Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pavilonu goril panuje erotické dusno. Ostatní samice žárlí a šikanují Bikiru

aktualizováno 
Novoroční páření Richarda s nově příchozí samicí Bikirou a bitky, které to v gorilí skupině vyvolalo, jsou na chvíli zapomenuty. Dá se ale očekávat, že sexuální dusno a emoce začnou gorilí skupinou opět cloumat koncem ledna. Možných scénářů je celá řada.

Přes evidentní vzájemné sympatie má i Richard potřebu dát Bikiře nějakým tím políčkem občas najevo její podřízené postavení. Moje se takové tátovo chování vůči Bikiře nelíbí | foto: www.facebook.com, Renata Kučerová

"Tři dny šarvátek a páření Richarda s Bikirou přešly do stavu příměří. Říje Bikiry po pár dnech skončila, Richard se o ni přestal zajímat, a to je dostatečným důvodem i pro zbylé dámy gorilího pavilonu, aby nechaly Bikiru na pokoji," vysvětlil kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl.

True

Nově příchozí samice stále tráví dny na schodišti k protipovodňovému východu, odkud má výtečný přehled po pavilonu. "Navíc si našla zadní vrátka, únikový prostor po vysoko položeném kmenu, na který až na Moju ostatní samice přiliš nevstupují," popisuje vrchní ošetřovatelka Denisa Ryšková chování Bikiry, která ve skupině pražských goril teprve bojuje o své místo na slunci.

"Je víc než jisté, že na konci měsíce se situace opět zdramatizuje; Bikira půjde opět do říje a Kamba bude dělat vše pro to, aby jí znemožnila páření s Richardem. Už ví, jak na to," dodává ještě Ryšková, na co musí být ošetřovatelé připraveni. Jak brání samice Bikiře v páření s Richardem se podívejte na videích u předcházejícího článku.

Po Třech králích si gorily pochutnaly na větvích ze smrku ze Staroměstského náměstí

Říje už Bikiře skončila, pro Richarda tedy momentálně není zajímavá. Tak se ji samice pro změnu snaží separovat od jídla

Jenže Shinda s Kambou, jakoby slyšely hodnocení zoologů a chtěly ho vyvrátit, přešly v polovině tohoto týdne nečekaně do ofenzívy. Důvodem jejich agrese ovšem není sex, nýbrž žrádlo. Zvláště kolem oběda bývá v pavilonu pěkně dusno.

Zatím se Bikiře je výjimečně podaří dojít si k mříži pro svůj díl, většinou jí to ostatní samice mistrným taktizováním překazí. Zaženou ji k povodňové věži nebo na jiné vyvýšené místo, a zatímco jedna ji drží v šachu, ostatní debužírují.

Když se Bikira nechce s odstavením smířit, následují výpady. Na těchto akcích nejvíce spolupracují Kamba a Shinda. Jednou dokonce dusnou atmosféru nevydržel Richard a na Bikiru se vrhl (viz úvodní foto). Samice se hned přidaly, Bikiru bránila jen Moja.

Moja se nerozpakovala tátovi Richardovi jednu vrazit, když chtěl dát Bikiře za vyučenou

True

Jedna věc by mohla přinést zásadní změnu. Kdyby Bikira do říje nepřišla, bude to s největší pravděpodobností znamenat, že je březí a cyklus se jí zastavil. To by byla velká radost, pokud by se ovšem graviditu samice podařilo následně potvrdit. Stejně jako u lidí, i u goril může mít totiž přerušení pravidelných cyklů i řadu jiných příčin.

Na zjištění gravidity lidoopích samic se osvědčily jednoduché testy určené pro lidi. Rozdíl je pouze v technice provedení testu. Ošetřovatelé musí Bikiru neustále bedlivě sledovat a místo, kde se vymočí, si zapamatovat. Teprve po zavření goril do zázemí pavilonu mohou provést test na vzorku moči.

True

Říje Bikiry a její nabízení se Richardovi může přinést také řadu dalších zajímavých situací. Poměrně nedávno totiž bylo zjištěno, že páření je u goril záměrným chováním, kterým mezi sebou samice soupeří o přízeň vůdčího samce.

Partnerské vztahy ve skupině se stávají vděčným námětem příspěvků uživatelů Facebooku

I březí samice jsou dokonce někdy schopné napodobit ovulaci, čímž zmatou samce, strhnou na sebe pozornost a dosáhnou páření na úkor ostatních samic ve skupině. Sexu se po otěhotnění mohou domáhat i kvůli udržení si postavení ve skupině.

Také bylo pozorováno, že samice svádějí samce k sexu ve chvíli, kdy jejich plodné dny přešly. Přesně tuto strategii použila Shinda, když se jí na Nový rok nelíbilo Richardovo páření s Bikirou. Nasadila své nejmocnější zbraně a svedla Richarda také, přestože u ní pravidelná říje nastala až o pět dní později. Sex je tedy zcela jistě hojně užívaným strategickým nástrojem nejen u lidí, ale i u goril.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

Najdete na iDNES.cz