Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pavilonu goril panuje erotické dusno. Ostatní samice žárlí a šikanují Bikiru

aktualizováno 
Novoroční páření Richarda s nově příchozí samicí Bikirou a bitky, které to v gorilí skupině vyvolalo, jsou na chvíli zapomenuty. Dá se ale očekávat, že sexuální dusno a emoce začnou gorilí skupinou opět cloumat koncem ledna. Možných scénářů je celá řada.

Přes evidentní vzájemné sympatie má i Richard potřebu dát Bikiře nějakým tím políčkem občas najevo její podřízené postavení. Moje se takové tátovo chování vůči Bikiře nelíbí | foto: www.facebook.com, Renata Kučerová

"Tři dny šarvátek a páření Richarda s Bikirou přešly do stavu příměří. Říje Bikiry po pár dnech skončila, Richard se o ni přestal zajímat, a to je dostatečným důvodem i pro zbylé dámy gorilího pavilonu, aby nechaly Bikiru na pokoji," vysvětlil kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl.

True

Nově příchozí samice stále tráví dny na schodišti k protipovodňovému východu, odkud má výtečný přehled po pavilonu. "Navíc si našla zadní vrátka, únikový prostor po vysoko položeném kmenu, na který až na Moju ostatní samice přiliš nevstupují," popisuje vrchní ošetřovatelka Denisa Ryšková chování Bikiry, která ve skupině pražských goril teprve bojuje o své místo na slunci.

"Je víc než jisté, že na konci měsíce se situace opět zdramatizuje; Bikira půjde opět do říje a Kamba bude dělat vše pro to, aby jí znemožnila páření s Richardem. Už ví, jak na to," dodává ještě Ryšková, na co musí být ošetřovatelé připraveni. Jak brání samice Bikiře v páření s Richardem se podívejte na videích u předcházejícího článku.

Po Třech králích si gorily pochutnaly na větvích ze smrku ze Staroměstského náměstí

Říje už Bikiře skončila, pro Richarda tedy momentálně není zajímavá. Tak se ji samice pro změnu snaží separovat od jídla

Jenže Shinda s Kambou, jakoby slyšely hodnocení zoologů a chtěly ho vyvrátit, přešly v polovině tohoto týdne nečekaně do ofenzívy. Důvodem jejich agrese ovšem není sex, nýbrž žrádlo. Zvláště kolem oběda bývá v pavilonu pěkně dusno.

Zatím se Bikiře je výjimečně podaří dojít si k mříži pro svůj díl, většinou jí to ostatní samice mistrným taktizováním překazí. Zaženou ji k povodňové věži nebo na jiné vyvýšené místo, a zatímco jedna ji drží v šachu, ostatní debužírují.

Když se Bikira nechce s odstavením smířit, následují výpady. Na těchto akcích nejvíce spolupracují Kamba a Shinda. Jednou dokonce dusnou atmosféru nevydržel Richard a na Bikiru se vrhl (viz úvodní foto). Samice se hned přidaly, Bikiru bránila jen Moja.

Moja se nerozpakovala tátovi Richardovi jednu vrazit, když chtěl dát Bikiře za vyučenou

True

Jedna věc by mohla přinést zásadní změnu. Kdyby Bikira do říje nepřišla, bude to s největší pravděpodobností znamenat, že je březí a cyklus se jí zastavil. To by byla velká radost, pokud by se ovšem graviditu samice podařilo následně potvrdit. Stejně jako u lidí, i u goril může mít totiž přerušení pravidelných cyklů i řadu jiných příčin.

Na zjištění gravidity lidoopích samic se osvědčily jednoduché testy určené pro lidi. Rozdíl je pouze v technice provedení testu. Ošetřovatelé musí Bikiru neustále bedlivě sledovat a místo, kde se vymočí, si zapamatovat. Teprve po zavření goril do zázemí pavilonu mohou provést test na vzorku moči.

True

Říje Bikiry a její nabízení se Richardovi může přinést také řadu dalších zajímavých situací. Poměrně nedávno totiž bylo zjištěno, že páření je u goril záměrným chováním, kterým mezi sebou samice soupeří o přízeň vůdčího samce.

Partnerské vztahy ve skupině se stávají vděčným námětem příspěvků uživatelů Facebooku

I březí samice jsou dokonce někdy schopné napodobit ovulaci, čímž zmatou samce, strhnou na sebe pozornost a dosáhnou páření na úkor ostatních samic ve skupině. Sexu se po otěhotnění mohou domáhat i kvůli udržení si postavení ve skupině.

Také bylo pozorováno, že samice svádějí samce k sexu ve chvíli, kdy jejich plodné dny přešly. Přesně tuto strategii použila Shinda, když se jí na Nový rok nelíbilo Richardovo páření s Bikirou. Nasadila své nejmocnější zbraně a svedla Richarda také, přestože u ní pravidelná říje nastala až o pět dní později. Sex je tedy zcela jistě hojně užívaným strategickým nástrojem nejen u lidí, ale i u goril.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

VIDEO: I v bytě potřebuje kocour lovit a vybít energii. Proto kouše

Ferda je krásný, zdravý, jenom trochu víc tlustý kocour. Potřebuje pohyb.

Mohutný, téměř deset kilogramů vážící, pravděpodobně pětiletý mourovatý kocour Ferda žije u své majitelky v pražském...

Kuchaři, třeste se. Do praxe uvedli robota, který se postará o hamburgery

Robotická ruka Flippy se postará o přesné opečení hamburgerů.

V Pasadeně v americkém státě Kalifornie byl do ostrého provozu uveden robot, který podstatně urychlí přípravu...

Další z rubriky

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

VIDEO: Roční gorilí kluk Ajabu už se kamarádí s kojící tetou Kambou

Malý Ajabu s gorilí tetou Kambou

Za poslední měsíc se Kamba, nejstarší samice pražské gorilí skupiny, konečně více sbližuje s Ajabuem, ročním potomkem...

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Najdete na iDNES.cz