Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Užijte si videa z pavilonu goril. Je na nich veselo jako v rodinách s dětmi

  0:04aktualizováno  0:04
Maličký Kiburi dělá první krůčky díky nepřekonatelné chuti na banán a mámě dává zabrat jako každé jiné mimino. Starší Tatu si hraje na cirkusáka tak vehementně, až se máma Kijivu drží za hlavu a pak si naopak sama hraje s míčem jako malá holka.

To všechno se dá vidět přímo v pavilonu nebo zprostředkovaně on-line přes video na stránkách Pomáháme gorilám: pokud tedy gorily zrovna nespí. Celá rodinka, kterou u vloženého videa na Rajčeti přispěvatel trefně označil za Homolkovy, si život s mláďaty evidentně užívá.

Už z úvodního videa je zřejmé, že Kiburi je prostě zdravé a čilé mládě. "Moja byla stejná a dávala mámě zabrat také, ale nyní má Kijivu tu výhodu, že má k dispozici další pečovatele: od Kamby přes Moju po Tatua. Díky nim si od neposedného synka alespoň trochu odpočine," popisuje momentálně jednodušší situaci mámy Kijivu Romana Anděrová z pražské zoo.

Právě tak je nezapomenutelným zážitkem se na gorily v pražské zoo zajít podívat. Kdo nestíhá, může si přehrát alespoň videa v tomto článku:

Hledání potravy je vítaným zpestřením denního programu, a to nejen pro gorily (viz video Kijivu s míčem). Pokud tedy mají k dispozici schovávačku s dobrotami, rádi s ní "pracují" a v tomto směru není Kijivu výjimkou. "Nejedná se o hru v pravém slova smyslu," uvádí video na pravou míru Anděrová.

"Hledání potravy ukryté v dutinách či v dutých předmětech není typickým chováním toho kterého druhu zvířat," potvrzuje kurátor chovu savců Pavel Brandl. Vymýšlení schovávaček je naopak typickou snahou chovatelů zpestřit den zvířatům neobvyklým hledáním potravy.

"V přírodě gorily pracují na vyhledávání potravy značnou část dne, v lidské péči to mají o dost snazší. Aby se nenudily, vytvářejí jim chovatelé neobvyklé situace, které gorily jako inteligentní zvířata rády řeší," doplňuje kurátor.

V dalším videu si Tatu jednak vybíjí energii, které má evidentně přebytek, jednak se i trochu předvádí. "Prostě zcela normální pubertální chování," hodnotí jeho přestavení Anděrová, která má gorilí skupinu na očích téměř každý den.

"Jindy je úžasné sledovat, jak zklidní pohyby, když nese malého brášku. Oproti Moje se k němu chová neobyčejně něžně a šetrně," popisuje chování Tatua, staršího z gorilích kluků, Anděrová.

Gorily se v přírodě živí převážně výhonky a listy, plody zcela minimálně. Proto potřebují objemnou potravu s dostatkem vlákniny, jejíž zpracování je navíc zabaví. Dokonce se často stává, že i zvířata, která se necítí dobře a mají třeba nějaké zažívací potíže, takže odmítají běžné krmení, si dávají alespoň větve.

"Podle druhu stromu z nich okusují listy, pupeny i kůru. Bez dobrého zdroje větví není dobrý chov goril," potvrzuje Brandl, že ožírání větví není jen nějaká libůstka. Nejoblíbenější jsou ovocné stromy jako mirabelka, třešeň, jabloň, ale i trnka, hloh, ostružina.

V jiných ročních obdobích si gorily pochutnávají na dalších listnáčích: vrbě, habru, dubu. Nesmí ale samozřejmě dostávat listy a větve toxických druhů. "Proto se snažíme vyhýbat zejména exotickým dřevinám, u kterých si nejsme jisti jejich přirozenými vlastnostmi," upřesňuje kurátor chovu.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Téměř dospělý gorilí samec Kiburi umí řádit i být něžný. Prostě puberťák

Kiburi má plné hrsti výhonků sotva vyrostlé trávy, kterou gorily mají velmi...

Sedmiletý dospívající gorilí samec Kiburi je čím dál větší a silnější, takže zkouší, co si může dovolit. Rád ostatní...

Najdete na iDNES.cz