Unikátní orloj s chmelařskými motivy oslavuje pivo a odbíjí hodiny v Žatci

  • 2
Novotou svítící orloj zdobí motivy z pěstování a sklizně chmele, dvanáct apoštolů nahrazují hrací karty, nechybí kostlivec se zvonkem stejně jako na pražském díle mistra Hanuše. Nápad architekta Vaníčka vybudovat v Žatci orloj uvedl v život pražský umělecký kovář Petr Podzemský.

Orloj tvoří ocelová konstrukce o rozměrech 4 krát 7 metrů potažená měděným reliéfem, rarita přišla zhruba na dva miliony korun. Postavy na orloji znázorňují oslavu ukončení sklizně chmele, takzvanou dočesnou. Pohyblivé osoby si připíjejí půllitry piva. Pod nimi se otevírá peklo, jak si ho představují žatečtí pivaři, a latinský nápis Pamatuj piva z žateckého chmele. Nad postavami se rozprostírá pivařské nebe.

Nechybí mu zvěrokruh ani kostlivec

Nový hodinářský stroj bude součástí turistické atrakce Chrám chmele a piva, která se pro návštěvníky otevře na konci srpna. "Tak jako se v Praze chodí do slavné hospody U Fleků pod hodinami, bude se do Chrámu chmele vcházet pod chmelovým orlojem," řekl Jiří Vaníček, architekt celého projektu. Moderní orloj ukazuje nejen hodiny, ale díky zvěrokruhu také astronomický čas, podobně stroje v Praze či v Olomouci.

Moderní orloj oslavující chmel a pivo ukazuje nejen hodiny, ale díky zvěrokruhu také astronomický časJiří Vaníček, architekt projektu Chrám chmele a piva, v nitru časového strojku nového žateckého orloje

"A pohybující se figurky symbolizují práce, jaké se v tom kterém čase právě mají provádět na chmelnicích. Třeba zavádění, česání nebo balení chmele," vysvětlil architekt města. Každou celou hodinu se stejně jako na Staroměstském náměstí v Praze rozklinká zvoneček v ruce kostlivce. Místo apoštolů se ale zpoza dvířek ve dně sudu objeví mariášové karty; jen motiv zelených listů jejich tvůrci vyměnili za chmelové šišky.

Kde u nás můžete vidět orloje:

Nejznámější historický orloj stojí na Staroměstském náměstí v Praze, Olomouc se může pochlubit orlojem ztvárněným v duchu socialistického realismu, další najdete v Litomyšli a Prostějově. V Kryštofově Údolí na Liberecku nedávno vznikl orloj z bývalé trafostanice, nový pivařský orloj v Žatci je v pořadí šestý v republice, ale třetí největší. Soukromý orloj, ručně vyřezávaný, je k vidění v Ohníči u Bíliny (viz předchozí článek).

Žatec už myslí na příští sezonu

Chmelový orloj je jen součástí rozsáhlého projektu, kterým chce město Žatec od příští letní sezony lákat turisty. Novou dominantou města bude Chmelový maják s unikátním výtahem a 3D projekcí letu nad Žatcem. Hned u rozhledny a naproti Muzeu chmele, kam se turisté podívat mohou již dnes, předělávají tvůrci projektu jednu ze sušáren chmele na Regionální informační centrum.

To bude návštěvníky lákat na bludiště z chmelových žoků nebo největší křišťálovou šišku chmele na světě. Celkem projekt přijde na 210 milionů korun. Náklady hradí zejména Regionální operační program Severozápad, přispívá i město Žatec.

Moderní orloj oslavující chmel a pivo ukazuje nejen hodiny, ale díky zvěrokruhu také astronomický čas

Moderní orloj oslavující chmel a pivo ukazuje nejen hodiny, ale díky zvěrokruhu také astronomický čas

,