Mobil lze použít i na měření úhlů výchylek kormidel

Mobil lze použít i na měření úhlů výchylek kormidel | foto: Pavel Nohýnek, www.rcrevue.cz

Úhloměr patří do starého železa, stejně vám poslouží i lepší mobil

  • 40
Letecký modelář Pavel Nohýnek si koupil nový krásný dvojplošník a při stavbě řešil, jak správně nastavit všechny úhly. Pak ale zjistil, že mu k tomu perfektně poslouží aplikace do lepšího mobilu, takzvaného PDA. Program si může každý stáhnout zadarmo.

"Když jsem si loni pořídil dvouplošník Christen Eagle od CMP, řešil jsem hlavně jak provést rychlou kontrolu seřízení po montáži na letišti," popisuje Pavel Nohýnek.

Řešení našel až nedávno, když si pořídil nový mobil (PDA) HTC HD2 s Windows Mobile 6.5, který má zabudovaný takzvaný G-Senzor. "Na internetu jsem našel skvělý prográmek mToolBox, který je volně stažitelný. Existuje už i v české verzi," říká.

mToolBox

mToolBox

Po instalaci a spuštění jsou nejzajímavější dvě funkce, a to Water Level a Ruler/Angle. Ty dovedou docela obstojně měřit úhel, ve kterém se mobil nachází, a případně překalibrovat fiktivní nulu, od které se úhel bude měřit.

Funkce Water Level měří s přesností na jednu desetinu stupně a lze použít pro přesnější měření. Funkce Ruler/Angle měří s přesností jednotek stupňů, což je pro rychlou kontrolu dostačující.

Základem je určit si na modelu osu. Podle ní se mobil dokalibruje

Základem je určit si na modelu osu. Podle ní se mobil dokalibruje

K přesnému měření postačí pouze dvě až tři modelářské svorky a již zmíněný mobil. Základem je určit si na modelu nulu, neboli osu, což většinou bývá VOP (modelářská zkratka pro vodorovné ocasní plochy). Pak již stačí mobil dokalibrovat na úhel VOP a může se začít měřit jiné potřebné úhly nastavení.

Body náběžné a odtokové hrany propijíme balzovou lištou

Body náběžné a odtokové hrany propijíme balzovou lištou

Úhel nastavení zjistíte pouhým přiložením mobilu

Úhel nastavení zjistíte pouhým přiložením mobilu

Při měření úhlu nastavení křídla je nutné si na trup označit střed profilu, body náběžné a odtokové hrany se propojí rovnou balzovou lištou, která bude reprezentovat střed křídla, a dvěma svorkami si tento úhel zafixovat. "Pak přiložením mobilu jednoduše zjistíme, jaký je úhel nastavení oproti VOP. Při měření dvouplošníku pak jen stačí změřit rozdíl úhlů připevněných křídel," doplňuje autor nápadu.

Metoda měření se dá také použít na měření úhlů výchylek kormidel. Stačí mobil zafixovat jednou svorkou a dokalibrovat nulu.

Vzhledem k vlastnostem programu by podobný způsob měření mohl pomoci nejen modelářům, ale i tomu, kdo potřebuje měřit úhly třeba při malování nebo při šikmém pokládání obkladů na stěnu. Program má navíc i další využití pro "hračičkáře". Umí měřit úhly, intenzitu osvětlení či otřesy. Další detaily najdete na oficiálních stránkách programu.

Pavel Nohýnek ale nabízí ještě jednu vychytávku: "Pokud budeme chtít měřit opravdu přesně, osvědčilo se mi připojení mobilu k notebooku přes Bluetooth a ovládání mobilu aplikací MyMobileR, která je také volně stažitelná, a to ze stránek www.mymobiler.com."

najdete v RC Revue

Titulka RC Revue 4/2010Další zajímavosti ze světa radiem řízených modelů najdete v dubnovém čísle časopisu RCrevue, které je právě na stáncích. V čísle najdete několik praktických návodů na stavbu modelů, pravidelnou rubriku o vrtulnících či recenze na novinky na trhu. Nechybí ani reportáže ze setkání modelářů, ze závodů nebo fotografie čtenářů, kteří se chtěli pochlubit svými vlastními výtvory.