Spoustě lidí úklid přináší pocit uspokojení.

Spoustě lidí úklid přináší pocit uspokojení. | foto: shutterstock.com

Úklid domácnosti může být koníčkem i terapií, potvrzuje psycholog i průzkum

  • 10
Úklid a domácí práce jsou řadě lidí milejší než luštění křížovek, houbaření nebo sport. Vnímají je jako únik před stresem a úzkostí a prostředek k nastolení duševní rovnováhy.

Úklid se může stát protistresovou terapií i oblíbeným způsobem trávení volného času. "Spoustě lidí to pomáhá. Navíc je to rutinní činnost, která člověka příliš nenamáhá a zároveň ho zklidní. Dokonce i líný muž může mít tyto pocity," řekl psycholog Jiří Šípek. Lidé v poradnách podle něj přiznávají, že právě úklid jim pomáhá nalézt duševní rovnováhu. "Tvrdí, že když je jim zle, pustí se do úklidu," uvedl.

Můj dům, můj hrad

Kdo si úklid užívá, tomu přináší uvolnění a relax.

Z průzkumu o trávení volného času, který loni v listopadu uspořádalo Centrum pro výzkum veřejného mínění, vyplynulo, že se čtyři procenta respondentů nejraději věnují domácím pracím a péči o domácnost. Baví je to dokonce víc než rybaření, diskotéka nebo tancovačka. O rok dříve se k podobné zálibě přiznalo pět procent a předloni dokonce 14 procent dotázaných.

Podle Šípka se lidé právě úklidem snaží svůj domov uspořádat k obrazu svému. "Jedna z funkcí domova je, že mi vyhovuje. Já jsem ten, kdo o tom rozhoduje. Svou identitu si mohu dokazovat mimo jiné tím, že to můžu upravovat," upřesnil psycholog. Uspokojení lidem podle něj přináší už to, že se dotýkají věcí, které jim patří. Navíc tak obnovují pořádek. "Když je člověku mizerně, chce se vyznat. Když uklidí, pak si upevní řád alespoň v minimálním prostoru," dodal.

Určitou roli v nadšení pro čistotu hraje také reklama. Televizní obrazovky se hemží "zázračnými" prostředky pro zvelebení domácností. V krásných, moderních bytech se všechno leskne a voní a hospodyňky tomu chtějí přizpůsobit své příbytky.

Kdo si úklid užívá, tomu přináší uvolnění a relax. Nesmí se to ovšem zvrtnout až do patologické čistotnosti a pedantství.

Přestože je na trhu bohatá nabídka úklidových firem a asi třetina Čechů využívá podle průzkumů placenou pomoc, většina domácností se o pořádek stará sama. Mimo dobrého pocitu z čistoty může přinášet také úlevu, zejména v psychicky náročných situacích. "Je to tělesná činnost. Když máme úzkost a stres, tuhneme strachem. Úklid může člověku pomoci se rozpohybovat," uvedl Šípek.

Pozor na patologickou čistotnost a pedantství

Podle některých názorů ovšem může být patologická čistotnost výsledkem psychické nerovnováhy. Člověk se touto činností snaží kompenzovat neúspěchy v práci nebo v partnerských vztazích. Uspokojení mu pak přináší to, že může třeba v noci vytírat podlahu, stěhovat nábytek nebo přerovnávat knihy.

Pozor na patologickou čistotnost, kterou se lidé snaží kompenzovat neúspěchy v práci nebo v partnerských vztazích.

Nikdo ho při tom neřídí, nenapomíná a může se cítit pánem situace. Lze to vnímat také jako úchylku. "Úklid může mít nutkavou podobu, kdy každé porušení řádu a pořádku může vyvolat úzkost. Když jsou lidé pedanti a lpí na svém řádu, pak se vybočení může vyvinout v neurotickou poruchu. Takoví lidé nutkavě dbají na pořádek, protože jedině ten jim udrží pocit snesitelnosti. Jakmile se poruší, cítí úzkost, aniž by hledali důvody, proč se to děje," uvedl Šípek.

Podle průzkumu televizního kanálu Discovery Home & Health mají běžné domácí práce přímo terapeutický vliv. Ve své reality show nabízí pohled na ženy a muže, kteří neustále uklízejí pod dohledem kamer. Mnozí přiznávají, že tato činnost v nich posiluje "kontrolu nad vlastním životem a osudem". Především s výsledky své práce je spokojeno 64 procent dotázaných, zatímco 22 procent těší sám proces uklízení. Zároveň 46 procent respondentek přiznalo, že se považují za úklidové "workoholičky" a 58 tvrdilo, že trpí depresemi, když je doma nepořádek.

Podle Šípka může být zájem o domácí práce vrozený, ale také nabytý. "Něco do nás vložili rodiče tím, že v nás vypěstovali potřebu udržovat kolem sebe pořádek. Je to také vliv partnerů a rodiny. Zároveň je tam ale vrozená dispozice pro potřebu strukturovaného prostředí. Do toho se také vejde spořádaná domácnost," zdůraznil.

Jarní, velikonoční nebo předvánoční úklid je v českých domácnostech jakýmsi rituálem. Gruntování v této době je považováno za nezbytnou nutnost, která však přináší i potěšení. Čistota umocňuje pocit svátku. Ten si však lidé mohou navodit i ve všední den a dopřát si tak místo stresu požitek.