Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzální vrtací akušroubovák neexistuje. Rozhoduje, co budete kutit

aktualizováno 
Chci si pořídit vrtací akušroubovák. Jenže se bojím, že si domů koupím buď předražený stroj, který ani nevyužiji, anebo naopak chudáčka, který za chvíli poputuje do popelnice, protože nesplní má očekávání, svěřil se čtenář Hobby.cz. Podle odborníka by se hlavně měl zamyslet, co s přístrojem hodlá doma dělat.

Čtrnáctivoltovými akumulátory se osazují už vrtačky s příklepem | foto: Bosch

Nákup vrtačky je pro muže srdeční záležitostí podobně jako koupě auta nebo televizoru. Stojí týdny internetového porovnávání parametrů, pročítání diskusí a sporů o nejlepší a nejspolehlivější značku. "V první řadě by si ale každý měl nejdříve uvědomit, na co tu vrtačku bude doma vlastně používat," radí Jan Čarný ze společnosti Bosch.

Jiný přístroj bude potřebovat ten, kdo bydlí v paneláku, jiný ten, kdo má vlastní dílnu a vrtačku bude používat denně, a jiný stroj ten, kdo jen několikrát za rok potřebuje přivrtat do zdi polici nebo smontovat rozložený nábytek.

Kolik má mít rychlostí?

Jako univerzální jediný přístroj do domácnosti je ideální vrtací šroubovák. V drtivé většině případů se prodávají jedno- nebo dvojrychlostní, třírychlostní se najdou spíše mezi profesionálním nářadím.

Než se rozhodnete, kterou zvolit (jednorychlostní vrtačky bývají podstatně levnější), udělejte si statistiku, do čeho nejčastěji vrtáte. Například do dřeva se vrtá až dvěma tisíci otáček. To kvůli tomu, aby byl otvor co nejpřesnější a nebyl otřepený. Velké otáčky se používají také do cihly. Do kovu se naopak vrtá nízkými rychlostmi současně s chlazením vrtáku.

Vrtacím šroubovákem budete pravděpodobně podstatně více šroubovat než vrtat. Představte si, že si koupíte rozloženou kuchyni. Sešroubujete stovky šroubů a vrutů a pak ji pověsíte na deset hmoždinek. Pokud se tedy nechystáte na pravidelnou hobby práci se dřevem, poslouží vám pro občasné vrtání i jednorychlostní nářadí, kde bývá maximum kolem 600 otáček za minutu a nad trochu méně úhledným otvorem po vrtání přimhouříte oko.

Kovy je třeba vrtat malými otáčkami

Pro vrtání malými otáčkami je vhodné přepnout na první stupeň, vysoké otáčky motoru (při malých otáčkách vrtání) dobře uchladí motor

Náročnější kutil pak zvolí dvojrychlostní stroj, kde na první stupeň bývá rozsah otáček do zhruba 350, na "dvojku" pak obvykle do 1 100 – 1 500 otáček.

Dvojrychlostní vrtačky pak mají i lepší chlazení při velké zátěži. "Abyste ji uchladili, je vhodné nechat motor běžet na co nejvyšší obrátky. Takže dáte první rychlost, navolíte třeba tři sta otáček a jdete vrtat do železa. Motor ale běží na maximum, takže ventilátor chladí naplno," vysvětluje Čarný.

Vyplatí se Li-Ion baterie?

Lithium-iontové akumulátory jsou ďábelsky drahé a vrtací šroubováky, které jsou jimi osazeny, jsou minimálně o polovinu dražší než stroje podobných parametrů, ale se staršími Ni-Cd akumulátory. Má cenu do nich investovat?

Trendy ukazují, že značkoví výrobci směřují k jejich používání. Čím více se jich bude používat, tím půjde časem cena dolů. Jsou při podobné kapacitě lehčí, s nářadím se lépe manipuluje, nebolí tolik ruka.

