Hulman šedý (Presbytis hosei canicrus)

Hulman šedý (Presbytis hosei canicrus) | foto: Theprovince.com

V Indonésii vědci objevili opici, kterou považovali za dávno vyhynulou

  • 27
Vědci, kteří v hustých džunglích na východě Indonésie pátrali po levhartech obláčkových a orangutanech, náhodně objevili druh vzácné opice, kterou nikdo neviděl tak dlouho, až byla považována za vyhynulou.

Vědci z kanadské Univerzity Simona Frasera nastražili do lesů fotoaparáty. Když se vrátili, na záznamech z takzvaných fotopastí uviděli záběry velké šedé opice. Zpočátku nikdo nepoznal, o jak vzácný objev se jedná, napsala agentura AP.

Nakonec ale opici, jejíž snímek byl pořízen v červnu na východním okraji ostrova Borneo, identifikovali jako hulmana šedého (Presbytis hosei canicrus). Zmátla je i skutečnost, že opice s výrazným černým obličejem a bílým "límečkem" se objevila v oblasti daleko mimo předchozí zaznamenaný okruh výskytu. Dosud navíc prakticky neexistovaly fotografie těchto zvířat a vědci se museli opírat především o kresby v muzeích.

"Dalším krokem bude vrátit se do oblasti, kde byly snímky pořízeny a zjistit, kolik hulmanů tu žije. Z fotopastí se objevili na asi 4 000 snímků, ale není vyloučeno, že šlo jen o jednu nebo dvě rodiny vracející se na stejné místo," spekuluje člen týmu Brent Loken.

Hulman šedý svého času obýval severovýchodní část Bornea, stejně jako ostrovy Sumatra a Jáva a také Malajský poloostrov. Už několik let ale panovaly obavy, že byl vyhuben. Pralesy, v nichž žil, zničily požáry, lidské osídlení, přeměna lesa na zemědělskou půdu nebo těžba. Průzkum, při němž vědci v roce 2005 zkoušeli hulmany šedé najít, vyšel naprázdno.