Do typických trojúhelníkových skleniček servírujte i vejce do skla

Do typických trojúhelníkových skleniček servírujte i vejce do skla | foto: Profimedia.cz

Ukecaný Pohlreich ztratil řeč. Jak připravit tři vejce do skla, aby nezešílel

  • 126
Oblíbené jídlo prezidenta Masaryka se v rukou amatéra v soutěži Na nože! proměnilo v katastrofu. Vyzkoušeli jsme osvědčené postupy, jak uvařit vajíčka tak, aby nepopraskala, bílek měl správnou konzistenci a žloutek byl tak akorát.

Druhý díl soutěže Na nože! postavil účastníky před zdánlivě primitivní úkol: za 25 minut připravit vaječné jídlo. Mnohé z nich překvapil tento úkol tak, že v očekávání složitých kuchařských úkolů toto klání mírně podcenili.

Nejvíce asi porotu překvapil soutěžící, který proslavený recept Tři vejce do skla přetransformoval do podoby mokrého z nosu. V tomto okamžiku jinak výřečný Zdeněk Pohlreich raději úplně omezil komunikaci, jeho kolega Roman Vaněk se zmohl jen stručnou poznámku o tom, že toto by asi ani jinak skromný Masaryk nepozřel.

Tři vejce do skla tak, jak nemají vypadat

Tři vejce do skla tak, jak nemají vypadat

Nedovařený bílek se projeví i tím, že vyteče do sklenice

Nedovařený bílek vyteče do sklenice

Zdánlivě jednoduchý recept je ale snadný jen zdánlivě - práce s vejci chce cvik. Tři vejce do skla by měla mít podobu nakrájených vajec uvařených na hniličku, nejčastěji ve sklenici se stopkou a jen mírně před podáváním okořeněných. Na první pohled to zní snadno, profík je dělal tisíckrát. Domácí kuchtíci ale bojují s několika záhadami: do vejce není vidět, jak tedy poznat, že je vařené tak akorát? Vejce by také nemělo během vaření prasknout. Rada, jak toto zvládnout, by se ostatně hodila i na Velikonoce.

Roztočte je jako káču

V některých domácnostech se bojuje už s tím, jak v lednici poznat, které vejce už bylo vařené a které je zatím syrové. Někdy se stane, že se v přihrádce pomíchají. "Test vařenosti" je jednoduchý: roztočte vejce na stole. Uvařené se točí jako káča, syrové jen pomalu a nepravidelně.

Roztočte vejce, podle toho poznáte, zda je syrové, anebo vařené

Roztočte vejce, podle toho poznáte, zda je syrové, nebo vařené

Čerstvé vejce klesne ke dnu

Čerstvé vejce klesne ve vodě ke dnu

Na některá jídla je vhodné používat co nejčerstvější vejce. Například "Ital" Emanuele Ridi tvrdí, že na pravé tiramisu musíte použít jen čerstvá vejce, jinak to není ono. A dodává tip, jak to poznáte. "Ponořte ho do vody. Pokud klesne ke dnu, je čerstvé," uvádí (viz předchozí článek). Čím starší, tím více vzduchu se do něho dostane. Zhruba týden stará vejce mívají tendenci vznášet se lehce ve vodě, hodně stará vejce vyloženě plavou, s těmi už opatrně.

Aby skořápka nepraskla

V internetových fórech se donekonečna diskutuje, jak to udělat, aby vejce během vaření neprasklo. To většinou nebývá problém u vaření natvrdo, kdy lze vejce vložit do studené vody, takže neprožije tak velký teplotní šok jako při ponoření do vařicí vody.

Jenže když se vaří naměkko nebo nahniličku, záleží na každé vteřině a je vhodnější vejce vkládat do už vroucí vody. Liší se názory, co je účinnější, zda do vody přidat lžičku soli, nebo trochu octa - pak by vejce neměla praskat. Tvrdí se také, že kdo vaří vejce "odstudena", měl by použít sůl, kdo je vkládá do horké vody, pomůže mu ocet.

Přidali jsme trochu octa

Přidali jsme trochu octa

Do širší špičky jsme udělali malou dírku

Do širší špičky jsme udělali malou dírku

Daleko nejspolehlivější fintou je jehlou nebo špendlíkem propíchnout spodní část vejce, jen skořápku. Při pokusu, zda se nám tento fígl podaří, jsme nenechali nic náhodě. Zkombinovali jsme ocet s dírkou a vyšlo to.

Vejce jsme vkládali do vřící vody

Vejce jsme vkládali do vroucí vody

Rady posbírané v internetových diskuzích se ukázaly jako správné: vejce neprasklo

Rady posbírané v internetových diskuzích se ukázaly jako správné: vejce neprasklo

Naměkko, nebo nahniličku

"Mám vyzkoušeno, že když vařím vejce do skla, vkládám je do vařicí vody a vařím přesně čtyři minuty," radí Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu. "To, co předvedl soutěžící Mirek, ukazuje na základní chybu. Jeho vejce byla tak nedovařená, že byl bílek tekutý, to je nepřípustné," popisuje dění v soutěži.

Začali jsme odpočítávat od čtyř minut

Začali jsme odpočítávat od čtyř minut

Je ale pravda, že každý z nás má trochu jinou představu o konzistenci. Vejce naměkko mají sice vařený bílek, žloutky jsou ale tekoucí, nahniličku jsou někde na cestě mezi naměkko a natvrdo. V prvním případě se (podle teoretických rad) vaří asi tři minuty, ve druhém o minutu déle. Záleží ale i na velikosti vejce, tady už si musí přesný čas vyzkoušet každý sám.

Zkoušeli jsme to, není ale každý den posvícení. Náš experiment nedopadl úplně ideálně. Možná bylo naše vejce příliš velké, navíc jsme nedodrželi podmínku, že není ideální nechat ho vařit ihned z lednice, nenechali jsme srovnat teploty. Bílek byl sice dostatečně uvařený, k tomu, aby byl žloutek skutečně nahniličku, ale chybělo tak půl minutky, byl stále tekoucí. Nedopadli jsme sice tak katastrofálně jako Mirek v soutěži, ale na jedničku by to nebylo.

Po oloupání bílek držel vcelku, půl minuty by vejce ale ještě sneslo, žloutek byl spíše naměkko

Po oloupání bílek držel vcelku, půl minuty by vejce ale ještě sneslo, žloutek byl spíše naměkko

Nakonec už jen stačí vyjmout naběračkou vejce, rychle je ochladit ve studené vodě, aby šla snadno loupat. Pak odstraňte horní třetinu skořápky, lžící krouživým pohybem vejce "vypreparujte" a servírujte do sklenice.

Zdobení na sto způsobů

Vejce do skla se připravují mnoha způsoby. Někdo nakrájená vejce přelije omáčkou, přidávají se třeba i s rajčaty, lze je i přelít trochou rozpuštěného másla.

Prezident T. G. Masaryk je měl prý nejraději v té nejjednodušší podobě - jen lehce posolená a pepřená, nahoru si nechal nastrouhat trošku křenu.