Desetivoltový šroubovák s hodinovou nabíječkou

Desetivoltový šroubovák s hodinovou nabíječkou

Pro kutily, kteří mají vrtačku ve skříni a vytáhnou ji jen jednou za čas, mají ohromnou výhodu: daleko méně trpí samovybíjením ve srovnání se staršími akumulátory. Takže když ji vytáhnete po dvou měsících, máte daleko větší šanci, že s ní hned budete moci pracovat.

Oproti Ni-Cd akumulátorům mají ale jednu nevýhodu: jsou citlivé na úplné vybití. Proto se při nákupu ptejte, zda mají vestavěnou ochranu proti vybití "do nuly". Ideální je, když mají světelnou signalizaci, která hlásí, že je třeba akumulátor nabít.

Kolik akumulátorů do domácnosti a jakých

Malí a šikovní prckové

Máte doma vrtačku, které se nehodláte vzdát a nechcete zbytečně investovat do nového univerzálního nářadí? Pak si udělejte radost a kupte si malý akušroubováček. Většinou mívají napájení 3,6 nebo 7,2 voltu a pořídíte je za ceny od tisícikoruny. Oceníte je hlavně při sestavování nábytku nebo při jakýchkoliv drobných domácích montážních pracích.

Je třeba se rozhodnout, pro kterou "voltovou" řadu se rozhodnout, jak silný vrtací šroubovák budete potřebovat. Například Makita nebo Bosch mají velmi šikovné 10,8voltové Li-Ion vrtací šroubováky, které mají akumulátory vestavěné do rukojeti. Při práci ve stísněném prostoru například pod kuchyňskou linkou vám tedy nepřekáží "krabice" s akumulátorem pod rukojetí.

Tyto vrtací šroubováky poslouží pro drtivou většinu domácích prací, bez problému s nimi do cihly vyvrtáte nejběžnější osmičku hmoždinku, upnete do něho stopku vrtáku až do 10 mm. Výrobce uvádí možnost vrtání do dřeva až 20 mm.

Do panelu raději zvolte 14,4V řadu akumulátorů. Přístroje napájené tímto napětím už zvládnou pravidelnou náročnou práci v dílně, bývají jimi osazené i větší vrtačky s příklepem. Osmnáctivoltové akumulátory se používají spíše do profesionálního nářadí.

Malý jednoúčelový šroubováček
K malým šroubovákům lze přikoupit i příslušenství umožňující šroubování v těžko přístupných místech
Akušroubovák v provedení s kloubem

Malé jednoúčelové akušroubováky v různých provedeních, je k nim možné dokoupit i příslušenství umožňující práci v těžko přístupných místech

Například v USA koupíte jeden nebo dva akumulátory s nabíječkou. K nim "prázdnou" přímočarou pilu, příklepovku, multibrusku, svítilnu a samozřejmě i vrtací šroubovák. Tento systém u nás teď začíná zkoušet Bosch, nejvíce nářadí pasuje na univerzální akumulátor v osmnáctivoltové řadě, postupně se bude podobný způsob prodeje rozšiřovat i do dalších řad akumulátorů. Například zmiňovaná desítka vrtací šroubovák má shodný akumulátor s novou multifunkční bruskou (viz předchozí článek), která se nově prodává i v akumulátorové verzi.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

VIDEO: Dřevěné modely jsou dokonale funkční. Pohánějí se gumičkou

Modely jsou velmi precizně a funkčně provedené.

Ukrajinská společnost Ugears v dnešní přetechnizované době sází na mechanický pohon. Vyrábí stavebnice dřevěných...

PORADNA: Pozor na skladování akumulátorů v zimě. Nikdy ne v mraze v autě

Akumulátor pily by se měl skladovat na teplém místě.

Pro tesařské práce jsem pořídil sestavu akumulátorové pily, akumulátoru a nabíječky. Během prvních letošních mrazíků...

Vymysleli automat na skládání prádla. Cena je však ďábelská

Po ukončení skládání vyjmete prádlo ze spodní zásuvky.

Robotický prádelní skládací stroj FoldiMate složí oblečení do úhledných komínků. Na stroj se jen zavěsí prádlo a on ho...

Najdete na iDNES.cz