobám. Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně, případně vyzkoušené travní směsi. Vyvarujte se použití rádoby rychlých a moderních řešení typu travní náplasti, které z trávníku udělají flekaté a nesourodé puzzle.

5. V závislosti na tom, kdy přesně regeneraci trávníku provádíte, a předpovědi počasí, pohnojte dlouhodobě působícím organominerálním hnojivem. V srpnu a začátkem září použijte ještě sezonní dusíkaté hnojivo. Od půlky září už hnojte podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Pokud používáte hnojivo Pure, pak je dávkování v obou případech 2,5–3,5 kg/100 m².

Zeolit

Zeolity jsou krystalické hydratované alumosilikáty alkalických kovů a kovů alkalických zemin. Jedinečnost spočívá v tom, že prostorové uspořádání atomů vytváří kanálky a dutiny konstantních rozměrů. V těchto kanálcích se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství.

Zdroj: Wikipedia

6. Aby byl dosev nebo přesev účinný, není možné nechat osivo volně ležet na půdě. Zajistěte si dostatek jemného baleného travního substrátu, případně smíchaného se zeolitem, který rukou volně v přibližně půlcentimetrové vrstvě, rozházíte po trávníku. Jedno 50kg balení by mělo vystačit na 10 m². Pozor, použití písku je pro svrchní vrstvu kvůli rychlému vysychání a pomalému vzcházení osiva nežádoucí.

Pokud máte tu možnost, použijte válec nebo přejeďte trávník vřetenovou sekačkou na válcích. Tento krok můžete využít také k vyrovnání děr a nerovností na trávníku.

7. Nyní je na řadě vydatná závlaha. Pokud se chystáte zavlažovat hadicí, dejte pozor na silný proud, který by pracně „instalované“ osivo vyplavil a hrozilo by tak, že tráva nevzroste rovnoměrně.

8. Trávníku je nyní potřeba věnovat náležitou pozornost a nenechat substrát vyschnout. Ideální je udržovat jej neustále vlhký, ale nikoliv mokrý. Zajistíte tak rychlé vzklíčení osiva.

9. Trávník by měl vzejít do jednoho až tří týdnů v závislosti na počasí, závlaze a typu osiva. Během toho na osetou plochu nevstupujte a hlídejte také domácí mazlíčky.

10. Na první seč nespěchejte. Vyčkejte, až bude mít trávník přibližně 8 cm. Nezapomeňte dodržovat pravidlo jedné třetiny, tedy že vždy se seče maximálně o třetinu výšky trávníku. 

Vřetenová sekačka s pojezdem díky zadnímu válci trávník uválí a vyrovná, dopředu lze nasadit kolečka na vysokou trávu. Pokud budete sekat rotační sekačkou na kolečkách, snažte se jí co nejvíce odlehčovat, aby se v trávníku nedělaly rýhy po kolečkách, a dbejte na to, abyste měli výborně nabroušený spodní nůž.

Autor:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Taková normální zahrada, kde se cítíte jako u babičky. Kdo z vás to má

Zahrada je velmi členitá a veškerý kámen tu perfektně zužitkovali.

Zarostlá džungle, o kterou se dvacet let nikdo nestaral, spousta kamení všude po pozemku a jako bonus kamenné obvodové...

Zahrada budovaná s dětmi, kde nechybí záhony zeleniny, králíci a slípky

Vzorně uspořádaná zahrada, kde mají své místo záhony zeleniny i kurník a výběh...

„Od letošního října nám na zahradě ještě přibudou včely. Už se těším, až pojedeme k panu včelaři pro domluvené oddělky....

Najdete na iDNES.cz