Muchomůrku jarní (Amanita verna) si snadno můžete splést se žampionem.

Muchomůrku jarní (Amanita verna) si snadno můžete splést se žampionem. | foto: Profimedia.cz

Smrtelně jedovatou bílou muchomůrku si snadno spletete se žampionem

  • 22
Druhová skladba právě rostoucích hub je podle mykologů celkem pestrá v Čechách i na Moravě. Ve srovnání se stejným obdobím předchozích let jich ale stále roste málo, ovšem deště by mohly jejich růst urychlit.

Podle předpovědi meteorologů by v příštích dnech v Česku mělo přibýt srážek. A víc vody by mohlo rychlejšímu růstu hub prospět. "Přesto je možné, že porostou tak skromně jako dosud," říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Ti šťastní donesou hřiby z lesů v Čechách i na Moravě

Různorodou skladbu právě rostoucích hub ale potvrdil. "Začaly růst letní houby, proto už můžete v lese objevit hřiby koloděje i houby ze skupiny suchohřibů, například vzácnější hřib meruňkový." Právě tyto druhy viděl Landa osobně počátkem týdne v moravských lesích.

Málo hub roste i ve středočeských lesích, kde se podle Landy dají v současné době najít jak hřiby, tak holubinky či muchomůrky. 

Pozor na záměnu jedlých hub s jedovatými!

Zejména méně zkušení houbaři by si měli podle Landy dát pozor na zřídka se vyskytující jedovaté houby, u nichž hrozí záměna s jedlými druhy právě proto, že se s nimi setkáte jen vzácně.

Poměrně nebezpečná houba je v tomto směru muchomůrka jarní, která je stejně jedovatá jako její známější příbuzná, snáze poznatelná a smrtelně jedovatá muchomůrka zelená. "Tato muchomůrka bílé barvy se dá snadno zaměnit se žampiony nebo jinými jedlými houbami," varuje Landa. Od žampionu ji rozeznáte tak, že je bílá úplně celá, včetně lupenů. Žampiony bílé lupeny nemají. 


Témata: Na houbách