Stavba zabrala modeláři 6 000 hodin práce. Přepočítáno na dny to je plných 250...

Stavba zabrala modeláři 6 000 hodin práce. Přepočítáno na dny to je plných 250 celých dnů. | foto: Luboš PavlíčekČTK

Unikátní model centra staré Třebíče má 15 metrů čtverečních

  • 13
Model historického centra Třebíče v podobě z roku 1835 dokončuje v těchto dnech jednasedmdesátiletý třebíčský modelář Stanislav Vrška. Jeho vzniku věnoval přibližně šest tisíc hodin práce.

Veřejnost by měla model umístěný ve skleněné vitríně v galerii divadla Pasáž poprvé spatřit v plné kráse v polovině dubna. Jeho odhalení bude součástí letošních oslav desátého výročí zapsání městských památek na seznam UNESCO.

Třebíč měla kolem roku 1835 ještě zachované kompletní opevnění, stály všechny městské brány. "Navíc jsem z té doby sehnal velmi solidní plány, které se v porovnání se současným zaměřením liší maximálně o půl metru.

Tehdy je dělal nějaký zednický mistr, zatímco dnes používají geodeti nejmodernější přístroje," řekl Vrška ČTK. Možná ještě zajímavější by podle Vršky bylo postavit model v podobě před velkým požárem v roce 1822, kdy město vyhořelo. "Tehdy měly všechny domy na náměstí podobně jako v Telči renesanční štíty, které byly po požáru strženy. Bohužel k této podobě už se nepodařilo sehnat žádné podklady," posteskl si Vrška.

Model v měřítku 1:100 má zatím rozměry přibližně pět krát tři metry. K tomu v blízké budoucnosti přibude ještě navazující čtvrť Stařečka a část Jejkova, aby byla vidět návaznost na předměstí. V konečné podobě bude mít model historického centra Třebíče velikost asi devět krát tři metry.

Z letecké překližky a lipového dřeva Vrška vyrobil a umístil do modelu kolem dnešního Karlova náměstí asi 150 domů. Každý z nich však měl v první polovině 19. století v zadní části také dvůr s hospodářským zázemím, takže počet stavení se počítá na stovky.

Do detailních podrobností jsou vypracovány i ty nejmenší stavební prvky.

Maličké vstupní dveře do domů mají dokonce samostatné titěrné kliky. Na dvorcích a zahrádkách nechybí květinové záhony či složené hraničky dříví.

Model v konečné fázi oživí ještě formanské vozy s potahy, zvířata a postavičky dobových řemeslníků.

"Je to mimořádně zajímavá práce. Každý dům je jiný, má vlastní historii, nic se neopakuje," pochvaluje si Vrška. V minulých letech už mimo jiné vytvořil model třebíčské židovské čtvrti, tamního zámku či pražského Strahovského kláštera.