Netopýři mají letos svůj rok, má upozornit na jejich důležitost pro přírodu.

Netopýři mají letos svůj rok, má upozornit na jejich důležitost pro přírodu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Unikátní románskou rotundu obsadili netopýři. Naštěstí mají svůj rok

  • 1
Díky Roku netopýra se i veřejnost chová k chráněným živočichům ohleduplněji. Ukázalo se to i v Týnci nad Sázavou, kde se město pustilo do opravy rotundy, kterou obsadily stovky netopýrů. A řešilo, jak to udělat, aby se jim neublížilo.

Opravená rotunda je dnes příkladem péče o architektonický skvost i o stále vzácnější netopýry. Lidé ji navštěvují kvůli historii, ale i kvůli obdivu k savcům s neobyčejnými leteckými i orientačními schopnostmi. Na vymírání vzácných živočichů letos upozorňuje celosvětová kampaň Rok netopýra, která připomíná jejich nepostradatelnou roli v rovnováze přírody.

Netopýrem proti komárům

Hmyzožraví netopýři jsou důležití při regulaci hmyzu včetně mnoha škůdců, čímž přispívají k ochraně zemědělských plodin i lesů. "Pokud tedy máte netopýra na půdě chalupy, budete mít pokoj od komárů. Jejich trus je navíc bezkonkurenčním hnojivem, za které se draze platí," jmenuje výhody soužití s netopýrem ředitel Svazu ochrany přírody Petr Stýblo.

"Zchátralou rotundu dlouhá léta nikdo nenavštěvoval, takže jsme nejdříve vyvezli desítky pytlů netopýřího trusu. Až pak byla možná oprava," říká jednatel Svazu ochránců přírody z Vlašimi Karel Kříž. Na letní kolonii samic s mláďaty pamatovali památkáři speciální přepážkou, takže lidé na netopýry dobře vidí, ačkoli k nim nemohou. "A nikomu z návštěvníků tahle symbióza nevadí. Naopak – domů se vracejí bohatší o poznatky z neuvěřitelného života netopýrů," dodává Kříž.

U Slapské přehrady zase ochranáři objevili jedno z největších evropských zimovišť netopýra zrzavého. Ve štole, která odváděla Vltavu při stavbě přehrady, našli tisíce netopýrů. Povodí Vltavy zareagovalo vstřícně: případné práce ve štole bude konzultovat s ochranáři.

Návštěvy netopýřích lokalit, přednášky či výstavy se v "netopýřím roce" projevily podle Petry Schnitzerové z České společnosti pro ochranu netopýrů v šetrnějším přístupu lidí k těmto tvorům.

"Stále častěji se na nás obracejí s žádostmi o radu, jak jim neublížit při zateplování domů. To je totiž pro netopýry problém. Používají stejné tahové trasy a vracejí se na tatáž zimoviště. Pokud je nenajdou, hynou chladem a vyčerpáním," říká Schnitzerová. Její společnost proto odměňuje lidi, kteří netopýrům umožní obývat úkryt ve svých domech, památeční plaketou v podobě domovního znamení, které si připevní na fasádu.