Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Užijte si videa z pavilonu goril. Je na nich veselo jako v rodinách s dětmi

  0:04aktualizováno  0:04
Maličký Kiburi dělá první krůčky díky nepřekonatelné chuti na banán a mámě dává zabrat jako každé jiné mimino. Starší Tatu si hraje na cirkusáka tak vehementně, až se máma Kijivu drží za hlavu a pak si naopak sama hraje s míčem jako malá holka.

To všechno se dá vidět přímo v pavilonu nebo zprostředkovaně on-line přes video na stránkách Pomáháme gorilám: pokud tedy gorily zrovna nespí. Celá rodinka, kterou u vloženého videa na Rajčeti přispěvatel trefně označil za Homolkovy, si život s mláďaty evidentně užívá.

Už z úvodního videa je zřejmé, že Kiburi je prostě zdravé a čilé mládě. "Moja byla stejná a dávala mámě zabrat také, ale nyní má Kijivu tu výhodu, že má k dispozici další pečovatele: od Kamby přes Moju po Tatua. Díky nim si od neposedného synka alespoň trochu odpočine," popisuje momentálně jednodušší situaci mámy Kijivu Romana Anděrová z pražské zoo.

Právě tak je nezapomenutelným zážitkem se na gorily v pražské zoo zajít podívat. Kdo nestíhá, může si přehrát alespoň videa v tomto článku:

Hledání potravy je vítaným zpestřením denního programu, a to nejen pro gorily (viz video Kijivu s míčem). Pokud tedy mají k dispozici schovávačku s dobrotami, rádi s ní "pracují" a v tomto směru není Kijivu výjimkou. "Nejedná se o hru v pravém slova smyslu," uvádí video na pravou míru Anděrová.

"Hledání potravy ukryté v dutinách či v dutých předmětech není typickým chováním toho kterého druhu zvířat," potvrzuje kurátor chovu savců Pavel Brandl. Vymýšlení schovávaček je naopak typickou snahou chovatelů zpestřit den zvířatům neobvyklým hledáním potravy.

"V přírodě gorily pracují na vyhledávání potravy značnou část dne, v lidské péči to mají o dost snazší. Aby se nenudily, vytvářejí jim chovatelé neobvyklé situace, které gorily jako inteligentní zvířata rády řeší," doplňuje kurátor.

V dalším videu si Tatu jednak vybíjí energii, které má evidentně přebytek, jednak se i trochu předvádí. "Prostě zcela normální pubertální chování," hodnotí jeho přestavení Anděrová, která má gorilí skupinu na očích téměř každý den.

"Jindy je úžasné sledovat, jak zklidní pohyby, když nese malého brášku. Oproti Moje se k němu chová neobyčejně něžně a šetrně," popisuje chování Tatua, staršího z gorilích kluků, Anděrová.

Gorily se v přírodě živí převážně výhonky a listy, plody zcela minimálně. Proto potřebují objemnou potravu s dostatkem vlákniny, jejíž zpracování je navíc zabaví. Dokonce se často stává, že i zvířata, která se necítí dobře a mají třeba nějaké zažívací potíže, takže odmítají běžné krmení, si dávají alespoň větve.

"Podle druhu stromu z nich okusují listy, pupeny i kůru. Bez dobrého zdroje větví není dobrý chov goril," potvrzuje Brandl, že ožírání větví není jen nějaká libůstka. Nejoblíbenější jsou ovocné stromy jako mirabelka, třešeň, jabloň, ale i trnka, hloh, ostružina.

V jiných ročních obdobích si gorily pochutnávají na dalších listnáčích: vrbě, habru, dubu. Nesmí ale samozřejmě dostávat listy a větve toxických druhů. "Proto se snažíme vyhýbat zejména exotickým dřevinám, u kterých si nejsme jisti jejich přirozenými vlastnostmi," upřesňuje kurátor chovu.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

Najdete na iDNES.cz